Okunma

Yürürken Mesajlaşmaya Ceza


26 Mayıs 2012 Cumartesi 10:00
Yürürken Mesajlaşmaya Ceza

Geçtiğimiz aylarda ABD’de başlayan bir tartışmadan ilginç bir karar çıktı. Telefonuyla mesajlaşırken yolda yürüdüğü için arabayı farketmeyen yayalar yüzünden yaşanan kazalar sonrasında New Jersey’in bazı bölgelerinde yürürken mesajlaşmak artık yasak. Yolda yürürken mesaj atanlar 85 dolar ceza ödeyecek.

Bu karar sonrasında textPlus tarafından farklı tipteki cep telefonu kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmaya göre yürürken mesajlaşanların sayısı hiç de azımsanacak kadar az değil. Araştırmaya katılanların %65’i yürürken mesajlaştıklarını kabul ediyor.

Araştırma, daha çok gençlerin bu tehlikeli olabilecek özelliğe sahip olduğunu da ortaya koyuyor. 35-44 yaş arasındakilerin sadece %50’si yürürken mesajlaşırken bu  oran 13-17 yaş arasındakilerde %73’e çıkıyor. Bunu yapanların gerekçesi ise son derece ilginç. Yürürken mesaj atanlar, mesajlarının bekletilemeyecek kadar önemli olduklarını vurguluyorlar.

:: Sizce yürürken mesajlaşmak tehlikeli mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Yürürken Mesajlaşmaya Ceza”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hani idam şart diyen çıkmamış

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bırakın yazan yazsın naparsa yapsın 🙂 En fazla arabayla dibine kadar çaktırmadan girip kornaya basarsın, bak bakalım bi daha dikkatsizlik yapıyormu 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ceza verilmeli, kişinin güvenliği için…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ulan editör :S

 5. SDN Okuru dedi ki:

  “Peki sizce yürürken mesajlaşmak yasaklanmalı mı?”

  oldu dışarıda cep telefonuda kullanmayalım o zaman!?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  transparen screen uygulaması kullanılmalı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yaa editör bnm yazıyı nie yayınlamadın :S

 8. raxetul dedi ki:

  Ben yoldan geçerken, konuşuyor ya da mesaj yazıyorsam kesinlikle sağıma soluma dikkatlice refleks olarak bakıyorum, konuşurken de karşımdakine bildiriyorum ki ona olan dikkatimi yola verdiğimi bilsin diye. Ama buna rağmen derim ki yasaklansın… Çünkü insan beyni genellikle dikkatsizliği seviyor..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ceza verilebilir fakat fazla istemişler ceza ödeneğini ve mantıklı bir uygulama 😀 çünkü nasıl arabayı hızlı sürmemize ceza yazıyorlarsa aynı şekilde bunada yazmalılar başkalarına zarar vereceklernden değil hem kendilerine bi zarar verirler diye hemde başkalarının başını derde sokarlar diye yazılmalı :D…

" Yürürken Mesajlaşmaya Ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yürürken Mesajlaşmaya Ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yürürken Mesajlaşmaya Ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "