Okunma

YouTube Yeniden Kapanabilir!


22 Mart 2014 Cumartesi 18:15
YouTube Yeniden Kapanabilir!

Yetkililer geçtiğimiz haftalarda YouTube’daki malum telefon kayıtlarını (veya telefon kaydı olduğu düşünülen ses kayıtlarını) ve diğer hükümet karşıtı içerikleri YouTube’un Türkiye sitesinden kaldırmak için harekete geçti.

Google, yetkililerin bu isteklerinin yasal olarak geçersiz olduğuna inanarak bu konuda bir eylem yapmayı reddetti. Bu durum ister istemez şu soruyu akla getiriyor: YouTube yeniden kapanır mı?

Kısa bir süre önce Twitter engellendi. Hemen ardından Twitter’a girmek için kullanılan popüler bir yöntem olan Google DNS de engellendi. Konuyla ilgili kaynaklar, YouTube’un da radarda olduğunu, yakında kapanabileceğini söylüyor.

Şimdilik YouTube’a hala erişilebiliyor. Twitter örneği gösteriyor ki artık kullanıcılar yasak dinlemiyorlar. Aslına bakılacak olursak YouTube’un kapanma tehlikesi, Google’ın Harekete Geçin çağrısını daha anlamlı kılıyor.

:: Sizce YouTube kapanır mı?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

175 yorum - “YouTube Yeniden Kapanabilir!”

 1. by10ur dedi ki:

  )

  Kurulsa da hükümet bunu engelleyecek seviyede değil mi,şöyle düşün.Antivirüsler tüm virüsleri silecek seviyede değil,sen her gün yeni bir baş çıkartan çok başlı bir canavarla nasıl mücadele edebilirsin ? Hele ki sırf siz gibi çok biliyorum tipi insanlar bunu daha da zorlaştıyorken ??

  Olayları buralara varmadan engellemeyi bırak,elini kaldırınca niye elini kaldır diye hesap soranlar ***** mı yapıyorsun ?

  Türkiye twitter ve youtube ile çökecek kadar güçsüz değ***** bunun en büyük kanıtı zaten,ama mesele şu ki twitter ve youtube sayesinde millet birbirine giriyor,bir ülkeyi mahvetmenin en kolay yolu "o ülkedeki kardeş insanları birbirine düşürüp,seyretmektir !!"

  Yalan dolanla yıpratılamaz aslında,ama siz yalana dolana inandığınız sürece yıpranmaya devam edecektir!!

  Vicdanımız ***** de öyle mi bu objektif bakıştan sonra ?? Haa objektif bakmadım ben,taraf ***** Ülkemin tarafındayım,ideolojilerin değ*****

  Esas sizin cevaplarınız şaka mı?

  Öncelikle burada hedef alınan bir parti var ve bunlar montaj demekten ve sansürden başka bir girişim göremedim. Nerede yargı?

  Madem yalan yargılayın kardeşim gücüm yetmiyor diyorsan o ayrı olur bak, bu duruma gelinmesi de gücünün yetmediğinin göstergesidir.
  Madem dediğiniz gibi çok başlı canavar var. 11 yıl boyunca o çok başlılarla gelmişsin sen farkına varamamışsın ya da bir süre farkına varmak işine gelmemiş(gayet iyi anladınız).

  Ben ülkeden bahsediyorum devletten ve onu yöneten partiden bahsediyorum daha da açıklayamadıysam Türkiye Cumhuriyetinden bahsediyorum siz bu soruyu elini kaldırınca niye kaldırdı diye hesap soranlar var demekle cevapladığınızı mı sanıyorsunuz?

  Madem yalan dolan yargıla diyorum bende sabahtan beri neden yargılaya mıyorsun?

  Millet tartışmayı bilmiyor birbirine giriyor nedir ya twitter mı suçlu bunda eğitim sistemimiz mi? Tartışmayı bilmeyen sürekli hakaret eden bir kitle varsa bu sansür ile engellenip düzeltilemez üstü örtülür sadece ***** />

  Ben sizin savunma amacınızdaki fikirlerinizi merak ederken siz beni direk kesin yargıya varmışcasına hele sizin gibi çok biliyorum tipi demeniz açıklığa kavuşmamış bir şeyi savunmaktan iyidir. Yargı olmadan da onların yalan olduğu da kanıtlanamaz bunu belirteyim. size göre evet çok biliyorum. Net sonuç görene kadar bilmeye de devam edeceğ***** />

  Yalan dolana inanmamızı istemiyorlarsa yargılasınlar inanmak diyoruz bak altını da ç***** />

  Cevap verirken 2 3 kez okumanızı rica ediyorum. Bi dolaylı yoldan dolandıra dolandıra örneklerle cevap vardır bide net cevap vardır. Bu sorulara çok net cevap verilebilir.

 2. ConfickerBelasi dedi ki:

  yani bunu okulda öğrencilerine izletemicek öğretmenler…

 3. i7_core dedi ki:

  )

  Kurulsa da hükümet bunu engelleyecek seviyede değil mi,şöyle düşün.Antivirüsler tüm virüsleri silecek seviyede değil,sen her gün yeni bir baş çıkartan çok başlı bir canavarla nasıl mücadele edebilirsin ? Hele ki sırf siz gibi çok biliyorum tipi insanlar bunu daha da zorlaştıyorken ??

  Olayları buralara varmadan engellemeyi bırak,elini kaldırınca niye elini kaldır diye hesap soranlar ***** mı yapıyorsun ?

  Türkiye twitter ve youtube ile çökecek kadar güçsüz değ***** bunun en büyük kanıtı zaten,ama mesele şu ki twitter ve youtube sayesinde millet birbirine giriyor,bir ülkeyi mahvetmenin en kolay yolu "o ülkedeki kardeş insanları birbirine düşürüp,seyretmektir !!"

  Yalan dolanla yıpratılamaz aslında,ama siz yalana dolana inandığınız sürece yıpranmaya devam edecektir!!

  Vicdanımız ***** de öyle mi bu objektif bakıştan sonra ?? Haa objektif bakmadım ben,taraf ***** Ülkemin tarafındayım,ideolojilerin değil.

 4. Mackle LLC dedi ki:

  düzenlenecek

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Eğer TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE yaşıyorsan öncelikle Türkçenin kurallarına uyman gerektiğini bilmelisin. Senin polisin ve senin devletin değil, BİZİM POLİSİMİZ VE BİZİM DEVLETİMİZ demen gerekir. İşte bu yüzden sizler yok olana kadar modern bir devlet olamayacağız. Bunları düşünemiyorsun bari yazdıklarını düzelt.

 5. Mackle LLC dedi ki:

  düzenlenecek

 6. Mackle LLC dedi ki:

  Mücadele ise sadece eylem yapanlaramı mücadele ?

  Eğer TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE yaşıyorsan öncelikle her cümlende sadece baş harflerinin büyük yazılması gerektiğini öğrenmelisin. Kesinlikle bilgi özürlüsü ve dar görüşlü bir insansın

 7. IuTKuI dedi ki:

  VE youtube kapandı.

 8. pilger dedi ki:

  Zaten kaç aydır doğru düzgün girilmiyor youtubeye 10kere deniyorsam 1 tanesinde zar zor girebiliyorum kapansa pek yokluğunu çekmem şahsen

 9. -Hewal- dedi ki:

  youtube kapanırsa dailymotion var .Ha o da kapanırsa v kontakte yani alternatif çok taki netin fişini çekene kadar gerçi dailymotion da da er zamanli tapeler yayınlanıyor oradada hesapları var.

 10. fthtsdmr dedi ki:

  "Bu olayın arkasında aslında Youtube var. Youtube’un avukatlarıyla çalışıyorlar" ***** youtube’da ***** facebookun sesi çıkmıyor ama asıl güç ***** operasyonun başında facebook var.O kadar sağlam sızmışlar ***** Soze mü***** src="***** border="0" alt="" title="001 Smile" class="inlineimg" />

 11. ConfickerBelasi dedi ki:
 12. neskalii dedi ki:

  Komple interneti kessinler zaten akıllının biri tc numarasıyla girsin demişti herkes yaparmı yapar yolmaya devam

 13. fthtsdmr dedi ki:
 14. SDN Okuru dedi ki:

  ağzı olan konuşuyo 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupa Avrupa diyen vatandaşlar İslamiyet avrupadan gelincemi Müslümanlığı kabul edicek acaba üstadın dediği gibi..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbir ülkede devlet başbakan karşıtı video twit vs. yayınları silinirken türkiye de böyle bir şeyin yapılmaması ülkemizi çekemediklerindendir sayın başbakanda gereğini yaptırıyor zoruna giden varsa Amerika özgürlükler ülkesi buyursun gitsin yoklu açık olsun ..

 17. kamildoan dedi ki:

  yasakların çözüm olmadığını anladığımız zaman modern ülke oluruz…

  Güzel kardeşim iyi hoş diyorsun da senin dediğin bilinçli insanlar için maalesef bizim milleti gaza getirmek de kandırmak da çok kolay. Örnek vermek gerekirse facebookdaki TC olayını hatırlarsanız nasıl da hemen gaza gelip doğruluğu hiç araştırılmadan tepki koycaz diye isimlerine TC eklmişlerdi. Maalesef bunlar kendinilerini herkesten akıllı zanneden insanlar ve maalesef ki kendini herkesten akıllı zanneden insan en çok yanılandır. Maalesef millet olarak gelişemedik ve sürekli bize birilerinin çağ atlatmasını bekliyoruz. Sürekli suçlayacak insanlar arıyoruz ve kendimiz hiçbir zaman bireysel çabamızı ortaya koymuyoruz sonra da bişeyler yapmaya çalışanları hunharca eleştiriyoruz.

  mesela askeriye kobra aracı yapmak istersin %100 türk olacak dersin.. motoru amerikadan silahları hollandadan radar sistemini israilden alırsın.. yeter mi..

  uzaya uydu fırlattık dersin türk mühendislerden bahseder ama yapanlar japonlar olur…

  Biraz insaf arkadaş Atak helikopteri sadece motordan mı ibaret? Bunun yazılımı yokmu? Tasarımı yok mu? Elektronik harb sistemleri yokmu? Ne sanıyonuz motoru ekip helikopter mi biçiliyo sanıyonuz. Orda çalışan çok kaliteli mühendislerin emeklerini resmen hiçe saymış oldun. Kaldi ki herşeyi sıfırdan üretmek zaten mantıklı bir seçenek değil. En basitinden Apple firması bile ürettiği cihazlarda kullandığı birçok donanımı uzak doğuda ürettiriyor. Bazı şeyleri eleştireceğimize yapabildiklerimizi sahiplenip destekleyelim. Ama bizim ülkede herkes herşeyi bildiği için herşeyi eleştirme hakkını görüyor. Eleştirmeyin kardeşim. Eleştirmek hiçbirşey yapamayan boş insanların yaptığı bir iş. Eleştireceğinize bişey üretin insanlar sizi ciddiye alsın.

 18. ConfickerBelasi dedi ki:

  yasakların çözüm olmadığını anladığımız zaman modern ülke oluruz…

 19. fthtsdmr dedi ki:
 20. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten daha önce de yazmıştım:Hükümetin asıl amacı Tweeter,Facebook ve Youtube gibi sosyal medya sitelerini bir bir kapatmak,kendine karşı olanları bir kılıf bularak susturmak,İran modelini uygulamaktır.(İran da bütün internet denetimi devlet eli altında olup sadece birkaç yerel sosyal medya sınırlı ve kontrollü olarak kullanılmaktadır).Bu yüzden bütün kapatma yetkisi TİB e devredildi ve TİB de direk başbakandan emir alı***** söylüyorum ki söylediklerimde haklı çıktım,keşke haksız olsaydım 🙁

 21. |SeYYaH| dedi ki:
 22. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi ülkelerinde asla müsade etmeyecekler hakaretleri, ahlaksızlıkları Türkiyede sonuna kadar serbest bırakıyorlar vede Türkiyedeki yetkilileri muhatap almıyorlar, umursamıyorlar ayrıca vergi ödemiyorlar. Böyle birşey kabul edilemez.

 23. |SeYYaH| dedi ki:

  biraz utanmanız olsa bunları kaynak diye göstermezsin.. ama işinize gelmeyince asena’dan güzel kıvırıyorsunuz…

  niye?
  onlar bu ülkenin basını, medyası değil mi adamım?
  sizin gibilerin kafa konforuna uymuyor diye tu kaka mı oldular?
  eğer itham düşman olduğun birine yapılmışsa bütün savunma, gerçeği ortaya çıkarma mekanizmaları tu kakadır…
  ama sizin kutsallaştırdığınız birine az biraz biri dilini uzatırsa hayatı zindan ***** />
  sizin gibilere kimse laf etmeyecek, ama siz önünüze gelen hayatı zindan edeceksiniz. kasetler uyduracak, hayatları alt-üst edeceksiniz, ama biri size laf etmeye kalktı mı engizisyonda aforoz duvarına çarpıp dünyasını karartacaksınız.
  yahu gidin Allah aşkına, dansöz gibi kıvırma işi ancak sizin gibi ev sahibini suçlu çıkaran "yavuz"lara yakışır.

  yıllardır bu sitede yazarım, onlarca karşıt görüşlü arkadaşla tartıştık, hiçbiri sizin gibi edep dışı, terbiye sınırlarını hallaç pamuğu atan birini görmedim.

  ve bir daha da sizin gibi biriyle asla muhatap olmayacağım.

  ecdat boşuna dememiş yav, "ilim geride kaldı, illa edep, illa edep!"

" YouTube Yeniden Kapanabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube Yeniden Kapanabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Yeniden Kapanabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "