Okunma

YouTube’daki reklam tuzağı!


28 Ocak 2018 Pazar 21:00
YouTube’daki reklam tuzağı!

Yapılan araştırma sonucunda popüler video platformu YouTube’da, reklamlarına entegre edilmiş kötü amaçlı Cryptojacking kodu keşfedildi! Bu kodların kullanım amacı ise hiç de masum sayılmaz!

YouTube reklamlarında Cryptojacking kodu keşfedildi!

Cryptojacking yöntemi kısaca, girilen kötü niyetli web sitelerinin izinsiz kod enjeksiyonu ile işlemciniz aracılığı ile kripto para madenciliği yaptırması demek. Yeni bir yöntem olmamasına karşın, daha önce popüler hiçbir platformla beraber adı anılmamıştı.

Cryptojacking

Geçen hafta birkaç kullanıcının virüs programlarının YouTube üzerinde tehdit algılaması ile YouTube reklamlarındaki kötü amaçlı kod keşfedildi. (Avast ve Trend Micro büyük rol oynadı) Yapılan keşfin ardından Google yetkilileri hemen resmi bir açıklama yayınlandı.

Yayınlanan bu açıklamada belirtildiği üzere bu durum Google politikalarına tamamen aykırı ve şirketten bağımsız bir şekilde gerçekleşmiş. Zira söz konusu reklamlar da en kısa sürede yayından kaldırılmış. Ancak akıllarda halen “Acaba bu keşfedilmese, kullanıcılar üzerinden kripto para madenciliği devam ettirilecek miydi?” sorusu bulunmakta.

:: Siz bu olay hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “YouTube’daki reklam tuzağı!”

  1. baca dedi ki:

    birde antivirüs pragramlarına kendisi virüs derler. alın size virüs.

" YouTube’daki reklam tuzağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’daki reklam tuzağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’daki reklam tuzağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "