Okunma

Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama


18 Ekim 2017 Çarşamba 00:30
Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama

Yerli arama motoru mottosuyla ortaya çıkan ve büyük tartışmalarla beta testine başlayan Geliyoo.com, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. 10 yılda, 10 milyon TL bütçeyle oluşturulan yerli arama motoru Geliyoo.com‘un çıkışından birkaç saat sonra 59 dolarlık hazır tema ile kullanılma sunulduğu ortaya çıkmıştı.

Sosyal medyada yapılan tartışmalara tepki olarak çıkan Gidiyoo.org, ‘Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo? mottosuyla büyük yankı uyandırdı.

Yaşan tüm bu olayların ardından gerekli açıklamayı yapan Geliyoo.com yetklileri, 10 Milyon TL’yi Geliyoo.com için özel olarak geliştirdikleri yazılım üzerine ayırdıklarını ve arama motorunun şu anlık test aşamasında olduğunu belirttiler.

Yerli arama motoru’ için resmi açıklama geldi!

Yerli arama motoru Geliyoo.com hakkında çıkan haberler sonrasında bir açıklamada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan geldi. Geliyoo.com projesinin bakanlık tarafından desteklendiği algısının oluşturulmaya çalışıldığı belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı şu açıklamalara yer verdi:

“Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili bakanlığımızla bir temasları olmamıştır.

Ancak, bugün Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir. ‘Geliyoo’ isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki ‘Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz’ açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.” 

17-01/19/sdn-geliyoo.png

Böylece oluşturulmak istenen algıyı ortadan kaldırılan Bakanlık, Geliyoo.com‘a destek vermediklerini açıkladı. İlk yerli arama motoru sloganı ile yola çıkan Geliyoo.com tartışılmaya devam ediliyor.

Bildiğiniz gibi Geliyoo.com bir bot sayesinde, Google‘daki arama sonuçları otomatikman sıralamasından dolayı, ortaya çıkan yerli arama motoru tartışması bütün sosyal medyayı sarmıştı.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Birde wikitürkiye bakar hayırlısı bakalım 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  vuhuv'u öneririm, ben kullanıyorum gayet de memnunum. Son güncellemeden sonra daha da güzel oldu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyedeki tek bilişim şirketi Turkcell'di. Buda Süreyya Ciliv döneminde gerçekleşti. Süreyya Ciliv malum sebeplerden görevi bırakıp yeni gelenlerde yerini dolduramayınca Türkiyede bilişim şirketi dönemide kapanmıştır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelemiyoo da açsınlar cokguzel olur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Logosu bile çakma, adamlar yalakalık yapıp devletten para koparma peşinde başka bi işi yok bu googlebotun..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda Arama motoru yapmaya gerek yok. Eger aramalarin kendi serverlarimizda kayit edilmesi isteniyorsa, yada gosterilenlerin kendi serverlarimizda kayit altina alinmasi isteniyorsa, butun arama motorlarina yapilan sorgular Turk Telekoma hazirlanacak olan bir Script tarafindan saglanabilir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten arama motoru oyle olmaz. Onlarin yaptiklari cocuk isi, programlamadan dahi anladiklarindan supheliyim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllar boyu süren ar-ge bumu ? googlebot. Pardon bizde indir-ge araştırmaları yapılıyordu demi ne unutkanım 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yapak,***** gibi kelimeleri kullanalım …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de proje yapacaz para verin modeli eskidi artık. Ya belirli bir seviyeye ulaşmak lazım destek beklemek için ya da bitirmek… Yerli ise "gidip ordan burdan hazır teknoloji satın almayacaksın" Milli diye milleti keriz yerine koymayı bıraksınlar artık. Bana 20 milyon verin google yapim o zaman. Ama bitiremezsem 15$ lık scripti atarım dursun öyle. Çok masraf oluyo…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex herşeyiyle iyidir arama temasını geliştirmesi basite indirmesi lazım yandexle anlaşın rusia bizim bilgileri napcak 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  En azından insanlar artık daha uyanık. %100 yerli sözünün içini boşalltılar maalesef :S

 13. SDN Okuru dedi ki:

  yerli kelimesini duydumu bizim millet cildiriyor onlarda bunu kullanmis halkimizin cahilligi kullanilmis

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bu geliyoo sitesine devlet tarafından beş kuruş para verilmemiş. daha neyin kafasındasınız milletin parasını boş harcamışlar diye.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  geliyoo sitesinde hasan yazıp arama yapıtorum hotmail ile ilgili şukadar sonuç bulundu diyor 😀 tabi sonucu yazarken birde ingilizce yazıyor. Gidiyooya yazıyorum hem Türkçe sonuç yazıyor hemde hasan kelimesini aradığımı gösteriyor 😀 biri hotmail diğeri hasan yazıyor ne alaka hasan ile hotmail 😀

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bir yandex gibi olmadanız be

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın SDN editörleri, geliyooo daha çıkmadan patladı bunu hepimiz görüyoruz ama böyle bir konu gündemdeyken diğer yerli arama motorlarına insanlarımızı yönlendirebiliriz. Bunun hakkında geniş çaplı bir haber yapmak sorumluluğunuzdur diye görmekteyim. Benim bildiğim vuHuv var şuanda ve google altyapısını kullanmıyorlar. Bu ve bunun gibi firmalarımızın tanıtımını yapabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bing bile google dan daha eski olduğu halde google kadar iyi değil.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  milletin bir kuruşunu yiyen kim varsa haram olsun..hakkımızı Allah onlardan sorsun..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  10 trilyon (milyon) da gitti..gelene bak..beşpara etmezmiş.59 dolar,a mal olmuş..haram olsun milletin parası..haraaaaaaaaaaam.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bari logoyu chrome'dan araklasalarmış explorer ne yaw. Vizyon sıfırın altında.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  yersen

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ***** var ciddi olarak

 24. SDN Okuru dedi ki:

  ***** arama motprumuz su an test asamasında google api lerini kullanıyor eğer destek gelirse kendi datalarımızı kullanıp gireceğiz dedi

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan fırsatçılar işte, silik şirketlerin ulaiamayacakları zavallı çabaları. Hiç biri hakkı alkan gibi olamaz.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Yapsınlar kardeşim bırakın yapsınlar, ne taş atı***** güvenmeyen, sürekli yetersiz hisseden ve hiç bir şeyi beğenmeyen bu nesil ileride başımıza bela olacak.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  marketing arkadaşlar düşmeyin şu tuzağa

 28. SDN Okuru dedi ki:

  GÜLERMİSİN? AĞLARMISIN?

 29. SDN Okuru dedi ki:

  aman babam sakın destek vermeyin ! böyle bir girişimi yapacak olan adam oturur emek eder gerçek bir yazılım çıkarır ortaya. "kalkıpta yeaaaaaa yeterli bütçee olursaaa yapacazzz. bu denemeee" diye böğürmez.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar açıklama yaptı bu değil proje diye ama insanlar saldırmakla okadar meşgul ki okuyamıyor.

  buyrun bidaha deneyin.

  "Öncelikle haberimizin yapılmasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz.

  Değerli kullanıcılarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere bu yazı yayınlanmıştır. Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde “Geliyoo” nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.

  Önceki haberde sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olmadığımızdan dolayı bu çalışma yayına açılmıştır. İlgili makam ve kuruluşlara varlığımızı hatırlatmak adına Geliyoo’nun reklam yayına sunulmuştur. Ziyaretçilerin kapalı bir site ile karşılaşmaları için sonuçlar bu şekilde servis edilmiştir.

  Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.

  Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telafuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.

  İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.

  Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik.

  Tüm Kamuoyunun Bilgisine Saygı İle Duyurulur…."

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Evet ***** burdalar mı acaba?

 32. SDN Okuru dedi ki:

  google dururken fantezi yapmaya gerek yok hele ki yahoo, bing, yandex sırada beklerken

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli ama, yerliden uzak !

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Çamur at izi kalsın diye bu vatana devlete kimin ne yapmak istediği belli ama araştırmadan öğrenmeden 1-2 kim oldugu belli olmayan tiplerin tweet yada laflarıyla sazan dan daha fazla atlayabilen kişilere cevap olmuş buda işte…!

 35. SDN Okuru dedi ki:

  oldu mu sana *****

 36. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bizim yapacağımız arama motoru hileli hurdalı olur böyle olduğumuz sürece hiç birşey olmaz bu işinde suyu çıktı…başlamadan bitti.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Yavuz he he ne yerlisi yerli saman üretin önce ve yerli tohum kullanın sonra yaparsınız

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Çakma işlerde çin ile rekabet edecek güce eriştik sanırım. Milletin paraları nasıl çar çur ediliyor. Ne zaman uyanacak bu millet

" Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli arama motoru için bakanlıktan açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "