Yılların unutturamadığı en iyi Türk filmleri


16 Nisan 2021 Cuma 00:30
ABONE OL
Yılların unutturamadığı en iyi Türk filmleri

Unutulmaz Türk filmleri bir klişeden ibaret değil elbette. Kimi konusu, kimi yaşanmış senaryosu, kimi de dönemine göre sinema tekniği olarak öne çıksa da hepsinin ortak özelliği izleyenleri yakalayan sıcacık hikaleri… Züğürt Ağa’dan Her şey Çok Güzel Olacak’a, Devrim Arabaları’ndan Neşeli Hayat’a, Naim’den Selvi Boylum Al Yazmalım’a… Gönlümüzde taht kurdular… Sizler için En iyi Türk filmleri listesi hazırladık.

İşte IMDB puanına göre öne çıkan Türk filmleri.

Yılların eskitemediği en iyi Türk filmleri

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları filmi 1961 yılında yapımına başlanan ilk yerli otomobil Devrim’in hikayesini anlatıyor. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından görevlendirilen devlet yetkilileri, yerli araç yapımı için TCDD mühendislerini görevlendirir. Bu iş için seçilen 23 mühendis kısa süre içerisinde Devrim arabalarının üretimini tamamlar. Ancak yaşanan aksilikler ve engellemeler nedeniyle seri üretime geçilmez. Filmde Haluk Bilginer üretim mühendislerinden birinin yaşlı halini canlandırıyor.

Kaybedenler Kulübü

Kadıköy’de bar işleten Mete ve yayınevi sahibi olan Kaan birlikte radyo programı yapmaya başlar. Yaptıkları program beklenmedik bir şekilde ilgi görmeye başlar ve programcılar hayatlarına eskisi gibi devam eder. Farklı insanlar ile birlikte olan Kaan hayatının aşkı olan Zeynep’i bulur. Kaybedenler Kulübü, her kesimden insana kapısını açarak insanların ortak noktası olmayı başarır. İnsanlar, hayatı doyasıya yaşayan ve sisteme karşı gelen Mete ve Kaan’ın programı Kaybedenler Kulübü’nün birer üyesi haline gelir.

Av Mevsimi

Başrollerini Şener Şen, Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor’un paylaştığı Av Mevsimi, en çok beğenilen Türk polisiye filmlerinden biri. Öldürülen bir kızın hikayesini anlatan film, cinayeti Avcı lakaplı Ferman’ın araştırmasıyla başlar. Ardından ekibe katılan Antropoloji mezunu Hasan ve ekip arkadaşı İdris öldürülen kızın eski sevgilisi ve Battal Çolakzade adındaki iş adamından şüphelenmektedir. Yaşanan cinayet sonrası Ferman, İdris ve Hasan’ın hayatlarını değiştirir. Av Mevsimi hem oyunculuk hem de senaryo nedeniyle en iyi Türk filmleri arasında yer alıyor.

Nefes: Vatan Sağolsun

En iyi Türk filmleri

Nefes: Vatan Sağolsun, Karabal Jandarma Karakolu’nda görev yapan yüzbaşı ve emrindeki 40 askerin hikayesini anlatıyor. Sınır ötesi operasyon sebebiyle telsiz röle istasyonu bulunan karakol önemli bir konumdadır. Komando Tugay’ında görevli bir yüzbaşı ve emrindeki askerler zorlu hava şartlarına göğüs gererek yaklaşık 2 gün süren intikalin ardından karakola ulaşır. Teröristlerin karakola ve telsiz röle istasyonu sistemlerine sızma girişimlerine karşılık veren askerler son güne kadar vazifelerini en iyi şekilde yerine getirir.

Vizontele

Türk filmi izle

Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Demet Akbağ’ın başrolü paylaştığı Vizontele, 1970’li yıllarda Van’ın Gevaş ilçesine gelen televizyonu anlatıyor. Her şeyin geç ulaştığı şehire TRT tarafından sürgün gönderilen memurlar televizyon ile ilgili herhangi bir şey yapmadan geri dönmüştür. Köyde yaşayan Deli lakaplı Emin ve belediye başkanı Nazmi gelen televizyonu halkın izleyebilmesi için çalışmalara başlar. Birçok başarısız deneme sonucunda televizyonun nasıl çalıştığını tesadüf eseri öğrenen köy halkı beklenmedik bir son ile karşılaşır.

Her şey güzel olacak

En iyi Türk filmleri

Başrollerini Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un paylaştığı Her şey güzel olacak filmi yıllardır görüşmeyen iki kardeşi anlatmaktadır. Yıllardır planladığı ve bir türlü gerçekleştiremediği Bar açma fikrini abisi sayesinde gerçekleştirmeyi düşünen Altan, abisiyle birlikte bir maceraya atılır. Ancak hiçbir şey Altan’ın istediği gibi gitmeyecektir. Tehlikeli maceralara atılan ikili, yaşadıkları olaylar sebebiyle hem ağlar hem de güler. Birçok kişi filmi kült haline gelmiş ” Bilemiyorum Altan, bilemiyorum. ” sahnesiyle hatırlıyor. Eski Türk filmleri arasında yer alan Her şey çok güzel olacak filmi halen birçok kişi tarafından seyredilmektedir.

Züğürt Ağa

En iyi Türk filmleri

Şener Şen ve Nilgün Nazlı gibi usta oyuncuların yer aldığı film, 1985 yapımı. Züğürt Ağa, her ne kadar eski bir film olsa da günümüz sorunlarına değinen nadir yapımlar arasında. Film, bir köydeki feodal sistemin çöküşünü anlatıyor. Ayrıca köy ağasının İstanbul’a göçünü de konu alan film, Şanlıurfa’ya bağlı Sultantepe köyünde çekildi. Züğürt Ağa, defalarca izlenseniz de sıkılmayacağınız bir film.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

En iyi Türk filmleri

Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan filmde Gürkan Uygun ve Yetkin Dikinciler gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Son zamanlarda vizyona giren en iyi Türk filmlerinden biri olan Cep Herkülü’nde Bulgaristan’da yaşayan bir Türk halkına yapılan zulme de yer verilmiş. Defalarca dünya rekoru kırmış milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu’nun hayatını merak ediyorsanız izlemenizi tavsiye ederiz.

Dağ 2

Dağ serisinin devam filmi olan Dağ 2, Oğuz ve Bekir’in Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’nde yaşadıklarını anlatıyor. Başrollerini Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar’ın paylaştığı ve Alper Çağlar’ın yönettiği aksiyon filmi yüksek IMDB puanıyla dikkat çekiyor.

Gelincik

Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Gelincik, bir polisin yaşantısını anlatıyor. Görevini bıraktıktan sonra avcılık yapmaya başlayan Ayhan, gelincikler ile ilgili bir kehanet öğreniyor. Ayhan, geçmişiyle yüzleşirken Karadayı’nın anlattığı kehanetteki gelincik ile de mücadele etmek zorunda kalıyor.

Neşeli Günler

Münir Özkul ve Adile Naşit gibi usta oyuncuların yer aldığı Neşeli Günler, 1978 yılında seyirciler ile buluştu. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrılan Kazım ve Saadet’in hikayesini anlatan film, ülkemizde en çok izlenen filmler arasında yer alıyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım filminin başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır paylaşıyor. ” Sevgi neydi? Sevgi emekti. ” repliği ile aklımıza kazınan film, İlyas ile Asya’nın aşkını anlatıyor.

Süt Kardeşler

Kemal Sunal ve Şener Şen gibi usta oyuncuların yer aldığı Süt Kardeşler, ülkemizdeki kült filmler arasında yer alıyor. 1976 yılında vizyona giren filmin çekimleri İstanbul Yeşilköy’deki Simenoğlu Köşkünde gerçekleştirildi.

7. Koğuştaki Mucize

Filmin başrollerini Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur ve Deniz Baysal paylaşıyor. Film, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka seviyesine sahip bir babanın hikayesini anlatıyor.

Kelebeğin Rüyası

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu adlı şairlerin hayatını anlatan film, 2013 yılında vizyona girdi. 1940’lı yılların en zor hastalıklarından biri olan verem iki şairin de hayatını etkiliyor. Filmin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Yılmaz Erdoğan paylaşıyor.

Müslüm

Ünlü şarkıcı Müslüm Gürses’in hayatını anlatan film, son yıllarda vizyona giren en iyi dram filmleri arasında yer alıyor. Timuçin Esen, Zerrin Tekindor ve Ayça Bingöl’ün yer aldığı film 2018 yılında vizyona girdi.

Korkusuz Korkak

Bir şirkette memur olarak çalışan Mülayim’in hayatını anlatan film, 1979 yılında vizyona girdi. Mülayim’in yaşadığı trajikomik olayları anlatan Korkusuz Korkak filminin başrolünde Kemal Sunal yer alıyor.

Babam ve Oğlum

12 Eylül sonrasını anlatan Babam ve Oğlum filminin başrollerini Fikret Kuşkan ve Özge Özberk paylaşıyor. Annesini henüz doğmadan önce kaybeden Deniz’in babası ve dedesi arasında geçen olayların anlatıldığı film, 2005 yılında vizyona girdi.

Ayla

Ayla, Kore Savaşı’nda bir Türk Astsubayı tarafından evlat edinilen Koreli kızın hikayesini anlatıyor. Süleyman Astsubay, 15 ay sonra Türkiye’ye döndüğü için 5 yaşındaki Ayla’dan ayrılmak zorunda kalıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, 2017 yılında vizyona girdi.

Kabadayı

Başrollerini Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu ve Aslı Tandoğan’ın paylaştığı Kabadayı, 2007 yılında vizyona girdi. Gayri-meşru hayatından vazgeçen Ali Osman, ezilenleri korumayı görev ediniyor.

Çiçek Abbas

Kült film denilince ilk akla gelen filmlerden biri olan Çiçek Abbas, 1982 yılında vizyona girdi. Başrollerini İlyas Salman, Şener Şen, Ayşen Gruda’nın paylaştığı film, minibüs şoförü Şakir ve muavini Çiçek Abbas’ın hayatını anlatıyor.

Banker Bilo

Şener Şen ve İlyas Salman’ın başrolleri paylaştığı Banker Bilo, Almanya’ya göç etmek isteyen Bilo’nun yaşadığı trajikomik maceraları anlatıyor. Bilo, Köylüsü Maho tarafından dolandırılan birçok kez dolandırılıyor.

Masumiyet

Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen Masumiyet, 1997 yılında vizyona girdi. Güven Kıraç, Haluk Bilginer, Derya Alabora gibi usta oyuncuların yer aldığı film,  Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’nde dört ödüle layık görüldü.

Selamsız Bandosu

Şener Şen, Ali Uyandıran ve Üstün Asutay gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, 1987 yılında vizyona girdi. Film, Selamsuz adlı kasabanın belediye başkanı olan Latif Şahin’in yaşadığı zorlukları anlatıyor. Cumhurbaşkanı’nı karşılama töreni hazırlamak isteyen Latif Şahin, karşılaştığı engelleri aşmak için elinden geleni yapıyor.

Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm

Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm filminde Emrah Serbes’in kaleme aldığı Son Hafriyat romanında esinlenildi. Baş Komiser Behzat’ın hayatını anlatan filmde Erdal Beşikçioğlu, Cansu Dere ve Tardu Flordun gibi ünlü oyuncular yer alıyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Eşkıya (1996), Kader (2006) nerede?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Hababam nerde (eski versiyon)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Kaybedenler kulübü çok saçma bir film bence nasıl bu listeye girmiş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Eşkiya yoksa bu listede kusura bakmayın ama olmamış

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Kusura bakmayın bu listede eşkıya yoksa bu liste olmamış demektir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Eşkiya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Ben birçoğunu izledim, bence güzel olmuş, hepsi kaliteli filmler, ancak bırkac eksik var
Cüneyt Arkın, yarınsız adam, yıkılmayan adam
Yılmaz Güney , duvar, sürü, arkadaş.
Tarkan film serisi
Hababam sinifi

Misafir
Misafir
28 gün önce

Yılların eskitemediği film demeniz için yıllar geçmesi gerekiyor. 3-5 yıllık filmleri yılların eskitemediği diye sunamazsınız. Sinemadaki zaman kavramını daha geniştir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Cüneyt Arkın arım balım peteğim, baba kartal filmleri de eklene bilirdi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Kabadayı ve Av Mevsimini listeye koymuşsunuz Eşkiya yı koymamışsınız ayıp etmişsiniz

" Yılların unutturamadığı en iyi Türk filmleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yılların unutturamadığı en iyi Türk filmleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yılların unutturamadığı en iyi Türk filmleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması