Okunma

YouTube komplo teorileriyle savaşacak!


15 Mart 2018 Perşembe 08:00
YouTube komplo teorileriyle savaşacak!

İki ay önce 10.000 adet moderatörü işe alan YouTube’un bu hamleyi neden yaptığı da sonunda bugün açıklandı. Görünüşe göre Google, siteye yüklenen ve insanları kandırmaya yönelik bilgiler ya da komplo teorileri içeren videoları daha popüler olmadan ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bunu da yeni kurduğu moderasyon timiyle gerçekleştirecek.

YouTube’dan çok önemli hamle!

Video kaydetmenin, çekilen görüntüleri kurgulamanın ve tabii ki bu videoları siteye yüklemenin oldukça kolay bir hal aldığı günümüzde doğal olarak da sahte bilgiler de popüler video paylaşım sitesini ele geçirmeye başladı. Popüler video sitesi tam anlamıyla bir bilgi çöplüğüne dönüştü.

İnsanları kandırmak adına yanlış bilgilerle dolu videolar hazırlayan kanalların yanı sıra, bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekleri saptırmaya çalışan (Dünya’nın düz olduğunu iddia edenler gibi) ve hatta çeşitli komplo teorileri üreten kişiler yüzünden aradığımız hiçbir bilgiye hızlı şekilde erişemez hale geldik.

Google bu durumun farkında varmış olacak ki, YouTube üzerinde yer alan bu tarz videoları daha popüler hale gelmeden engelleyip yayından kaldıracak bir tim oluşturdu. 10.000 kişiden oluşan bu moderatör timi, videoları izleyerek içerisindeki bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek.

Eğer videolar yanlış bilgiler içeriyor ya da çeşitli komplo teorileriyle kitleleri yanlış yönlendirme amacı taşıyorsa, bu videolar siteden anında silinecek. Bu sayede de daha temiz bir YouTube ile karşı karşıya kalacağımız kesinleşecek. Bu videoları uyarılara rağmen yüklemeye çalışan hesaplar da kapatılarak sorun kökten çözülecek. Fakat bu videolarla savaşmak için 10 bin kişinin yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

:: Google’ın bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “YouTube komplo teorileriyle savaşacak!”

 1. Tollyver dedi ki:

  kendi doğrularını insanlara sunmak için olmasın sakın? gerçekleri yayınlayanların videolarına “sahte” diyebilirler… özellikle savaş ve seçim gibi durumlarda…

 2. Kemal Acılı dedi ki:

  Ne kadar iyi görünen bir uygulama da olsa insanların fikir ve paylaşım özgürlüğüne müdahele edilmemeli. Sonuçta herkesin bir yargı yeteneği var. İnternette gördüklerine inanıp inanmamak konusunda gerekli araştırmayı yapacak potansiyel zekaya sahipler insanlar. Bu uygulama ilerleyen süreçte YouTube’da sadece YouTube’un belirlediği içeriklerin barınmasına yol açabilir.

  1. Mehmet dedi ki:

   Bahsedilen yargı yeteneği çoğunlukla çocuklarda henüz gelişmiş bir özellik değil. Milyonlarca çocuğa, sahte bilgilerle beyinlerini doluşturmak oldukça kolay olmakla birlikte hiç etik bir durum değil. Paylaşım özgürlüğünün, insanlara zarar vermesi durumunda sınırlandırılmasında sakınca görülmemeli.

 3. Casbee dedi ki:

  Gerçeklerin ortaya çıkmaması lazım demiyorlar da.

  1. DABBE dedi ki:

   Evet, sen zaten “Nygma abi helal keşke senin gibi olsam. ” diyorsundur zaten. Bu kaldırılacak şeyler “Komplo” teorileri. Yani anlayabileceğin gibi bu teoriler bilimin doğrusunu kanıtladığı şeyleri karmaşa yaratmak için atılan saçma teoriler. Bu teoriler ne yazık ki küçük yaştaki çocukların beyinini yıkıyor. Mesela adam dünya düz demiş. Bu söylediği şey yanlıştır komplo teorisidir, saçmalıktır. Ne gerek var böyle gereksiz saçma ve sadece karmaşa çıkarma çabalı videoların olmasına? Sadece bunun gibi doğru bir bilgiyi yanlış gösterme çabasındaki videoları kaldıracaklar. Kaldırılacak videolardaki bilgiler bilim tarafından yanlış kabul edilen bilgiler olacak mesela adam diyecek diş macununu penisinize sürerseniz uzar. Bu bilgi doğru mu? Değil ama bunun gibi saçma olaylar var ve küçük yaştaki çocukların beyinleri yıkanıyor saçma bilgilerle ve çocuklar bizim geleceğimiz onlara iyi bakmalıyız.
   Sadece bir örnekle açıklarsam şöyle:
   Öğrencin gelip “Öğretmenim youtube’da bir video izledik dünya düzmüş ve biz hiç uzaya çıkamamışız hepsi kurguymuş.” diyor
   Sen bir fen öğretmenisin ve bir çocuk gelip sana böyle bir şey soruyor. Sende bilimin açıkladığı ve doğru olan bilgiyi biliyorsun Dünya geoit şeklindedir. Bunu anlatmaya çalışıyorsun.
   “Çocuklar dünya düz değildir bir sürü fotoğraf var, kanıt var bilim bunu kanıtladı dünya yuvarlaktır hata kendi özel adı var ***** diyorsun ama çocuklar karşı çıkıyor ve diyorlar ki
   “Öğretmenim Nygma diye biri var bunların yalan olduğunu ispatlıyor hatta bunların hepsi İlluminati ve Amerika’nın oyunları. Bizi kandırıyorlar o uzaydaki videoların hepsi 51.bölgede çekilmiş ve yer çekimsiz ortamlarda!” diyorlar
   Sen de açıklıyorsun “Çocuklar bir uçakla atmosfere çok yakın uçup en az yer çekimi olduğu yerde öyle şeyler yapılabilir yani 51.bölgeye gerek yok. Diğer dediğiniz şeylerde saçmalık sizden niye dünyanın şeklini saklasınlar ki ne işlerine yarayacak?” diyorsun ama anlatamıyorsun çocuklar inatla karşı çıkıyorlar ve bu çocuklar büyünce bir halttan anlamayan duyarsız,düşüncesiz insanlar oluyorlar bağnaz* ve bunlar oy veriyorlar, fikir belirtiyorlar. Bunun gibi insanlar ülken de olmaya devam mı etsin ? Büyük ihtimal istemesin bunun gibiler cahil, okumamış dediğimiz kadını tecavüz edip öldürenler gibi olabilir. Biraz empati kur.
   (Bağnaz: Yobaz insanlara denir tam anlamını merak ediyorsan TDK girip bakabilirsin)

 4. ferhat dedi ki:

  kesinlikle cok güzel bir iş yapmıs oldular biraz geçte olsa farkına varılması cok iyi dogru bilgiden cok yanlıs bılgılerle dolmaya basladı

" YouTube komplo teorileriyle savaşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube komplo teorileriyle savaşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube komplo teorileriyle savaşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "