Okunma

Yeni Google Translate çok daha iyi!


16 Kasım 2016 Çarşamba 19:00
Yeni Google Translate çok daha iyi!

Yaklaşık 10 yıldır hizmet veren Google Translate, düzenli olarak kendini geliştirip yeni diller ekliyordu. Bugün 103 farklı dilde hizmet veren sistem, makine çevirisi yaptığı için yine de pek çok dilde etkili değildi ve eksikleri vardı.

Türkçe çeviriler artık daha başarılı

İngilizce, Almanca, İspanyolca gibi daha yaygın dillerde başarılı olsa da, Google Translate özellikle Türkçe konusunda başarılı çeviriler sunamıyordu ve cümleler çoğunlukla hatalı oluyordu.

Bugün ise Google tarafından ‘Nöral Makine Çevirisi’ resmen duyuruldu ve toplamda 8 dil için hizmete sunuldu. En güzel yanı ise İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Japonca ve Korece yanında bu diller arasında Türkçe de bulunuyor.

16-11/16/translate-ceviri.jpg

Türk kullanıcılar geçmiş yıllarda sıklıkla Google Translate’i kullansa da, genellikle cümle çevirilerinde ortaya komik sonuçlar çıkıyordu ve başarılı olamıyordu. Şimdi ise Nöral Makine Çevirisi adlı yeni teknoloji ile işler tersine dönmüş vaziyette.

Oldukça önemli olan bu adım sayesinde Google Translate rakiplerini açık ara geride bırakırken, Türkçe-İngilizce çevirilerde de büyük kolaylık sağlıyor. Her ne kadar İngilizce’den Türkçe’ye çeviri konusunda hâlâ eksikler olsa da, Türkçe’den İngilizce’ye çeviri yaparken yeni Google Translate neredeyse kusursuza yakın bir hizmet sağlıyor.

:: Yeni Google Translate’i denediniz mi?
yazarAnıl Kalkan

Teknolojinin her alanına derin derin bir tutku duyan Anıl, bulduğu her bilgi kırıntısını okumayı ve eline geçen her oyunu oynamayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Yeni Google Translate çok daha iyi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi türkçeyle başlamışken artık klavyeye de Türkçe karakter eklesinlerde özellikle Nexus-Pixel kullanıcıları Swiftkey gibi klavye uygulamalarını kullanmak zorunda kalmasınlar gerçi Google Keyboard tam Türkçe desteği sağlayabilirse diğer Android telefonlardaki stock klavye uygulamarından daha iyi olacaktır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çevirmenlik mesleği 2-3 yıla kalmaz tarih olacak. Orta seviye ingilizce kıvamına gelmiş. Giderek gelişeceğini düşünürsek yakın gelecekte yabancı dil öğrenme ihtiyacı ortadan kalkar. Bunun simultane çeviri versiyonu da gelecek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Google translate in doğru çalışabilmesi için aslında biraz da doğru kelimeleri kullanmak lazım. Yani uygulamaya ne verirseniz onu alırsınız. Şu anda google ın yaptığı aslında türkçeyi de doğru kullanmamıza vesile olacak. Adamlar bize bizi öğretiyor lan daha ne olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  En iyi ceviri insan beyni

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kim ne saçmalarsa saçmalasın. Google dünyanın en kaliteli teknoloji şirketidir. Adamların yaptığı her şey, her hizmet insanlar için faydalı ve anlamlı. Ve gittikçe profesyonel ve kusursuz hale geliyorlar. Harikasın Google.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Önümüzdeki 10 sene içerisinde çevirmenlik mesleği ve yabancı dil kursları yok olacak bunu bir kenara yazın. Artık öğrenmeye ihtiyaç kalmadı. Zerre kadar yabancı dil bilmeseniz bile, kulağınıza takacağınız bir cihazla karşıdaki yabancıyı çok rahat anlayabileceksiniz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Anıl haykırdım asfdgsd:))

 8. SDN Okuru dedi ki:

  8 dil demişsiniz 9 dil vermişsiniz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hemen deneyelim. Teknolojinin her alanına derin derin bir tutku duyan Anıl, bulduğu her bilgi kırıntısını okumayı ve eline geçen her oyunu oynamayı seviyor.

  Anıl, deeply passionate about all aspects of technology, Anıl loves to read every piece of information she finds and to play every game that goes hand in hand.

  she dışında gayet başarılı 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlardaki dizilerdeki filmlerdeki altyazı böyle bir sistemle çevirilse ne güzel olur. Bu sistemin daha da gelişmeye ihtiyacı var. Hala tam değil.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl haber bu yaa? Nedir nöral makina bir zahmet araştır habere yaz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Güncelleme henüz gelmemiş şimdi kontrol ettim,25 Ekimde kalmış ama yakında güncellenir.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Valla harika oldu yabanci kiz arkadas edinebilrim artik

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Toplamda 8 dil diyorsunuz ama türkçe yide katıyorsunuz ? Tam olarak tüm hizmetler sunulmuyor mu türkçe için orada bir anlam karmaşası var biri açıklarsa iyi olur , arkadaşlar ?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  DERYA DÖNER VİRALİ

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Resime ayrıldım puhahahaah

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bekleyin beni ecnebi avratlar geliyorum :)))

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda deniyorum ve müthiş 😀

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Deniyoruz

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Güncelleme daha gelmemiş

 21. SDN Okuru dedi ki:

  aynen öyle

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Abi ben bi alexander returns alim

 24. SDN Okuru dedi ki:

  8 dil demişsiniz Türkçeyle 9 dil olmuyor mu?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Eskisine göre gayet iyi olmuş daha anlamlı cümleler kuruyor

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bing çeviri varken gereksiz. Hala dandik google translate kullanan var mı hala?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  "returns on top of rice" olmuş "rice turns over". Çok güzel aferin

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Evet katılıyorum

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi bakalım:D

" Yeni Google Translate çok daha iyi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Google Translate çok daha iyi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Google Translate çok daha iyi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "