Yeşil çay, Covid-19 virüsünü engelliyor


30 Mart 2021 Salı 15:13
ABONE OL
Yeşil çay, Covid-19 virüsünü engelliyor

ABD’de yapılan bir araştırma Yeşil çayın, Covid-19 virüsünü engellediğini ortaya koydu. Buna göre, yeşil çayda bulunan bir maddenin yeni tip koronavirüsün insan hücrelerine tutunmasını önlediği iddia edildi. BioRxiv adlı tıp dergisinde ön baskı olarak yayımlanan “Epigallocatechin Gallate from Green Tea Effectively Blocks Infection of SARS-CoV-2 and New Variants by Inhibiting Spike Binding to ACE2 Receptor” adlı çalışma henüz hakemler tarafından gözden geçirilmedi.

Hücreye tutunmasını engelliyor

Araştırmaya göre, Asya’da uzun yıllardır tüketilen bitki, şiddetli Covid-19 semptomları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek anti-enflamatuar ve anti-oksidatif özelliklere sahip. Yeşil çayın içerisinde yer alan epigallocatechin gallate (EGCG) adlı maddenin corona virüse neden olan SARS-CoV-2’nin başak proteininin angiotensin Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) reseptörlerine tutunmasını engellediği belirtildi.

Bilim insanları ACE2 reseptörlerinin, corona virüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğünü aktardı. Akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve mukoza ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine (hücre zarına) bağlı bir enzim olan ACE2 kan basıncının düşmesinde rol oynuyor. Fakat bu hücreler aynı zamanda koronavirüsün hücrelere girmesini sağlayarak başta akciğerler olmak üzere virüsün vücutta ilerlemesine neden oluyor.

Mutasyonlara karşı da etkili

Araştırma ekibi, yeşil çayın koronavirüsün ortaya yeni çıkan varyasyonlardaki etkisini incelemek için tek bir mutasyonlu K417N, E484K, N501Y, D614G ve birden fazla değişikliğe sahip B.1.1.7, B.1.351 ve B.1.42’nin tam set mutasyonlarına sahip S proteinleri içeren birkaç psödovirüs (yapay virüs) oluşturdu. Ardından bu psödovirüsler, gönüllülerden alınan plazma hücrelerindeki HEK293T-hACE2 hücrelerine transfekte edildi. Yeşil çaydaki epigallocatechin gallate (EGCG)’nin transfekte hücrelerde koruma sağladığı belirtildi.

Sonuçlar, yeşil çayın virüsün orijinal versiyonu olan D614G, California’da bulunan B.1.429, Güney Afrika’da ortaya çıkan B.1.351 kaynaklı enfeksiyonu etkili bir şekilde önlediğini gösterdi. Araştırmacılar ayrıca EGCG’nin İngiliz varyantı olarak bilinen B.1.17’e karşı da kısmen koruyucu olabileceğini öne sürdü.

Diğer taraftan, bilim insanları EGCG’yi viral enfeksiyon için en güçlü inhibitör olduğunu ifade etti. EGCG, yeşil çay içeceklerinde bulunan kateşinlerin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

Bu bilimsel araştırmayla ilgili görüşlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Hemen yapalım bi tane. İsteyen ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Uzak doğulular zaten sürekli yeşil çay tüketiyor neden orda virüs var o zaman?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Eskiden çok içerdim tadı fena değil limon sıkardım virüs belirtileri nedir bilmem üç defa bu sene grip oldum burun akıntısı boğaz ağrısı kusma dört gün iştahsızlık ateşim çıktı terleme ishal Dr hiç gitmedim limon sarımsak bol su içtim hijyen temizlik kolanya dezenfekte önlem önemli bence

" Yeşil çay, Covid-19 virüsünü engelliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeşil çay, Covid-19 virüsünü engelliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeşil çay, Covid-19 virüsünü engelliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme