Okunma

Yeni nesil kolonoskopi robotu!


18 Haziran 2017 Pazar 18:00
Yeni nesil kolonoskopi robotu!

Geleneksel kolonoskopi yöntemleri oldukça başarılı bir şekilde çalışsa da, hastaların rahatsızlıklarını gidermek için bu yöntemlerin iyileştirilmesi gerekiyor. Colorado Boulder Üniversitesi araştırmacıları, esnek bir kolonoskopi robotu üzerinde çalışıyor.

Şekil hafızalı alaşım

Günümüzde kolonoskopi cihazlarını iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmaların bir kısmı tırtıllı bir kısmı tekerlekli yapıda. Ancak ekibin yeni tasarımı, vücudun doğal hareketlerini taklit etme üzerine kurulu. Kasların daralması, gevşetilmesi ve gıdaları bağırsaklara taşımak için yapılan peristalsis hareketi örnek alındı.

Geliştirilen robotta peristalsisler, şekil hafızalı alaşımdan yapılan yaylar kullanılarak simüle edilir. Şeklini “hatırlayabilen” metal, ısıtıldığında eski halini alır. Metal küçük bir elektrik akımı ile ısıtılır ve dışa doğru genişler. Soğutma havası ve 3B baskılı bir silikon kılıf hastaya zarar vermez. Böylelikle robot, vücut içinde hareket ettirilebilir ve kamera ile görüntü alınabilir.

17-06/18/silikon-kolonoskopi-robotu-shiftdelete.jpg

Prototip aşamasındaki robotun, geliştirme çalışmalarının ardından hastanelerde kullanılabilir olması hedefleniyor. Ortalama bir kolonoskopi şu anda 30 dakika sürerken, yeni çalışma ile 20 dakikaya düşmesi ve hastalar için daha sağlıklı olması planlanıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni nesil kolonoskopi robotu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni nesil kolonoskopi robotu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni nesil kolonoskopi robotu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "