Okunma

Yeni Macbook hacklendi!


18 Mart 2017 Cumartesi 19:00
Yeni Macbook hacklendi!

Dünya artık hacker kavramının bir meslek olabileceğini tamamen kabullenmiş durumda. Sık sık düzenlenen yarışmalarda verilen ödüller de bunların bir göstergesi. 

TrendMicro‘nun klasikleşen güvenlik yarışması olan Pwn2Own, 2017 yılında da inanılmaz hack olaylarına şahitlik etti.

Samuel Groß ve Niklas Baumstark isimli iki hackerın damga vurduğu etkinlikte Apple‘ın yeni Macbook’u da hacklendi.

Safari üzerinde bulduklar bir açık nedeniyle macOS‘a root yetkisiyle erişen hackerlar TouchBar‘a istedikleri yazıyı yazmayı başardılar.

Bu yaptıklarından dolayı 28.000$ tutarında ödül kazanan hackerlar büyük para ödülüne sahip olmasalar da yaptıklarıyla büyük ilgi toplamayı başardılar.

Buna ek olarak çeşitli hacker grupları Microsoft Edge‘i, Ubuntu‘yu ve Adobe Reader‘ı da hacklemeyi başardı. 

Toplamda 150.000 $ para ödülü dağıtılan yarışma büyük şirketlerin de dikkatini oldukça çekmiş gibi gözüküyor.

:: Yeni Macbook’ların hacklenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Yeni Macbook hacklendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  400 yazılımcı 2 güne yama çıkarır. 4000 hacker 1 güne yeni açık bulur kafanı yorma sen

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında fazla alan yok(Windows ile karşılaştırırsak) fazla kişiyi etkileyemeyecek ama önemli (iş adamları vb) kişileri çok kötü etkiler. Yeni tehlikeli. Çünkü şirketin altında çalışanlar Windows kullanıyor önemli yerde olanlar apple kullanıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hacklesen ne olur karşında milyar dolarlık kurum var 400 yazılımcısı 2 günde yama çıkarırlar sende 3-5 kişi bir yıl daha uğraş kıracam diye 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla alan yok mu 1500 dolar altı üstü tüm dünya alıyor biz hariç 🙁 biz alamıyoruz diye dünya da alamıyor sanmayın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi sevinsin mi apple üzülsün mü? iyi ki pahalıya satıyoz da fazla alan yok yoksa rezillik diz boyun olurdu diye sevinse daha iyi aslında. hiç öyle hindi gibi gubarmaya gerek olmadığı aşikar değil mi 🙂 linux ünde macos un da windows karşısında tek avantajı bakın bilerek bu kelimeyi seçiyorum tek avantajı az sayıda kullanıcı tarafından kullanılması ve dolaysıyla daha az hedef olma ***** başka da bir cacık ***** programcısıydı,hackerıydı hepsni kullanabilir,kullandığı için de böyle olur o başka ,o zaten başka bir konu.

" Yeni Macbook hacklendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Macbook hacklendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Macbook hacklendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "