Okunma

Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO


27 Temmuz 2015 Pazartesi 16:00
Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO

Otomobil teknolojileri denildiğinde Mercedes-Benz’in bu konuda çok ilginç bir pozisyonu var. Başka markaların müşterileri tarafından 2015 yılında alınan yeni bir modelde heyecanla karşılanan teknolojilerin 10 yıl önceki Mercedes-Benz modelinde varsayılan seçenekler arasında sunulmasını buna örnek gösterebiliriz.

Firma, uzun yıllara dayanan Alman mühendisliğinin elde ettiği başarısıyla elde edilen bu marka birikiminin üzerine her geçen sene yeni teknolojiler eklemeye devam ediyor.

Sınırlı sayıda gazetecinin davet edildiği ve Stuttgart’ta gerçekleşen etkinlikte, 2016’da yollarda göreceğimiz Mercedes-Benz’in Yeni E-Serisi’nde bulunacak teknolojilerin bazılarını deneme şansı yakaladık.

VİDEO: Yeni E-250’de neler var?

Akıllı telefonlar, akıllı evler derken bu serideki bir diğer kategori olan otomobillerde, Mercedes-Benz’in Yeni E-Serisi’nde otomobil teknolojilerinde gelinen son noktayı bu videoda sizlerle paylaşıyoruz. 

Kazayı oluşmadan engellemek mümkün mü?

Mercedes-Benz’in en önemli yenilikleri arasında, kazaları oluşmadan engelleyebilmek ve bu, gerçekten çok büyük bir iddia.

Alman mühendisleri, bu konuda saniyede yüz binlerce işlem yapabilen bir platformda, 2016’da yola çıkacak Mercedes-Benz Yeni E-Serisi ile gerçekleştirebildiğini kanıtlayacak gibi görünüyor.

15-07/27/kaza-onleme.jpg

Ya da durumu daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse; bir anda karşınıza çıkan bir yaya veya araca çarpmamak için direksiyona müdahale edecek, frenleri sizin adınıza kontrol altına alan bir E-250’den bahsediyoruz.

Kaza kaçınılmaz olursa ne olacak?

Hiç kimse kazanın bir parçası olmak istemez ama bu riskler her gün karşı karşıya olduğumuz ortada. Mercedes-Benz, kaçınılmaz bir kazada en değerli şey olan sürücü ve yolcuları mümkün olan en iyi şekilde korumak için bazı iyileştirmeler yapmış durumda.

Ortaya çıkan yeni özellikler gerçekten şaşırtıcı.

Örneğin; 

Yandan gelecek bir çarpmada mümkün olan en az yaralanmayı sağlamak için koltuğunuzun sizi çarpışmadan saliseler önce ters yöne ittirmesi, emniyet kemerinizin bir hava yastığı gibi şişerek sizi koltuğa doğru çekmesi, kulak zarınızın çarpışma sesinden zarar görmemesi için yine saliseler önce araç içerisinde çıkartılacak bir ses yardımıyla işitme organlarınızın koruma altına alınması, verebileceğimiz sayısız örnek arasında en ilginçleri arasında.

Akıllı telefondan park edilen bir otomobil

Mercedes-Benz’in ilk kez müşterilerine sunacağı yeniliklerden biri de sürücüsüz otomobil park edebilme özgürlüğü.

iPhone ve Android platformları üzerinden kontrol edilebilen otomobil, sorunsuz bir şekilde hem garaja hem de binanın otoparkına kolayca park edilebiliyor. Park halindeki aracınızı ayağınıza çağırmanın da mümkün olduğunu belirtelim.

15-07/27/akilli-park-2.jpg

Hazır, akıllı telefonlardan bahsetmişken şunu da söyleyelim; eğer NFC teknolojisine sahip bir akıllı telefonunuz varsa, Yeni E-Serisi’nin kapısını açmak ve çalıştırmak için anahtara ihtiyacınız kalmayacak. Yapmanız gereken tek şey, kapı koluna telefonunuzu yaklaştırmak.

Bulutta birleşen otomobiller

Hem tüketicilerin hem de kurumların hayatının bir parçası olan bulut teknolojisi, Mercedes-Benz’in Yeni E-Serisi’nde de gündemde.

Kaza yapan bir otomobil, bu veriyi güvenli bir şekilde Mercedes-Benz bulutuna gönderiyor ve o kaza alanına yaklaşan diğer Mercedes-Benz müşterileri de haberdar ediliyor.

Söz konusu bildirim sadece kazalar için değil, kaygan zemin, yabani hayvan veya diğer durumlar için de kullanılabiliyor.

15-07/27/bulut.jpg

Firmanın hedefi arasında, insanlığın yararına olan bu teknolojinin diğer otomobil üreticilerle beraber, entegre olan bir sosyal ağa dönüştürmek.

Bir fardan daha fazlasını sunmak mümkün mü?

Mercedes-Benz’in Yeni E-Serisi’indeki teknolojilerin sergilendiği demo alanının bir kısmı da aydınlatma ünitesine aitti.

Açıkçası o alana yaklaşırken “Bir fardan ne bekleyebiliriz?” ön yargısı ile gittim. Ancak, Alman mühendislerin yenilediği aydınlatma sistemlerinde bu sefer koruma altına alınan kişi, sadece Yeni E-Serisi yolcusu değil, çevredeki sürücüler ve yayalar. 

Bir önceki modelde 24 olan LED sayısı vu sefer 84’e yükselmiş durumda ve aracın hemen hemen her yerinde bulunan algılayıcılardan gelen bilgiye göre yazılım üzerinden akıllı bir şekilde yönetilebiliyor.

Ortaya çıkan sonucu, videoyu izleyerek görebilirsiniz. 

:: Mercedes-Benz’in sunduğu yeni teknolojileri nasıl buldunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Önceki e tasarımı daha güzeldi ***** bütün modeller uzaktan ayırt edilemeyecek şekilde birbirine benzeyecek c e s.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu vergiler olduğu sürece Anca böyle ordan burdan Video larınız izleriz ve sokakdan geçerlerken bakarız arkadan. Çünkü bu ülkede Adalet Ve kalkınma var değilmi ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu araç insansız kara aracı galiba

 4. SDN Okuru dedi ki:

  100 bin Euro'dan az olmaz belki baz modelleri 85 veya 90 olabilir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2.0 dizelle makul bi fiyata gelirse heryer yeni E serisi olur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Evet gerçekten biraz zor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ALIN bu arabadan çoğaltalım piyasada güvenlik diğer firmalarında önceliği olsun

 8. SDN Okuru dedi ki:

  1.6 motor veya makul fiyat bekliyoruz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi, çok mükemmel ve çok garip gibi ifadeleri videodan çıkarın geriye bişey kalmıyor :)))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu arabanın yaptığıını yapamayan sürücüler var

 11. SDN Okuru dedi ki:

  çok başarılı bir video olmuş

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Önceki e nin tasarımı çok daha güzeldi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  O model s serisi bi yanlışınız olmalı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kaza kaçınılmaz olabilir bazen ama önlemler alındığı takdirde birçok facianın da önüne geçebilir. Teşekkürler güzel ve bilgilendirici bu anlatım için…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  valla fiyatlar uçuk olacak muhtemelen….

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler haala tofaşk

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde bu otv oldugu surece biz bunlari ancak izleriz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bugünü, diğerlerinin yarını

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi olmuş. Teşekkürler Hakkı Alkan

 20. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapıyor

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı abi E250 almaya karar vermiş

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Mercedes farkı

 23. SDN Okuru dedi ki:

  piyasada uc cizgiyi kimse gecemiyor ucabildiklerini gorebilecekmiyiz acaba

 24. SDN Okuru dedi ki:

  2016 da çıkıcak ama ön siparişimize rağmen 2017 nin ilk çeyreğinde elimize ulaşıcak

 25. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapmış

 26. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatı ne kadar olur vergiler dahil Türkiye Fiyatı? Arabaya hakkaten özenilmiş

 27. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bunlar hep para Hakkı reyiz.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke alabilsem ama türkiyede biraz zor:)

" Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Mercedes E-Serisi – VİDEO ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "