Okunma

YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi!


27 Mart 2014 Perşembe 14:44
YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi!

YouTube’a erişim engeli geldi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişimi engellenen YouTube, Türkiye’de bölge bölge girilemez duruma geliyor. Alınan karar internet erişimi sağlayan GSM operatörleri ile internet erişim hizmeti veren ISP şirketlerine tebliğ edildi. 

Twitter‘ın yasaklanmasının ardından kapatılacağı yönünde beklentinin arttığı YouTube, bugün saat 16:30 itibarıyla erişime engelli siteler kervanına katıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelen ilk haberler internet kullanıcılarının büyük kısmının YouTube’a giremediği yönünde. YouTube‘a gelen erişime engel kararının ardından DNS ve benzeri çözümlerle ilgili siteye giriş için internet kullanıcılarının çalışmaları da hızla başladı.

Google’dan ilk açıklama geldi

Yasaklama ile ilgili olarak YouTube‘un sahibi olan Google‘dan ilk açıklama da geldi;

Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz”

Attributable to a spokesperson of Google Inc

“We’re seeing reports that some users are not able to access YouTube in Turkey. There is no technical issue on our side and we’re looking into the situation.

Editörler ne dedi?

Hakkı Alkan
“İnternete faydalı içerik üretirken, dağıtım kanalı olarak
YouTube
’u seçen bizim gibi online yayıncılar için asla kabul edilemez
bir durum. Mahkeme kararı varsa, sadece bu kararda adı geçen söz konusu
hesapları ve videoları engellemek varken, neden bütün site kapatılıyor?
İletişim
ve yönetim olarak, beklentilerimizin çok altında bir irade ile
karşı karşıyayız. Yapılan hatanın en kısa zamanda düzeltilmesini temenni
etmekten başka çaremiz yok.”

Ahmet Usta
“Bulunduğumuz yerden konuya tekrar bakalım. Küresel internet ağının bir parçası olmak için milyarlarca dolar harcıyoruz. Altyapı inşa ediyoruz. Veri merkezleri kuruyoruz. Sonra bu sistemler üzerinden akan trafiği denetlemek ve takip etmek için bir o kadar daha harcama yapıyoruz. Neden bu kadar uğraşıyoruz ki? Türkiye dünyanın internet bağlantısı olmayan bir ülkesi olabilir. Kuzey Kore bunu başarıyorsa biz de başarabiliriz. Belki de politikalarımızı tekrar gözden geçirmek gerekiyordur. Engellemektense tümüyle kapatmak muhtemelen çok daha kolay olacaktır. Hem böylece siyasi partilere sıradaki genel seçim bir slogan da çıkmış olur: “Türkiye‘ye interneti getireceğiz.”

Berkin Bozdoğan
İnternet yayıncıları olarak mağduriyetin merkezinde olmamız çok can sıkıcı. Kanunlarla ilgili yapılan akıl dışı ama belki işe yarayabilecek değişiklikler bile değerlendirilmek yerine erişimin toptan kapatılması yersiz ve ayarsız bir karar olarak tarihte yerini aldı. Bu ayıbı daha önce de farklı nedenlerle yaşamıştık, şimdi tekrar yaşıyoruz. İnternet emekçileri olarak sonumuz hayrolsun.”

Youtube, hesapları zaten engelledi

Youtube, seçim meydanlarında malzeme olan Haramzadeler ve Başçalan hesaplarına, Türkiye’den erişimi zaten engellemiş durumda. İlgili hesaplara gitmek istediğinizde, teknik bir hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz.

VPN kullandığınızda ise aynı adresteki video, bir anda çalışmaya başlıyor. TİB tarafından uygulanan genel yasak, Youtube‘un bu girişimine rağmen uygulandı.

:: YouTube’ın kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

187 yorum - “YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Satılık yorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin gizli gorusmesini diger ulkelerin gormemesi lazim o zaman ne demeye bize yasak geliyor ben gormesemde gorsemde cok cok onemli degil amac baska:)kendi secmeni uyanacak bi sekilde diger devletlerin gormemesi saglanmaliydi onlarda coktan gordu zuhahaha

 3. SDN Okuru dedi ki:

  youtube kapatmakta ne ya anca geri kalmış ülkeler yapar bunu böyle saçmalık olmaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kayitlar neden youtube da yayinlandi da baska bi site kurup baska bi yerden yayinlanmadi … Amac youtube yi kapattirip yeni yetme gencleri yonetime karsi kiskirtmak olabilir mi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan, ister çan dinlet. İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet, müstehaktır ona her türlü zillet !

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır Bazı Türk Makamları Ve Bazen Halk Tarafından Ağızlarında Bir laf Geziyordu ” Türkiye İran Olmaz Ve Olmayacak ” . kaç senelik Türkiyede Yaşayan Bir İranlı olarak Şunu Söylemek İstiyorum : Halkın Haberi Yok Türkiye Çoktan İran Olmuş Ve Hatta Bir Adım İranın Önüne Geçmiş …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tüm dünya devletin gizli sırlarını görebiliyorlar sadece biz göremiyoruz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Olacak olacak, bu gidişle Türkiye de herkes hacker olacak.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  DNS girin, inadına girin. İnsanları neyi ne için kullandığı sizi ilgilendirmez. Onların iyiliği için bile olsa özgürlüklerini kısıtlamaya hakkınız yok. Burası forum olamasa daha çok şey yazardım. Youtube u saçma sapan kullanların IP sini bulsaydınız o zaman bizim suçumuz ne?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalığa bak devletin gizli görüşmesi yayınlandı diye siteye erişim mi kapatılır kardeşim? Devlet önce güvenlik sorununu halletsin o kadar gizli bi görüşmenin internete nasıl sızdığını öğrensin ve onun önüne geçsin o konu ile ilgili önlemler alsın. Gizli görüşme yayınlandıysa youtube yetkilileri ile irtibata geçip video kaldırtılabilirdi, komple siteye erişimi engellemeye ne gerek var? Devletin gizlisi yayınlandığı için hem video kaldırılırdı hemde videoyu yayınlayan şahıslar bulunurdu ve sorunda çözülürdü. Siteye erişim komple yasaklanınca çözüme mi ulaşılmış oldu yani? Bu siteyi sadece tr mi kullanıyo diğer ülkeler girmiyo mu? Tr nin kötülüğünü isteyen diğer ülkeler bu yayınlanan videoyu göremez mi bal gibide görürler. Hükümet ne yapmaya çalışıyo insanların sabırlarını mı deniyolar yoksa son demlerini mi yaşıyo bu hükümet.
  Bazı arkadaşlar devletin gizli görüşmesi yayınlanıyo kapansın yazmış. Devletin gizli görüşmeleri internete sızabiliyosa hükümet istifa etsin o zaman devletin güvenliğini sağlayamadığı için. Ortada ciddi bi güvenlik sorunu var ve adamlar o sorun üzerine yoğunlaşmak yerine sadece site kapatıyolar ne saçma bi yaklaşım. Site niye kapanıyo hükümet kendi fişini çeksinde herkes kurtulsun…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık.Hükümetle ilgili bilgiler youtube ile sınırlımı yada twitter?Koskoca internet den ***** kaldırın bu ülkeden.O zaman iyi olmuş diyenleri görerürüz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  YOUTUBE VE TWİTTER Amerika, İngiltere, Almanya vb ülkelerin yasalarına uyuyorda NEDEN TÜRKİYENİN yasalarına uymuyor ?

  Bu yıl ne zaman youtubeye girsem hükümeti yıkmaya yönelik çalışmalar hep ANASAYFADA görüyorum. Bu yahudiler hiç rahat durmuyor, durmayacak. Türkiyenin kendi ayaklarının üstünde durması ve avrupa devletlerinin hızla ekonomik çöküşe uğraması, TÜRKİYE’NİN hızla yükselmesine bir yerlerine fena halde dokunuyor. KARDEŞLERİM! lütfen biraz akıllı davranalım. Durumun vahamiyetinin farkına varmayanları seçim öncesi son montajlarını yayınlayarak kandırmayı planlıyorlar.
  İnanın bu hükümet düşerse Türkiye’nin işi biter o yahudiler ellerine viskilerini alıp bugün öyle bir darbe yaptık ki bu Türkler 1000 senede kalkınamaz dedikleri konuma geri geliriz eski halimize döneriz. Borçların altında ezilmiş, kendi yöntemleriyle iki tarafıda haklı gösterip kürt-türk, sağcı-solcu diye böldükleri- bir iğne bile üretemeyen tüketim topluluğu olmuş, masonların yönettiği bir ülke haline… Geçmişinizi unutmayın! Geçmişte yaptıklarını unutmayalım ki geleceğe kararlı adımlarla yürüyelim. Bizim büyük bir hastalığımızda unutmak …

 13. SDN Okuru dedi ki:

  şu devlet kapattı diye Youtube’a destek verenleri vatan haini olarak ilan ediyorum..neden mi çok basit..günlerdir dikkat ediyorum izlenme oranı 200 bin de olan bir devlet karşıtı videoyu hep ana sayfada tutuyorlar..Öte yandan milyonlarca izlenen bir başka Vídeooyu ara ki bulasin..bunları görmüyor değiliz..ve lütfen rica ediyorum özellik le teknolojiyle alakadarim diye geçinenler youtube daha bir kaç senelik bir site ondan önce bu işi yapan siteler ***** yani nedir ***** böyle destek vere vere adamları dünya devi yaptınız..ülkemize hakaret edenleri destekler olduk lütfen yapmayın…Bu google denen sirket tek kuruş vergi vermeden milyarlarca dolar gelir elde ediyor bizden azıcık ülkenizi Sevin değer verin..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  blackhole programı var yasaklı siteler açılıyor host dosyasını degiştiriyor

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen Gereksiz Bir Uygulama!

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dunyayi dize getirecegiz dunyayi. Allahina kadar arkandayiz basbakanim babam durmak yok yola devam….

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İlgili kanalı kapatmaktansa neden youtube’un hepsini kapatır ki bir devlet. İnanamıyorum ya gerçekten şaka gibi.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hem gelip el alemin memleketinin iç işlerine karışacaksın, yok marjinal grupların gösteri organizasyonunu ve kışkırtıcılığını üstleneceksin , ondan sonra yok bu kesmedi deyip devletin gizli kalması gereken mahremini meydana dökeceksin. O kadarda değil yaa. Yiyosa bunu ABD’de yap ta görelim. Hepiniz oradaki federal kanunlara eşşek gibi uyuyorsunuz da burada mı semeri çözülmüş yuları bırakılmış eşşeğe dönüyorsunuz. İnternet = özgürlük iyide tepeme pisletmelerine izin vermem.
  iyi oldu çok iyi. Biz youtube olmadan da yaşarız. Eskiden var mıydı sanki.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  2002’de geniş bant internet abone sayısı 20 bindi. Bugün yatırımlar sayesinde 34 milyona ulaştı.Türkiye’de toplam internet abone sayısı 32,6 milyona, mobil internet kullananların sayısı 24,1 milyona ulaştı.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Avea da sorun yok giriyor bende

 21. SDN Okuru dedi ki:

  canım feda , helal olsun babaya diyenler twittera , youtube a girerseniz namertsiniz.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Bu adamlar sinermi, kafadan silermi sizi, özgürlüğün ülkesi, adaletin temsilcisi, teröristlerden kurtar bizi… özgürlüğün ülkesi…. 2002 den önce türklüğüm ile gurur duyardım ama şimdi bişi kalmadı içimde. Şahsen imkanım olsa 1 salise bile kalmam bu ülkede… Bu daha başlangıç… Beyin göçü yakındır… İmkanı olanlar terk edecekler ülkeyi…
  Afedersin ama başka TOPRAĞIN VAR MI? Sen ülkenin topraklarına sahip çıkmazsan böyle kişilere kalır. Bu suç hepimizin ve bunlardan kurtarmak ise sorumluluğumuz ve görevimiz!!!

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter kapatılmasına bişey demedim. Ama bu saçmalık

 24. bailamo dedi ki:

  Recep İvedik misali: ” Bu ne biçim yaşam tarzı, bu ne dingil hayat”

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Uyanın!!!
  Youtube’a yurt dışından giriyorsun; ilk olarak hem faydalı hemde teknolojik bilgiler içeren içerikle çıkıyor ama bizim ülkeden girince ülkenin düzenini bozacaka ya da vaktimizi boşa harcayacak dandik içerikler çıkıyor. Biraz akıllı olun; youtube kapandı iye üzüleceğinize youtube kalitesinde siteler yapmaya çalışın…

  ..::EC::..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bence türk teknoloji firmalarına altım fırsat. Turkish facebook. Hiç olmasa istihbarat malzemesi olmaktan kurtuluruz

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Kapatilmasi Haktir.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  “bugün bizdeki muhalefet, iktidarı düşürme şartıyla vatanı düşürmeye bile razıdır…” Necip Fazıl Kısakürek’in 1956’da chp için söylediği bir söz.

  2008 yılında Atatürk’e hakaret videosu yayınlandı diye youtube kapatılınca neden bu arkadaşlar özgürlük cığırtkanlığı yapmadı? youtube dursun sızdıran site kapatılsın demedi?

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Yarasi olan gocunuyo

 30. SDN Okuru dedi ki:

  ortada bildiğin casusluk, vatana ihanet varken sen kalkıp yüklediğin vidyoların derdine düşünüyorsan en hafif değimiyle “delalet” içerisindesin. hanımlar beyler önceliklerinizi iyi belirleyin, siyasi görüşleriniz ülkenize olan sevginizin önüne geçmesin…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Y gençliği yani ergenler siyasetten ulusal güvenlikten falan anlamaz onlara verecen twitter’ı verecen youtube’u alın size özgürlük diyecen maalesef bu böyle.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin kozmik toplantısı buradan ifşa ediliyor ve youtube videoları silmek yerine sadece sizin ülkenizden erişimi engelledim demekle yetiniyor. Bu 1. dereceden ulusal güvenliği tehdit eden bir konudur sonunun nerelere varabileceğini tahmin bile edemezsiniz.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Okuduğum kadarıyla devletin yani milletin güvenliği kimsenin pek umurunda değil yarın Bi gün sırf bu sebepten savaşa girersek o zaman görürüm sizin özgür Youtube unuzu yok tube un varlığı veya yokluğu sizi özgür kılıyorsa zaten özgürlüğünüz yok demektir bir Amerikan şirketinin menfaati bu memleketin güvenliğinden önemli olamaz gidin vimeo izlesene dailmotion Bi ton video izleme programı var kimin bugün özgürlüğü kısıtlama bilir dns ile bile girilebilinirken neyin yaygarasını yapıyorsunuz azıcık düşünmeye davet ediyorum sizi

 34. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 27.03.2014 16:56 Devletin gizli görüşmesi yayınlanıyor. Kapansın.

  Tamamda sadece Türkiye’den izleyemiyoruz diğer tüm ülkeler izliyor. Mantıklı olun azıcık.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  eskiden bilgisayarcıların önünde format atılır diye yazı yazardı şimdi twitter youtube ayarı yapılır yazıo 🙂

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin sırrı dediğiniz mit müsteşarı bakan asker konuşuyor konu ne.. kendi toprağımıza bombamı atsak yoksa ordaki askerlerimize bizmi operasyon yapsakta suriyeye girsek diye senaryolar. Bumu savunduğunuz sır ee gir gariban mehmetçik sehit oldu sonra vatan sagolsun dimi uc bes kafadarin yaptigi tezgah yuzunden vay be

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Ahmet Usta’nın yorumu çok üzücü

" YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Kapandı! Google Cevap Verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "