YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler


26 Mayıs 2020 Salı 13:00
YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler

Bilindiği gibi kısa bir süre önce YÖK, Corona virüs pandemisi sebebi ile üniversitelerin sınavlarını internet üzerinden gerçekleştirmesi gerektiği yönündeki kararını açıklamıştı. Bu karar sonrasında Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan yeni internet sınavları önlemleri konusunda bilgiler ortaya çıktı. Buna göre YÖK’ün, üniversitelerden beklediği bazı yeni düzenlemeler bulunuyor.

YÖK’ten yeni internet sınavları düzenlemesi

Öncelikle Yükseköğretim Kurulu tarafından farklı üniversitelerdeki uzaktan eğitim konusunda uzmanlar tarafından oluşturulmuş bir kurul olduğu ifade edilmiş durumda. Alınan kararların da bu kurul öncülüğünde olduğu belirtiliyor.

internet sıvanları

Buna göre üniversitelerin internet sınavları, şeffaf ve denetlenebilirlik esasında yapılacak. Alınması gereken yeni tedbirler arasında tarayıcı kilidi, tam ekran uygulaması ve rastgele soru seçimi gibi detaylar bulunuyor.

Ayrıca Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelerden, internet üzerinden yapılacak olan sınavlar ile alınan puanlara ek olarak normalden daha çok ödev ve proje uygulaması yapılması beklentisi bulunuyor. Öğrencilerin not hesaplamalarında, sadece internetten yapılacak finallerin etkili olmaması yönünde bir talep mevcut.

YÖK tarafından alınacak bu yeni kararların, sadece pandemi sürecinde geçerli olacağı, genel bir uygulama olmayacağı da dikkat çekilen diğer detaylar arasında kendine yer buluyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler”

 1. Anonim dedi ki:

  ahahhaa güvenlik mi ne diyorsunuz siz herkes yerine adam sokuyor sınava artık bitti o iş

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dönem kapandı yök ün aklına yeni geldi…

" YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YÖK’ten internet sınavlarına yeni önlemler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
 2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
 3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
 4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar