Okunma

YouTube Olmazsa Microsoft Var!


18 Kasım 2008 Salı 22:00
YouTube Olmazsa Microsoft Var!

Yeniden yapılanma ile son kullanıcıların ihtiyaçlarına ve değişen alışkanlıklarına en iyi şekilde cevap vermek için ürünlerini ve servislerini daha geliştirerek, yerelleştirecek olan Microsoft‘un Türkiye planları da oldukça ilgi çekici. Tüm dünyada moda olmanın da ötesinde günlük hayatın bir parçası haline gelen video paylaşım sitelerinin etkisi, ülkemizde aynı paralellikte yürümedi. Bir zamanlar Türkiye‘nin en çok tıklanan 2. sitesi haline gelen YouTube, aylardır kapalı. YouTube‘un boşluğunu yerel video paylaşım siteleri veya daha az popüler olan uluslararası yayın yapan adresler doldurmaya kalksa da, pek başarılı olunamadı.

Microsoft, Şartları Değerlendiriyor

Yazılım devi Microsoft‘un ülkemizdeki ofisi, bu açığı doldurmak için önemli projeleri hayata geçirmek için çalışmaya başladılar bile. MSN Video adıyla sunulan servis sayesinde bilgisayar kullanıcıları, MSN için kullandıkları hesapları ile kolayca video paylaşabiliyorlar. Bu servisin daha da geliştirilmesi ve ülkemizdeki kullanımının yaygınlaştırılması için düğmeye basılmış durumda.

YouTube’un Başına Gelen MSN Video’nun Başına Gelir mi?

Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa‘ya yönelttiğim soruya aldığım cevap, akıllardaki soru işaretlerini gidermiş olsa da, neler olacağı konusunda yine de merak uyandırıyor.


Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri
Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa

Çapa‘ya, içerdiği videolar nedeniyle aylardır kapalı olan YouTube‘un başına gelenlerin MSN Video portalının da başına gelmesi durumunda ne yapacaklarını sordum. Ebru Çapa ise gayet soğukkanlı bir şekilde, uzun süredir içerik üreten bir portallarının (tr.msn.com) olduğunu ve bu sorumluluğun bilincinde olduklarını hatırlattı ve aynı tutumu videolarda da sergileyeceklerini bildirdi.

Bunu,  YouTube‘un hem istenen içerikleri silme hem de yerelleştirme konusunda sergilediği dik başlılığı, MSN Video‘da görmeyeceğiz olarak da algılayabiliriz.

Operasyon Ne Zaman?

Microsoft’un son kullanıcıların hizmetine sunduğu ancak günlük hayatta daha fazla yer kaplamasını istediği servisler için gözle görülür değişiklikleri 2009’un ilk aylarında görmeye başlayacağız.

:: MSN Video, YouTube’un yerini tutar mı? Ankete katılın, yorumunuzu belirtin.

Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “YouTube Olmazsa Microsoft Var!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  youtubeden tek dinlediğim sanatcılardan dursun bedirhan dinliyordum ondanda olduk iyimi ben gizem youtubeyi bulan benide haberdar etsin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu, YouTube’un hem istenen içerikleri silme hem de yerelleştirme konusunda sergilediği dik başlılığı, MSN Video’da görmeyeceğiz olarak da algılayabiliriz.

  youtube da bir dik başlılık değil bir umursamamazlık var. yani adam uğraşmıyor nasılsa türkiye veya başka ülkenin internet kullancıısı youtube a yasal olmayan yollardan erişmesini biliyr. Youtube a erişim yasagı kalkalı kaç kişi giremiyor youtube a allah aşkına bu yasakları bir işe yaramıyor e youtube da bunun farkında salıyor paçasını davanın bizim sulh hukuklar kapat babam kapat. neyse efendim özetle tavsan daga kusmus dagın haberı yok.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende şuan + bir script yardımıyla youtube’a direk giriş ***** giriyor yani:)

  Microsoft messenger account’larla girilebilmesi,***** gibi youtube çakması sitelerden bir adım olmasını sağlasada youtube’nin çakması görünümünden asla uzaklaş***** kendini kanıtlayıp nadasa çekilmiş ***** ki bu nadası sağlayanda türkiye adına o sevgili hukuk merciilerimiz…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben youtube nin kapatılmasının sebebini yasak içerikten olduğunu düşünmüyorum. yurt dışı çıkışlarının sorunlarından dolayı darboğazı engellemek için BİLEREK kapalı tutulmaya çalışıldığını düşünüyorum. sonrada reklam yaparlar yurtdışı çıkışlarımızı 2 katı iyileştirdik kimsenin sorunu kalmadı diye…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle şunu belirteyim Dünya’nın her ülkesinde sansür bulunmaktadır demek yanlış bir ifadedir. İlklerin ülkesi olarak Türkiye bu alanda da bir tuzu bulunsun istemiş ki RTÃœK gibi bir kurumdan sonra internette de sansüre başlamıştır. Gel gelelim 2002 sonrası işin cılkını çıkaran RTÃœK yıllardır seyrettiğimiz Kemal Sunal filmleri olsun, filmlerdeki sahneler olsun ya da yıllarca Türk Halkının içtiği samsun ve bafra gibi sigaraları sansürlemek olsun gayet başarılı oldu 😀 RTÃœK’ten sonra internette de sansüre kavuştuk ne yazık ki 😀 İnternet alanında giderek artan ve ilgili kanunla da çelişen sansürlerin yanında başka ülkelere de giderek kötü örnek olmaya başladık. Fransa’da bu ülkelerden birisi… Türkiye’den özenerek sansürlemeye başlamıştı. Zaten bu sansürlerin ardı arkası kesilecek gibi değil… Aslında bu sansürlerin bir kısmının pay sahibi de Türk Halkı… Yurdum internet kullanıcısı kendi su içtiği tası pisletiyor ne yazık ki… Bu durumda mağdur kullanıcıların da artık olmazsa olmaz Proxy ya da buna benzer programları bilgisayarında her format sonrası tutması ŞART oluyor…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Youyube takır takır çalışıyor. Youtube jacker i yükleyin sorun hallolsun.
  http://forum.shiftdelete.net/yazilim-haberleri/48574-youtube-jacker.html

  veya dnsleri değiştirin :208 67 222 222 ve 208 67 220 220 yazıp ardından çalıştıra ipconfig /flushdns yazın ve youtube dahil tüm yasaklı siteler çözülsün. YASAĞA HAYIR!!!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın her ülkesinde sansür vardır. Ama ülkemizde yöneticiler sansürün dozu ve nasıl olması gerektiğini iyi ayarlayamıyorlar kanaatindeyim. You tube gibi web sitelerinin yayınlarının kesilmesi, sansürlenen içeriğin zaten dünya bazında izlenmesi demek. yani sadece biz göremiyoruz ve ne olduğunu anlayamıyoruz.
  halbuki olması ve yapılması gereken o yayını yapan kuruluşu uluslararası bazda mahkemeye sevketmek değil midir?
  Acaba buna gücümüz mü yetmiyor?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  YouTube şu kapalımı ben normal siteye giriş yapabiliyorum nasıl oluyor şaşırdım vallahı siz den öğrendim kapalı olduğunu…..

" YouTube Olmazsa Microsoft Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube Olmazsa Microsoft Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Olmazsa Microsoft Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "