Okunma

Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!


18 Haziran 2012 Pazartesi 21:54
Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!

Daha önce de gündeme gelen ancak Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin tebliğ yayımlanmadığı için durdurulan, yurtdışından yolcu beraberinde getirtilen elektronik kimlik bilgisine (IMEI) sahip cihazlar için 100 TL ödeme işlemi, bugünden itibaren başladı.

Hangi ürünler?

Buna göre, telefon ve SIM kart yuvası bulunan tablet ve dizüstü bilgisayarları kayıt altına almak istediğinizde vergi dairelerine 100 TL harç bedeli yatırmak zorunda kalacaksınız.

Belli bir sürede kayıt altına alınmayan cihazlara takılan SIM kartlar ise çalışmayacak.

Resmi açıklamaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ne yapmak gerekecek?

Bu kapsamda Abone Kayıt Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek kayıt işlemleri esnasında, diğer gerekli belgeler ile birlikte 100 TL’lik harcın yatırıldığına dair, üzerinde pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası veya Pasaport Seri Numarası ile isim, soy isim ve kayıt yapılacak olan cihazın IMEI numarası yazılmış olan, vergi dairelerinden alınmış belgenin (makbuzun) aslının da bugünden itibaren başvuru sahibi tarafından Abone Kayıt Merkezi’ne ibraz edilmesi gerekiyor.

:: Yeni uygulama planlarınızı bozdu mu?

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Harç ve vergilerini yatırınca yeni ımei no geldi. E-devlette kayıt işleminde yeni ımei no yazılarakmı kayıt yapılacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yavhu ben yurt disinda yasiyorum tablet bilgisayar aldim turkiyedekiyle ayni fiyat burda kullanmak icin almistim eee simdi yazlari tr deyim 3g sini kullanmam lazim birde 100tl ona ode oldumu simdi yaaa ha birde telefonum var satsam 100lira etmez onuda kullanamayacagim simdi yada trden telefon almak lazim of yaaa sinir oluyorum cok paraliyimya alti ustu ogrenciyim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  PASAPORT SURESI NE KADAR

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yılda 1 kere diolar doğrumu acil yardım !!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bizler maaşlarımızı $ € bazındamı alıyoruzki vergilerimiz o düzeyde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  YURT DIŞINDAKİ KIZIMA AİT TELEFONU TELEFON OLMADAN KAYDEDEBİLİRMİYİZ.İMEİ NOSU YETERLİ OLMAZ MI
  BİR ANNE

 7. SDN Okuru dedi ki:

  PcMühendisi arkadasim zaten normali yurtdisindaki fiyatlari ülkemizde teknoloji fiyatlari alim gücüne tam zit 3000 euroluk maasi olan arkadasim 390 euroya Sony Xperia S aliyor 3000 liralik maasimla ben 1699 Lira ödüyorum. Bir de Türkiyeye ucuz demiyorlar mi ahhh!!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  maksat devlete ek bir getirmekse pasaport olayını kaldırsınlar tc kimlik no ile gidelim 100 tl yi verelim kayıt altına alalım cihazımızı en azından pasaport sahtekarlarının ekmeklerine yağ sürmemiş oluruz bu şekilde devletede ek bir gelir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben böyle mafya görmedim piskinler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  maksat devlete ek bir getirmekse pasaport olayını kaldırsınlar tc kimlik no ile gidelim 100 tl yi verelim kayıt altına alalım cihazımızı en azından pasaport sahtekarlarının ekmeklerine yağ sürmemiş oluruz bu şekilde devletede ek bir gelir kaynağı olur

 11. SDN Okuru dedi ki:

  100 TL nedir arkadaş. Lys için bir sınava 20 TL veriyoruz tabi bu para az 🙁

 12. Sabri Alyu dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN YÜKSEK VERGİ ALINMASINI SAVUNMUYORUM. BEN YURTDIŞINDAN KAÇAK GETİRİLEN CİHAZLARIN AZ BİR BEDEL ÖDENEREK KAYIT ALTINA ALINIP KAÇIRILAN VERGİLERDEN BAHSEDİYORUM. TAMAM SİZİN YURTDIŞINDA BİR YAKINIZ VARDIR UCUZA TELEFON GETİRİR SİZE ANLARIM. AMA BU YOLLA UÇUK RAKAMLARDA VERGİ KAÇIRILIYOR. BENCE YASAL YOLLARLA GELEN CİHAZLARDAKİ VERGİYİ DÜŞÜRSÜNLER DE KAÇAĞA UYGULANAN VERGİNİN YÜKSEKLİĞİNİ TARTIŞMAYALIM.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ZENGINLER ISTEDI HUKUMET YAPTI O KADAR

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çok çok saçma bir uygulama. Fatura iste % bilmem kaçı kadar vergi alıyorum de millet anlasın. atıyorum 500 dolarlık telefonla 5000 dolarlık notebook’u neden aynı kefeye koyuyorsun ki… Araçlarda da öyle değil mi ?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bizi öylesine koyunlastirmislarki ötvsine,kdvsine öylesine alismisiz ki bunu savunan bile var…

 16. Sabri Alyu dedi ki:

  bence gayet güzel bir uygulama. bu ücretin daha da arttırılmasının gerektiğini düşünüyorum. bu arada galaxy s3ün abd deki satışa sunulacak şekli ile bizdeki de aynı değil

 17. SDN Okuru dedi ki:

  100 tl yi nereye yatırıcaz banka filanmı ?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tiksindim artik! Vatandas vergilendirilmis kazanciyla istedigini alamiyor ya ayiptir. 100 lira harc icin bile 20 lira masraf yapacak. Git gel git gel artik. Burokrasi hergecen gun dahada buyuyor. Biz niye devleti beslemek zorundayiz. Milletin gelir vergisinden zaten payini aliyorsun dus artik yakamizdan.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın 100 lira vereceğime imei kopyalarım aynen net söylüyorum arayın polisi ip numaram da belli gelip beni alsınlar 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bugün s3 üm hongok tan 660$ geliyor oda 1200 tl +100=1300 yine yurt dışı rantabıl bırakalım da devlette ucundan azıcık kazansın hem devlet kimin devleti

 21. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu haber çok sevindirici (!)

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Dokunma telefonuma, dokunma tabletime eğer onların kılına zarar verirseniz ben ömründe bir kere bile mp3 indirmemiş Yaşar Usta hepinizi hacklerim dönüp maillerime bakmam bile

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bende yurt dışındayım burada pek çok işçi arkadaş150-200 dolarlık telefon alıp kullanıyor. Bu insanlardanda 100 TL istemek ayıp değilmi? İstenecek rakam telefonun değerine göre olmalı.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şu anda yurt dışındayım ve 5 ay önce bir telefon aldım. Önümüzdeki günlerde Türkiye’ ye geri döneceğim, bu uygulama beni kapsıyor mu ? Yoksa sadece uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınan ürünleri mi kapsıyor?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim vergide indirime git normal fiyattan 200 TL pahallı olsun bak bakim yurtdışından telefon alınıyormu?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  nur topu gibi yeni bir kazığınız oldu!..1999 depreminde iletişimin yani temel insan hakkı olan iletişimin lüks sayıldığı ilan edildiği,başta Ecevit olmak üzre bu siyasilerilere selam olsun!!!çok yakında vergi adı altında yeni yavrularımızda olacak bu işin şakası filan yok…bu arada aldıkları vergiler yerine gitseydi T.C. cumhuriyetinde en az Çin kadar süper bir devlettik…yani bu kaynaklar birilerini banka hesaplarına dolaylı yollardan…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Zorla insana Iskartaya çıkmış telefonun imeisini attıracaklar dışarıdan gelen telefonlara… Gavurun 1 aldığı elektronik ürünü Türkiyeye hem daha geç geliyor hem de bulursan 2 katı ödüyorsun…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler vatandaşın söğüşlendiği yeni bir yol olmuş

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Durmak Yok Vatandaşı Soymaya Devam!!

 30. cgrszone dedi ki:

  Arkadaşlarla gerekli kişilerin ve sülalelerindeki kişilerin kulaklarını çok fena çınlattık…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  ben aldım telefefon pasaport bulamamıştım buldum 100 lira harç zorunluluğu çıktı:)

 32. Ronaldinho22 dedi ki:

  Planlar karışmaya başladı iyice

 33. friendly dedi ki:

  Ben o hatayı iphone 3GS de yapmıştım. Ondan sonra tövbe ettim yurtdışından elektronik bişey almamaya… Maddi durumum yettiği kadar yurtiçinden alıyorum.

 34. awicenna dedi ki:

  Yurt içi elektronik cihazların vergilerini düşürün o zaman ? Kimse yurtdışından almasın , 580 dolar dubai de s3 burda 1000$
  Gelir durumuda karşılaştırılınca 2 vatandaşın ortaya komik bir tablo çıkıyor ,neden zengin araptan kat kat daha fazla fiyata elektronik cihaz alalım ?

 35. Troy dedi ki:

  Geçen Galaxy S3 fiyatına baktım, Amerika’da 800 Dolar, bizim ülkemizde 1700 TL. Bu 100 TL işi de olursa, garantisiz mal almaya pek gerek kalmıyor gibi. Siz ne diyorsunuz?

 36. PcMühendisi dedi ki:

  1 milyar kar ediyorlar 100 tl den mi çekinecekler

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Anlaşılan devlete yeni para kaynağı lazım

 38. SDN Okuru dedi ki:

  hayırlı olsun.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın her yerinde devlet vatandaşı için var olun bir kurumdur. Bizim ülkemizde vatandaş devlet için var. Sanki devlet büyük bir kalorifer kazanı yakıtıda vatandaş. Bu nasıl bir zihniyettir.

" Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "