Okunma

YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı!


22 Şubat 2018 Perşembe 00:35
YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı!

İlk kez Türkiye’de bir YouTuber küfürlü yorum için dava açtı. Kollama, ağır hakaret içeren yorumu gördükten hemen sonra avukata müracaat ederek dava açtı. Yorumu yapan kişi hapis cezasıyla karşı karşıya.

Ekin Kollama, bugün yayınladığı bir video ile internetteki ‘siber zorbalık‘a dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu öncülüğünde siber zorbalığın önüne geçmek için ‘Farkına Var‘ kampanyası başlatılmıştı. Davalık olan yorum da hakaret etmenin sonuçlarını gözler önüne serdi.

Ekin Kollama’dan haklı dava

260.000’e yakın abonesi olan Ekin Kollama, kendisine gelen bir yorum için davacı oldu. Youtube’dan yapılan yorum, cinsel sapkınlık içerdiği için dava konusu oldu.

Kollama, Youtube’da yazılan hakaret içerikli yorumu görür görmez ekran görüntüsü aldı. Aynı zamanda, yorumu yazan kişinin profil detaylarına ulaşarak, onları da kaydetti. Bütün saygı ve görgü kurallarını aşan, cinsel sapkınlık içeren yorum, ekran görüntüleri alındıktan sonra avukata götürüldü.

”Hakaret içeren yorumlara ücret ödemeden dava açabilirsiniz”

Ekin Kollama, bu siber zorbalığa daha fazla dikkat çekmek için yaşanan tüm süreci bir videoyla takipçilerine anlattı. Avukatlık ofisinde başlayan videoda dava süreci detaylıca anlatılıyor.

Avukatın verdiği bilgiye göre hakaret, tehdit ve şantaj gibi suçlarda suç öğrenildikten sonraki 6 ay içerisinde şikayette bulunulması gerekiyor. Şikayet kolluk kuvvetlerine ya da adliyeye yapılabiliyor. İşlenen suç ‘kamu davası‘ olarak kabul ediliyor. Bu nedenle avukatlık ücreti ya da yüksek ücretler ödemeden dava açabiliyorsunuz.

”Veriler Saklanıyor”

Hakaret içeren yorumu yazan H. K. şu anda 3 ay ila 2 yıl arasında değişen hapis cezasıyla yargılanıyor. H.K.’nın ağır hakaret içeren yorumuna Ekin Kollama, ”Mahkemede görüşürüz” cevabını vermişti. Gelen cevap üzerine de hakaret içeren yorum silindi. Ancak, yorumlar silinse dahi sistemde kayıtlı olduğu için kolaylıkla dava açılabiliyor.

İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

::Hakaret içeren yorumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nasıl dava açılüyor

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hapishanelere gerek yok gün cezaları artik para cezasına cevriliyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ayıp yaa utanmiyonuz ya size ne yaptıklarından 😮😮😮😮

 4. Utku dedi ki:

  İyi olmuş, önüne klavye alan birbirine saydırıyordu.

 5. Sarı dedi ki:

  Zaten olması gereken bir durumdu,klavye mücahitleri çoğaldı çünkü

 6. OsmanCık dedi ki:

  Videolarında küfür eden adam değil mi bu ?

 7. Huseyin Dilek dedi ki:

  Millette hiç saygi kalmamış Mesela Iphone Samsung dan iyi diyorsun adam sana kufur ederek cevap veriyor

 8. Erdem dedi ki:

  Anlamadığım tek nokta şu ***** youtube’da bir youtuber’ı sevmiyorsan onu izlemessin bu kadar ***** daha ne diye yorum atarsın.Ben senin bilmem ne …
  Bir insan bir iş yapacağı zaman ilk önce aklına başvurmalı

 9. Erol dedi ki:

  Birde YouTube adı altında,genelde seyirci olarak 6 yaş altı çocuklarda iz bırakan, her türlü ahlaksız küfür içeren anlatımları olan sözde yotuberkik yapan elemanlarada bı ceza gelmesi lazım

 10. aytaç çakır dedi ki:

  youtube da yorumlar okunmaz hale geldi,elini klavyeye atan birbirine ana bacı sövüyor,ne hikmetse kibar nazik olmaya çalışan insanlar ezik gibi görülmeye başlandı toplumda,beyefendi kavramı diye birşey zaten kalmadı,cem,recep sağolsun küfür hayatın içinde,ederiz çok normal diye diye bir nesle küfrü sevdirdiler ,daha önceleri abes karşılanan laflar şimdi türk sinemasının prim kaynağı oldu,türk komedi filmlerinin çoğu bas küfürü götür parayı derdinde,bilerek yada tırnak içinde bilmeyerek toplumun temeline dinamit yerleş***** teker patlıyor şimdi.

 11. kano dedi ki:

  Hukuk profesörü konuştu. Öyle birşey olsa hapislerde yer kalmazdı.

  1. Anonim dedi ki:

   Tavuklar nasıl kaçışıryorsa bir iki kişi hafis cezası alırsa maganda yorumları kesilir. Sen kalbini ferah tut. Hapishanede herkese yer var.

" YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "