Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!


18 Haziran 2012 Pazartesi 21:54
Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!

Daha önce de gündeme gelen ancak Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin tebliğ yayımlanmadığı için durdurulan, yurtdışından yolcu beraberinde getirtilen elektronik kimlik bilgisine (IMEI) sahip cihazlar için 100 TL ödeme işlemi, bugünden itibaren başladı.

Hangi ürünler?

Buna göre, telefon ve SIM kart yuvası bulunan tablet ve dizüstü bilgisayarları kayıt altına almak istediğinizde vergi dairelerine 100 TL harç bedeli yatırmak zorunda kalacaksınız.

Belli bir sürede kayıt altına alınmayan cihazlara takılan SIM kartlar ise çalışmayacak.

Resmi açıklamaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ne yapmak gerekecek?

Bu kapsamda Abone Kayıt Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek kayıt işlemleri esnasında, diğer gerekli belgeler ile birlikte 100 TL’lik harcın yatırıldığına dair, üzerinde pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası veya Pasaport Seri Numarası ile isim, soy isim ve kayıt yapılacak olan cihazın IMEI numarası yazılmış olan, vergi dairelerinden alınmış belgenin (makbuzun) aslının da bugünden itibaren başvuru sahibi tarafından Abone Kayıt Merkezi’ne ibraz edilmesi gerekiyor.

:: Yeni uygulama planlarınızı bozdu mu?

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Harç ve vergilerini yatırınca yeni ımei no geldi. E-devlette kayıt işleminde yeni ımei no yazılarakmı kayıt yapılacak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yavhu ben yurt disinda yasiyorum tablet bilgisayar aldim turkiyedekiyle ayni fiyat burda kullanmak icin almistim eee simdi yazlari tr deyim 3g sini kullanmam lazim birde 100tl ona ode oldumu simdi yaaa ha birde telefonum var satsam 100lira etmez onuda kullanamayacagim simdi yada trden telefon almak lazim of yaaa sinir oluyorum cok paraliyimya alti ustu ogrenciyim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  PASAPORT SURESI NE KADAR

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  yılda 1 kere diolar doğrumu acil yardım !!!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizler maaşlarımızı $ € bazındamı alıyoruzki vergilerimiz o düzeyde

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  YURT DIŞINDAKİ KIZIMA AİT TELEFONU TELEFON OLMADAN KAYDEDEBİLİRMİYİZ.İMEİ NOSU YETERLİ OLMAZ MI
  BİR ANNE

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  PcMühendisi arkadasim zaten normali yurtdisindaki fiyatlari ülkemizde teknoloji fiyatlari alim gücüne tam zit 3000 euroluk maasi olan arkadasim 390 euroya Sony Xperia S aliyor 3000 liralik maasimla ben 1699 Lira ödüyorum. Bir de Türkiyeye ucuz demiyorlar mi ahhh!!

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  maksat devlete ek bir getirmekse pasaport olayını kaldırsınlar tc kimlik no ile gidelim 100 tl yi verelim kayıt altına alalım cihazımızı en azından pasaport sahtekarlarının ekmeklerine yağ sürmemiş oluruz bu şekilde devletede ek bir gelir

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben böyle mafya görmedim piskinler

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  maksat devlete ek bir getirmekse pasaport olayını kaldırsınlar tc kimlik no ile gidelim 100 tl yi verelim kayıt altına alalım cihazımızı en azından pasaport sahtekarlarının ekmeklerine yağ sürmemiş oluruz bu şekilde devletede ek bir gelir kaynağı olur

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  100 TL nedir arkadaş. Lys için bir sınava 20 TL veriyoruz tabi bu para az 🙁

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN YÜKSEK VERGİ ALINMASINI SAVUNMUYORUM. BEN YURTDIŞINDAN KAÇAK GETİRİLEN CİHAZLARIN AZ BİR BEDEL ÖDENEREK KAYIT ALTINA ALINIP KAÇIRILAN VERGİLERDEN BAHSEDİYORUM. TAMAM SİZİN YURTDIŞINDA BİR YAKINIZ VARDIR UCUZA TELEFON GETİRİR SİZE ANLARIM. AMA BU YOLLA UÇUK RAKAMLARDA VERGİ KAÇIRILIYOR. BENCE YASAL YOLLARLA GELEN CİHAZLARDAKİ VERGİYİ DÜŞÜRSÜNLER DE KAÇAĞA UYGULANAN VERGİNİN YÜKSEKLİĞİNİ TARTIŞMAYALIM.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  ZENGINLER ISTEDI HUKUMET YAPTI O KADAR

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok çok saçma bir uygulama. Fatura iste % bilmem kaçı kadar vergi alıyorum de millet anlasın. atıyorum 500 dolarlık telefonla 5000 dolarlık notebook’u neden aynı kefeye koyuyorsun ki… Araçlarda da öyle değil mi ?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  bizi öylesine koyunlastirmislarki ötvsine,kdvsine öylesine alismisiz ki bunu savunan bile var…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  bence gayet güzel bir uygulama. bu ücretin daha da arttırılmasının gerektiğini düşünüyorum. bu arada galaxy s3ün abd deki satışa sunulacak şekli ile bizdeki de aynı değil

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  100 tl yi nereye yatırıcaz banka filanmı ?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiksindim artik! Vatandas vergilendirilmis kazanciyla istedigini alamiyor ya ayiptir. 100 lira harc icin bile 20 lira masraf yapacak. Git gel git gel artik. Burokrasi hergecen gun dahada buyuyor. Biz niye devleti beslemek zorundayiz. Milletin gelir vergisinden zaten payini aliyorsun dus artik yakamizdan.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın 100 lira vereceğime imei kopyalarım aynen net söylüyorum arayın polisi ip numaram da belli gelip beni alsınlar 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bugün s3 üm hongok tan 660$ geliyor oda 1200 tl +100=1300 yine yurt dışı rantabıl bırakalım da devlette ucundan azıcık kazansın hem devlet kimin devleti

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  işte bu haber çok sevindirici (!)

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Dokunma telefonuma, dokunma tabletime eğer onların kılına zarar verirseniz ben ömründe bir kere bile mp3 indirmemiş Yaşar Usta hepinizi hacklerim dönüp maillerime bakmam bile

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende yurt dışındayım burada pek çok işçi arkadaş150-200 dolarlık telefon alıp kullanıyor. Bu insanlardanda 100 TL istemek ayıp değilmi? İstenecek rakam telefonun değerine göre olmalı.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben şu anda yurt dışındayım ve 5 ay önce bir telefon aldım. Önümüzdeki günlerde Türkiye’ ye geri döneceğim, bu uygulama beni kapsıyor mu ? Yoksa sadece uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınan ürünleri mi kapsıyor?

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Kardeşim vergide indirime git normal fiyattan 200 TL pahallı olsun bak bakim yurtdışından telefon alınıyormu?

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  nur topu gibi yeni bir kazığınız oldu!..1999 depreminde iletişimin yani temel insan hakkı olan iletişimin lüks sayıldığı ilan edildiği,başta Ecevit olmak üzre bu siyasilerilere selam olsun!!!çok yakında vergi adı altında yeni yavrularımızda olacak bu işin şakası filan yok…bu arada aldıkları vergiler yerine gitseydi T.C. cumhuriyetinde en az Çin kadar süper bir devlettik…yani bu kaynaklar birilerini banka hesaplarına dolaylı yollardan…

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Zorla insana Iskartaya çıkmış telefonun imeisini attıracaklar dışarıdan gelen telefonlara… Gavurun 1 aldığı elektronik ürünü Türkiyeye hem daha geç geliyor hem de bulursan 2 katı ödüyorsun…

 28. Ziyaretçi dedi ki:
 29. Ziyaretçi dedi ki:
 30. Ziyaretçi dedi ki:

  tebrikler vatandaşın söğüşlendiği yeni bir yol olmuş

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Durmak Yok Vatandaşı Soymaya Devam!!

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlarla gerekli kişilerin ve sülalelerindeki kişilerin kulaklarını çok fena çınlattık…

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  ben aldım telefefon pasaport bulamamıştım buldum 100 lira harç zorunluluğu çıktı:)

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Planlar karışmaya başladı iyice

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben o hatayı iphone 3GS de yapmıştım. Ondan sonra tövbe ettim yurtdışından elektronik bişey almamaya… Maddi durumum yettiği kadar yurtiçinden alıyorum.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurt içi elektronik cihazların vergilerini düşürün o zaman ? Kimse yurtdışından almasın , 580 dolar dubai de s3 burda 1000$
  Gelir durumuda karşılaştırılınca 2 vatandaşın ortaya komik bir tablo çıkıyor ,neden zengin araptan kat kat daha fazla fiyata elektronik cihaz alalım ?

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen Galaxy S3 fiyatına baktım, Amerika’da 800 Dolar, bizim ülkemizde 1700 TL. Bu 100 TL işi de olursa, garantisiz mal almaya pek gerek kalmıyor gibi. Siz ne diyorsunuz?

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  1 milyar kar ediyorlar 100 tl den mi çekinecekler

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlaşılan devlete yeni para kaynağı lazım

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  hayırlı olsun.

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın her yerinde devlet vatandaşı için var olun bir kurumdur. Bizim ülkemizde vatandaş devlet için var. Sanki devlet büyük bir kalorifer kazanı yakıtıda vatandaş. Bu nasıl bir zihniyettir.

" Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurtdışından Getiren 100 TL Ödeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?