Okunma

YouTube Hala Bir Numara mı?


13 Mayıs 2016 Cuma 08:30
YouTube Hala Bir Numara mı?

YouTube, 15 Şubat 2005 yılında Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim tarafının kurulmasının ardından, kullanıcıların müzik sektöründe en çok tercih ettikleri internet sitesi olmuştu.

Yıllar içerisinde internet ortamında müzik, video denilince akla ilk gelen platform olan YouTube, şirketlerin müzik piyasasına katılmalarının ardından oluşan rekabette hala 1 numaradaki yerini koruyor mu?

YouTube Hala Zirvede Mi?

YouTube’un kullanıcıların hizmetinde olduğu yıllar içerisinde Apple Music ve Spotify gibi platformlar piyasada yerlerini aldılar.

Bernstein Research müzik piyasasında yaptığı araştırmada, kullanıcıların müzik indirme tercihlerine değinildi.

Dünya genelinde kullanıcıların müziklerini en çok dijital ortam üzerinden indirdiklerinin belirtildiği araştırmada YouTube ve diğer müzik platformlarından indirilen müzikler 6.sırada yer aldı.

Listenin diğer basamaklarında ise önemini hiçbir zaman yitirmeyen CDler, Pandora, Sirius, XM gibi platformlar yer aldı.

16-05/13/56d020f667b0a94bdc837940.jpg

Elde Edilen Gelirlerde de YouTube Geride

Araştırma sonucunda oluşan listeye paralel olarak 2.328 milyar dolarla dijital müzik indirmeleri ilk sırada yer alırken, YouTube ve diğer platformlar 385 milyon dolar ile müzik indirme piyasasında da 6.sırada yer aldı.

Bu bağlamda Youtube ve diğer müzik platformları kendi içerisinde rekabet içerisinde bulunurken, “korsan indirme” olarak hitap ettiğimizi dijital ortamdan müzik sağlayıcılar, günümüzde kullanıcıların ilk tercihini oluşturuyor.

Değişen tercih mekanizmaları beraberinde Youtube ve diğer müzik platformlarının bu konuda nasıl bir konum alacakları bilinmez; fakat kullanıcıların “ücretsiz müzik”i daha fazla tercih ettiklerini belirtmekte fayda var.

:: Kullanıcıların müzik sağlayıcıları yerine internetten “korsan” olarak müzik indirmelerini nasıl karşılıyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “YouTube Hala Bir Numara mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  korsan olarak müzik indirilir rahatlıkla evet ama o kadar insanın emeğini çalmış olmak ayrı bir konu..dolayısyla ya parasını verirsin indirirsin yada ***** music gibi programlara para verirsin istediğini dinlersin hak hukuk olmaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bedavası olan bir şeye para vermek 5 harfli bi kelimeyle izah edilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki youtube ne ararsan var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube'da bu aralar görüntü takılı kalıyor. Ses devam ediyor. Güncelemeden sonra mı oldu ne olduysa

 5. SDN Okuru dedi ki:

  itunesteki müzikleri internete yüklemeleri çok iyi oluyor m4a olarak telefona indiriyorum 🙂 (hem kapak resmide değişmiyor hiç)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dinledigim muzik sayisi 10 u gecmiyor. Bu yuzden Youtube en iyisi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İlk yorumu Yutup yazan arkadaşımız. Eğer sen YouTube'dan dinlemek istiyorsan ekranı açık şekilde dinleyebilirsin. Dinlerken hem 5 kat daha fazla kota yersin. Eğer Apple Music ve Spotify'dan dinlersen en azından hem daha az kota yersin, hemde daha kaliteli bir müzik duyusu alırsın

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sorun değil o Youtube red hesabın olursa arka planda oynayabiliyor içeriği.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  youtube muzik servisimi?? bence digil video klip yani video servisi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yutup tabi ki lider olamaz. Müzik açsan ekranı kapatsan arka planda çalışmayı durdurur. Farklı uygulamaya geçsen yine arka planda çalışmayı durdurur. Google bu sorunu çözerse o zaman Spotify ve diğerlerine gerek kalmaz.

" YouTube Hala Bir Numara mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube Hala Bir Numara mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Hala Bir Numara mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "