Okunma

YouTube Mobil’e önemli güncelleme!


24 Nisan 2017 Pazartesi 05:00
YouTube Mobil’e önemli güncelleme!

YouTube’un mobil uygulamasında yer alan ve belli bir yaşın altındaki çocukların zararlı içerikleri izleyebilmesini önleme amacı taşıyan Kısıtlı Mod seçeneği güncellendi. Bu sayede zararlı içerik filtresine takılan ve aslında zararsız olan birçok video da izlenebilir hale gelecek.

Kısıtlı mod işe yarar mı?

Öncelikle YouTube’un bu konuda oldukça başarılı olduğunu söylememiz gerek. Zira mobil uygulamada gerçekten de kısıtlı mod altındayken çocukların psikolojik sağlığına zarar verebilecek neredeyse tüm videolar engelleniyor.

Bu süreç sırasında tabii ki aslında zararlı olmayan ama çeşitli nedenlerle süzgece takılan içerikler de oluyor. Google bu durumun uzun süredir farkındaydı ve gelen şikayetleri de dinleyerek YouTube’un kısıtlı modunda güncellemeye gitti. Artık bu moddayken LGBTQ haklarını savunan videolar engellenmeyecek diye de üzerine basa basa belirtti.

17-04/24/sdf.png

Uzun zamandır çok katı olduğu yönünde eleştiriler alan Kısıtlı mod, artık çok daha doğru bir şekilde filtreleme yapması yönünde eğitildi desek yanlış olmaz. Çünkü önceden bu moddayken engellenen ve aslında engellenmemesi gereken içerikler incelendi ve üzerlerinde yürütülen çalışmaların ardından da filtreleme sistemi çok daha optimize bir hale getirildi.

Ayrıca yüklediğiniz videonun zararlı bir içeriğe sahip olmadığını düşünüyorsanız da itiraz etme hakkına sahipsiniz. Kısıtlı Mod geri bildirim bölümünden videonuzun neden zararlı olmadığını anlatmanız yeterli olacak. Hatta itiraz için bu videonun sahibi olmanıza dahi gerek yok. İzleyemediğiniz bir videoya itiraz edebilir, yetişkin bir insansanız Kısıtlı Mod’u tamamen devredışı bırakabilirsiniz.

:: YouTube’un güncellemesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “YouTube Mobil’e önemli güncelleme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  South Park'ın bir bölümünde vardı ili çocuk gay sanılıyordu sonra da herkes bu çocuklara ödül vermeye çalışıyordu. Bunu bizzat South Park yapımcıları tespit ederek bölüme yansıtmışlar. Taktir sizin bundan sonra saygılar…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle ***** – Bertrand Russell

 3. SDN Okuru dedi ki:

  okumadım ama emek vermişsin doğrudur dediklerin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Son yıllarda yapılan araştırmalarda dışarıdan progesterone takviyesi alan hamilelerin çocuklarının eşcinsel olma olasılığının bu tedaviyi almayanlara göre kat ve kat fazla olduğu görüldü. Yani öyle bir anda kişiye vahiy gelir gibi ben eşcinsel olayım demiyor ççooook büyğk çoğunluğunda kendi iradeleri dışında etkiler sonucu böyle yönelimlere sahip oluyorlar. Dışardan etkiyle bu hale gelen kişinin bu durumuna nasıl özgürlük diyebiliriz. Ben bir tıp öğrencisi olarak söylüyorum açın fizyoloji kitaplarını psikiyatri kitaplarını patoloji kitaplarını okuyun biraz. Fizyolojide sağlıklı bir insan anlatılır ve bir insan fizikseş olarak sağlıklıysa testesteronu östrojeni progesteronu gnrh ı normalse bu insanın eşcinsel olabileceğinden bahsedilmez. Olması tamamen psikolojiktir. Aynı zamanda fiziksel olarak normal olmasına rağmen psikolojik olarak hastalık sayılan yüzlerce hastalık var. Mesela conversion disorder var muayenede hiçbir organik yani fiziksel bulgu yok her şey normal ama hasta bir sabah uyanıyor ve bakıyor ki yürüyemiyor bunun sebebi genelde psikolojik travmalar mesela annesi ölür, trafik kazası vb vb. Şimdi conversion hastaları tedavi edilmiyor mu? Onların kararo saygı duyun diye öyle bırakılıyorlar mı? Aynı şekilde sadece psikolojik olaral eşcinsel olanların çoğunun geçmişinde cinsel travmalar yaşadığı görülmüştür. İnsanın bir doğası vardır, ahlak ilkeleri vardır çıkıp da her türlü ahlaksızlığa özgürlük demek mantık dışıdır. Ayrıca fiziksel olarak eşcinsel olanlar da vardır. Bunlar da hastadır mesela bazı bebekler hormonal bozukluklardan dolayı iki cinsin de üreme organına sahip olabilirler bunlar da aile vd doktorun kararıyla bir organ alınır ve uygun hormonal tedaviye başlanır. Nasıl ki şizofrenlerde dopaminerjik kolinerjik glutaminerjik yollarda dengesizlik varsa ve bu hastalığın tedavi edilmesi gerekiyorsa organik sebebi bulunan eşcinsellerde de hormon bozuklukları vardır ve tedavi edilmesi gerekir. Eğer topluma bunun normal bir şey gibiymiş lanse edilirse tabii bazı ergenlerimiz farklı olmak dikkat çekmek için bu yola saparlar zamanında emoların hippilerin veya punkçıların yaptığı gibi. O akımlar geçti adları duyulmuyor. Artık daha fazla ahlaka zarar vermeyelim. Bir şeyi Batı yapıyor savunuyor diye illa doğru olması gerekmez.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bırakın serbest olsun, iyice moda oldu lgbt muhabbeti. Yasakladıkça bir haltmış gibi merak uyandırıyor millette.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  daha bunun psikolojik veya ruhsal hastalik olmadigini bilmiyorsunuz ama soyleyecek bir suru lafiniz var. once arastirip cahilliginizi giderin. escinsellik hastalik degildir tercihtir. 1974 de abd psikiyatri dernegi 1990 ulusal saglik orgutu ve turk psikologlari dernegininde kabul ettigini gibi bu bir hastalik veya hormonal bozukluk degil. bilimsel gercek budur. sizin gorusleriniz hastalikli aslinda cunku bilmediginiz seye yorum getiriyorsunuz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir gelişme, onlarında bizler gibi birer insan olduğunun sonunda farkına varılmış.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar topluma zarar vermez hirsizlik yapmıyorlar kimsenin şeyine göz dikmiyor lar Makara süresine Bakara takara deyip dalga geçmiyor lar… Yani adamlarda hormonal bozukluk yok.. Sizde kafa bozukluğu var..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Google çalışanları gay ve lezbiyense veya aile tercihleri bu ise bu benim çocuğumu ilgilendirmez. Onların hak arama yeri YouTube de değil.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu bu hastalık bir piskoloji hastalığıdır. Egerki bu ikilemde kalmış kişilere bu hastalığın aslında güzel birşey olduğunu belirten videolar çıkarırsan o kişi iyileşmek yerine daha da hasta olur. Sizce bu zararlı değil mi? Kısaca youtube kişileri homo olmaya teşvik ediyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yani; Ruhsal ve hormonal Hastaların (tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu için) haklarını savunan videolar çocukların psikolojisine zarar vermez mi?

" YouTube Mobil’e önemli güncelleme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube Mobil’e önemli güncelleme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Mobil’e önemli güncelleme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "