Okunma

Yeni Bir İnternet Mümkün


26 Mart 2014 Çarşamba 07:00
Yeni Bir İnternet Mümkün

Geçtiğimiz hafta Open Garden adlı bir geliştiricinin yayınladığı FireChat uygulaması, internet gereksinimi olmadan çevrenizdekilerle mesajlaşmanıza ve dosya paylaşmanıza izin veriyor. Elbette etkileri bununla sınırlı değil.

iOS 7, “Multipeer Connectivity Framework” (Çoklu-nokta Bağlantı Sistemi) adlı bir protokole sahip. Bu protokol, kullanıcılar arasında bir ağ oluşturarak internete ihtiyaç duymadan veri paylaşımı yapmalarını sağlıyor.

Çoklu-nokta Bağlantı Sistemi, yine iOS 7 ile tanıtılan AirDrop özelliğinin çalışma prensibine sahip. Bu özellik sayesinde iki cihaz arasında internet bağlantısına gerek duymadan Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden veri gönderebilmek mümkün.

Eğer bu cihazlardan biri (A) internete bağlıysa, diğer cihaz (B) internete bağlı olan cihaz (A) üzerinden internete bağlanabiliyor. Aynı şekilde başka bir cihaz üzerinden internete bağlanan cihaz (B) da internet bağlantısını başka bir cihazla paylaşabiliyor. Bu sayede bir internet bağlantısı birçok cihaza paylaştırılmış oluyor.

Eğer bu protokolün büyük ölçekte kullanıldığını düşünürsek, hücresel ağların zayıf olduğu bölgelerdeki kalabalık gruplara internet erişimi sağlama fikrine ulaşabiliriz. Cult of Mac adlı haber kaynağı bunu anlatmak için bir maraton koşusunu örnek veriyor. Hiçbiri internete bağlı olmasa bile hepsi birbirinin çekim alanında olduğu için rahatça paylaşımda bulunabiliyorlar. Ya da koşuculardan biri internete bağlanabiliyorsa, bağlantısını hepsiyle paylaşabiliyor.

Görsel: AlJazeera

Çoklu-nokta bağlantısı özellikle afet durumlarında çok yararlı olabilir. Bildiğiniz gibi afet durumlarında, örneğin deprem olduğunda telefon şebekeleri düzgün çalışmaz ve internet bağlantısı sağlanamayabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar internet bağlantısına sahip olmasalar bile birbirleriyle haberleşebilirler. Eğer birbirine bağlı kullanıcılardan biri internete bağlı ise bağlantı tüm kullanıcılarla paylaşılabilir.

Başka bir kullanım alanı olarak da internet erişimi olmayan, dar gelirli insanların yaşadığı köylere internet erişimi sağlamak düşünülebilir. Bu protokol sayesinde tüm köyde internet bağlantısı sağlanabilir.

Görsel: Al Jazeera

Elbette çoklu-nokta bağlantı sisteminin de kendi kısıtlamaları var. Bunlardan en belirgin olanı ise Open Garden’ın FireChat kullanıcılarına önerdiği gibi, (Bluetooth bağlantısı sağlanabilmesi açısından) kullanıcıların birbirlerine yakın olması gereksinimi. FireChat kullanıcılarının birbirlerine en fazla 10 metre mesafede olması tavsiye ediliyor. Elbette Wi-Fi teknolojisinde çoklu-nokta bağlantı sisteminin etki alanı 10 metreden hayli fazla olabilir.

Çoklu-nokta bağlantı sisteminin bir başka kısıtlaması da kablosuz bağlantının batarya üzerindeki etkisi. Open Garden her ne kadar bu teknolojinin batarya üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını söylese de henüz tam etkisi bilinmiyor. Ancak bu iki temel kısıtlamanın zaman içinde geliştirileceği düşünülüyor.

Bu bağlantı sisteminin bir diğer etkisi de şüphesiz GSM operatörlerini ilgilendiriyor. Sistem, bir internet bağlantısının izinsiz olarak başka kullanıcılarla paylaşılmasına fırsat tanıyor. Bu nedenle ABD’li AT&T, Open Garden’ın FireChat uygulamasını kendi telefonlarında Google Play Store’dan engelledi.

Her ne olursa olsun çoklu-nokta bağlantı sisteminin parlak bir geleceği olduğu düşünülüyor. Apple bu konuda büyük çalışmalar yaparken, Google da SXSW’de çoklu-nokta bağlantılarından bahsetti. Bu bağlantı sisteminin yalnızca telefonlar ile değil, akıllı saat ve diğer giyilebilir elektronik cihazlarla da kullanılabileceğini hatırlatalım.

Görsel: Shutterstock

:: Sizce bu protokol internet kavramını değiştirir mi?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Yeni Bir İnternet Mümkün”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu konuyu çok iyi anlıyamadım. Programın içinde Everyone ve Nearby diye 2 farklı bölüm var. Tamam yakınımızdakilerle bluetooth veya wireless ile bi şekilde ücretsiz mesajlaşabilmek mantıklı geliyo ama Everyone bölümüne girdiğimde benden 800 km uzaktaki adamla konuşabiliyorum. İnterneti kapatırsam uzaktaki insanlarla konuşabilir miyim? Yani bu programla internetsiz mesajlaşabilmem için kullanıcıların bana yakın mı olması gerekiyo?

 2. ozgrozer dedi ki:

  Ben bu konuyu çok iyi anlıyamadım. Programın içinde Everyone ve Nearby diye 2 farklı bölüm var. Tamam yakınımızdakilerle bluetooth veya wireless ile bi şekilde ücretsiz mesajlaşabilmek mantıklı geliyo ama Everyone bölümüne girdiğimde benden 800 km uzaktaki adamla konuşabiliyorum. İnterneti kapatırsam uzaktaki insanlarla konuşabilir miyim? Yani bu programla internetsiz mesajlaşabilmem için kullanıcıların bana yakın mı olması gerekiyo?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir teknoloji bence bedava internetin öncüsü budur. 🙂

 4. ConfickerBelasi dedi ki:

  ölü doğmuş bir bebek…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  26.03.2014 16:42 İyi her seferinde apartmanın en üst komşuna gidip mesajını kendin iletirsin. Boş yere yorum yapmış olmak için yorum yapmayın lütfen ya. Ayrıca daha bu teknolojiyi tam kestirememişsin bile.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Afet durumlarinda kullanicilar yakindaki kaynaklara yuklenip cokertecegi icin 1 kisi baglanip 10 kisiyle paylastirsa da zor gibi..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  10 metre yakınımdaki ile neden yazışıyımki onu halen anlamadım ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yorum yapan arkadaşlar, bu sizin bahsettiğiniz wi-fi hotspot’tan bir öte adım… Wi-fi hotspot zaten iphone ios7 de mevcut. Bu uygulama sayesinde ekstradan internet olmadan yazışabiliyor ve görüntü vs. paylaşımı yapabiliyorsunuz. Daha detaylı incelenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. ..::EC::..

 9. PlainLogic dedi ki:

  Kısa bir sürede değeri anlaşılacaktır. Şuan yaygın değil.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Androidte sesli haberlesmeden tut mesajlasma birliktr oyun oynamaya kadar uzayip giden liste iphonelara yeni mi gelmis

  Sen olayı yanlış anlamışsın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bildiğin wifi hotspot

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Batman: Dark Knight’ts ki gibi bir de sonar koyduk mu telefonlara her yerin haritası, ses kaydı elimizde.
  Bence artık bu sosyal ağlar gerileyecek bir yerden sonra. Çünkü veri güvenliğinin sınırlarını zorluyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Androidte sesli haberlesmeden tut mesajlasma birliktr oyun oynamaya kadar uzayip giden liste iphonelara yeni mi gelmis

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bu hotspot var olan birşey değilmi bende her telefon kedinin sunusucu sandım

" Yeni Bir İnternet Mümkün konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Bir İnternet Mümkün ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Bir İnternet Mümkün ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "