Okunma

Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak!


26 Aralık 2017 Salı 16:00
Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak!

Apple ile Qualcomm arasında devam etmekte olan hukuki savaş, sektörde herkes tarafından bilinir hale geldi. Bugüne kadar iPhone modellerinde kullanılan modemler konusunda en büyük yükü Qualcomm üstlenirken, Intel’de Apple’a modem konusunda ciddi oranda destek sağlıyordu.

Ancak, Apple’ın Qualcomm ile olan ticari ilişkilerini askıya almasıyla birlikte neredeyse bütün yükü Intel sırtlanmak zorunda kaldı. Teknoloji devinin iPhone için oldukça kritik öneme sahip olan modemler konusunda tek bir üreticiye bağlı kalmak istemediği daha önce dile getirilmişti.

Yeni iPhone X, MediaTek yongalar ile birlikte gelecek!

Apple’ın siparişlerinin yüzde 50’sini Qualcomm’dan Intel’e aktardığı ve bu nedenle daha hızlı LTE yongalarına sahip olan iPhone modellerini geliştirmesine imkan tanıyacak yeni ortaklar bulması gerektiği belirtiliyor.

MediaTek yongalar

Apple’ın Qualcomm’dan uzaklaşması halinde yeni modellerinde yeterli bağlantı hızları sunamayacağı iddia edilirken, son dönemde birçok firma ile görüşme sağlayan Apple’ın, gelecek yıl tanıtacağı yeni modellerinde MediaTek üretimi yongalara yer vereceği iddia ediliyor.

Bu Apple’ın MediaTek ile çalışmayı planladığına dair ilk iddia değil. Ancak, MediaTek’in agresif fiyatlandırma stratejisinin Apple’ın, tercihini bu yönde kullanması konusunda büyük bir avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

:: Sizce, Apple yeni iPhone modellerinde MediaTek yongalar kullanır mı?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

7 yorum - “Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak!”

 1. Seni dedi ki:

  Su qn bu mesaji full mediatek chipsetli bir cihazla yaziyorum ve gayet memnunum fakat apple icin pek uygun gormuyorum.

 2. Grodio Dabbe Glodio dedi ki:

  mediatek için çöp diyenler öve öve bitiremez artık…

 3. Celal Ergül dedi ki:

  kesinlikle katılıyorum umarırm mediatek hakkını verir

 4. mataramasuko dedi ki:

  hayaldi gerçek oldu mtk lı iphone

 5. senol dedi ki:

  nekadar aciz bir firma arakdas 😀

 6. Fahrettin Yasin dedi ki:

  Apple’ ın bittiği an.

 7. Johnny Sins dedi ki:

  mediatek için çöp diyenler öve öve bitiremez artık…

" Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPhone modellerinde MediaTek ile çalışılacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "