Okunma

YouTube masaüstü sürümüne güncelleme!


28 Temmuz 2018 Cumartesi 14:00
YouTube masaüstü sürümüne güncelleme!

YouTube, uzun bir süre önce Android ve iOS uygulamalarına getirdiği güncellemeyi, YouTube masaüstü sürümüne de getirdiğini duyurdu. Video oynatıcı artık masaüstü sürümünde de videonun çekildiği formata göre kendini ayarlayabilecek.

youtube masaüstü dikey videolar

Geniş açılı olarak değil de dikey olarak çekilen videolar, eskiden YouTube masaüstü sürümünde oynatıcının yan tarafları siyah çerçeve şeklini alarak izlenirdi. Fakat son gelen güncelleme sayesinde, 16:9 formatında göre ayarlanmış bu siyah çerçeveler yok olacak ve videolar dikey olarak çekilmiş olsa bile daha büyük alanda gösterilebilecek. Video oynatıcı, bunu kendi otomatik olarak ayaralayacak.

YouTube’un bu konu üzerinde bu kadar durmasının sebebinin bir yandan da Instagram IGTV olduğu düşünülüyor. Sadece dikey videoların yer aldığı IGTV karşısında korkmaya başlayan YouTube’un, dikey videolar için daha fazla özellik düşünme ihtimali olduğu söyleniyor.

Dikey videolar gittikçe artacak

Önümüzdeki günlerde dikey videoların oldukça popüler olacağı söyleniyor. Yıllarca insanlara alıştırılmaya çalışan yatay 16:9 formatının yerini dikey videolar alabilir. Bu durum karşısında YouTube ve Instagram gibi platformların buna zemin hazırlayarak hazırlık yapması oldukça doğal.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" YouTube masaüstü sürümüne güncelleme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube masaüstü sürümüne güncelleme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube masaüstü sürümüne güncelleme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "