YouTube videosuna izleyen de katkı verebilecek


02 Mayıs 2021 Pazar 11:43
ABONE OL
YouTube videosuna izleyen de katkı verebilecek

Google, YouTube mobil uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Sınırlı sayıda kullanıma sunulan güncellemeyle, bir videoda aranılan sahneyi bulmak kolaylaştı. Şimdiye kadar videoların hangi dakikasında nelerden bahsedildiğini yalnızca içerik üreticinin kendisi ekleyebiliyordu. Bu imkân, yorum yapanlara da verildi.

YouTube yorumlarına videonun dakikası eklenebilecek

YouTube, içerik üreticilerin videolarını dakikalara göre ayırabilmelerini sağlayan chapter özelliğini geçen sene kullanıma sundu. Şu anda dakikalara ayrılan her videonun ilerleme çubuğunda, o saniyede hangi konudan bahsedildiği yazıyor. Chapter’ın kullanım alanını daha fazla genişletmek isteyen YouTube, aynı işlevi yorum yapanlara da verdi.

youtube yorumları

Yoruma yazılan dakika, ilerleme çubuğunda gözüküyor.

Bu hafta test sürecine giren yeni özellik, izleyicinin o anki dakikada olan biteni yorumlara yazmasını mümkün kılıyor. Örneğin bir akıllı telefon inceleme videosunda teknik özelliklerden bahsedilen kısmı “09:05 teknik özellikler” şeklinde belirtebileceksiniz. YouTube bu yorumu, ilgili videonun ilerleme çubuğuna da ekleyecek. Böylelikle diğer izleyiciler o dakikada teknik özelliklerden bahsedildiğini anlayacaklar.

youtube yorumlar

YouTube yorumlarını dakikalara göre filtrelemek mümkün.

YouTube, binlerce yorum arasından yalnızca dakika içerikli olanları okumak isteyenleri de unutmadı. Yorum kısmındaki filtreleme araçları arasına “Zamanlanmış” seçeneği ekledi. Bunu seçen kullanıcılar sadece “09:05” gibi dakikaların yazıldığı yorumları görecekler.

Test aşamasında

Google, YouTube’un yeni özelliğinin henüz test aşamasında olduğunu belirtti. İleride daha fazla kişinin erişimine açacağını ifade eden şirket, kararı şu ifadelerle duyurdu:

“Bu test, küçük bir grup insanın kullanımına sunulmuştur. Geri bildirimler ışığında bunu daha geniş bir kitleye sunmayı düşüneceğiz. Denemenin bir parçası olup olmadığınızı görmek için iOS veya Android‘de yorumlar bölümüne gidin. Ardından Sırala düğmesine dokunarak Zamanlanmış’ı seçin.”

Video kalite ayarları değişmişti

Google, YouTube’a sürekli yeni özellikler ekliyor. Aynı zamanda var olanlarda birtakım değişiklikler yapıyor. Bunun son örneği geçen hafta yaşandı. YouTube’un ayarlar menüsüne “Daha yüksek görüntü kalitesi” ve “Veri tasarrufu” olmak üzere iki seçenek eklendi. İzleyiciler artık videolarda 1080p, 480p yerine bu ayarları seçecek. YouTube bağlantınızı hızını algılayacak, kaliteyi fazla bozmadan düşürecek.

youtube video kalite

Yeni YouTube kalite ayarları

Eski sistemden memnun olanları da unutmayan ABD’li şirket, kalite menüsüne “Gelişmiş” seçeneği ekledi. Bu bölüm, videonun kalitesini spesifik bir ayara sabitlemenizi mümkün hale getiriyor. İnternetinizin hızı nasıl olursa olsun video seçtiğiniz kalitede kalıyor.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Zaten olan bi özellik dakikayı yazabiliyorsun tıklayınca oraya sarıyor…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Aynen

" YouTube videosuna izleyen de katkı verebilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube videosuna izleyen de katkı verebilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube videosuna izleyen de katkı verebilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!