Okunma

Yerli Malı Tablet Derken!


30 Eylül 2011 Cuma 15:28
Yerli Malı Tablet Derken!

Teknoloji dünyasında, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar arasında yeni bir sınıf oluşturarak moda haline gelen tablet bilgisayarlar, ülkemizde de hızla kullanıcı sayısını artırıyor. Çok ciddi bir pazar haline gelen tablet bilgisayar sektöründe yerli markalar da işin içine girdiler.

Önümüzdeki günlerde General Mobile tarafından duyurulacak olan “e-tab” isimli tablet bilgisayarın genel özellikleri hakkında kısa bilgiler paylaşalım.

Android işletim sistemine sahip olan cihazın ağırlığı 550 gram olacak. 8.9 inçlik ekranının yanı sıra sade tasarımı ile piyasadaki rakipleriyle yarışacak.

Ülkemizdeki yerli markaların, yenilikçi ürünlerle pazarda pay sahibi olması konusunda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Ama burada çok dürüst olunması gerekiyor.

Bileşenler Belli, Devlet Desteklemiyor!

Öyle ki, tablet bilgisayarın hangi bileşenlerden oluştuğunu açıklamak çok zor değil. LCD panel, anakart, batarya, kasa gibi temel bileşenlerden oluşan bir cihazın yerli malı olduğunu iddia etmek, dikkat edilmesi gereken bir açıklama.

Çünkü bahsi geçen bileşenler, ülkemizde değil uzak doğudan getiriliyor.

Ülkemizde üretim yapmak isteyen girişimcilerin üzerine bindirilen vergi yükünün yanı sırai teşvik desteği de olmadığı sürece durum hep böyle kalacak.

Teknoloji markalarının rakipleriyle mücadele ederken belki de “Yerli Malı” kozunu kullanmayı bırakması gerekiyor. Tüketici tarafında, bir cihazın ne kadarının yerli olduğunu bilmenin satın alma kararını etkileyip etkilemediğini de tartışmak gerekebilir.

Tablet modasını başlatan Apple bile ürünlerinin arkasında “Çin Malı” yazmaktan çekinmiyor.

:: Yerli Malı Tablet konusunda okurlarımızın düşünceleri ise bu şekilde
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Yerli Malı Tablet Derken!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hadi ekranı dışarıdan alın vs de, artık chip ve board üretmeliyiz. pc yada notebookları kastetmiyorum. Çin in kendine ait pek çok chip i var, mobil cihazlarda, mp3 mediaplayerlarda vs kullanılıyor. Biz de yapabiliriz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iphone ne kadar amerikalı ise, bu tablet de o kadar yerli olur. Hiçbir sakıncası da yok. iphone için ağızlarını ayıranlar, yerli üretim tablet deyince bunun neresi yerli diye alay etmeye çalışıyorlar. Bir şeye de destek olun.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sadece etiketi yerli… sahtekarlığa lüzum yok!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ürünlerinin cihazının bütün tasarımlarını kendisi yapıyor ama malzeme üretmiyor tedarik ***** ürettiği birşey varki bu ürünlerin hayatımızın bir parçası haline getirecek bir vizyon taşı***** bir türk şirketide tasarımını kendi yaptığı ve kendi çapında bir vizyonu olan bir ürün yaparsa bunun nerede üretildiğinin bir önemi ***** ürünlerin Apple maliyeti 100-200 dolar dü***** ülkemizde ayda 100 dolara çalışacak işçi bulurlarsa ü***** eğer ürünü Türkiyede üretip 1000 dolar seviyelerinde maliyeti olan bir ürün çıkarmayı düşünüyorlarsa herhalde piyasaya 2000 tl ye satarlar buda üretilecek ürünün doğmadan ölmesi demek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  türk malı olsun. bak arm işlemci yapabilecek şirketlerimiz de varmış. azbuz değil 15 milyon öğrenciden bahsediyoruz. o paraya uçak fabrikası kurulur. getirtin dünyadaki uzmanları(türkler de var) ver 1 milyon dolar kralını öğretirler sana. haksız mıyım?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki diğer markalar tüm bileşenlerni kendi üretiyor. Anlamıyorum başkası yaparsa alkış kendimiz yaparsak yerin dibine sokuyoruz. Nasıl bir anlayıştır bu ya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  General Motors’un ürettiği telefonlar da yerli malı telefon olarak lanse edildi. Maalesef bakan Binali Yıldırım bu telefonları yerli oldukları için herkesin alması gerektiği konusunda onlarca açıklama yaptı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Milleyetçi ruhlu millet olduğumuz için üretici nasıl geçirsek diyor 🙂 İnanan varmıdır bilmiyorm ama DÜRÜST olmak gerekir 😉

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış bilmiyorsam Türkiye de bir chip üretme merkezi kurulmuştu.. ARM işlemci yapabilcek kapasiteleri vardır gibi… Boardlar ve diğer bileşenlerde temin edilebilir… Varsın panel de Çin’den gelsin.. çok yenekli değil ama okullarda kullanılacak e-kitaplar TR malı olsun.. olmasında hiç engel yok .. .Yoksa e-tablet piyassı derya kim yetişebilir…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  @Troy neyin üretimi tamamen bizim elimizdeki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  önemli olan yerli olup olmadığından ziyade bu ürünün sadece montajı dahi yapılsa bir çok insana iş kaynağı sağlayacaktır. İşsizliğe katkı sağlayacaktır beence türkiyede üretilmesi mantıklı parçaları dışarıdan getirilse dahi böyle bir projeye ses çıkartmam…

" Yerli Malı Tablet Derken! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Malı Tablet Derken! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Malı Tablet Derken! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "