Okunma

Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı!


28 Temmuz 2018 Cumartesi 16:00
Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı!

Yüz tanıma teknolojisi yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Daha birkaç yıl önce dizilerde seyrettiğimiz sahneler gerçeğe dönüşüyor. Amazon’un yüz tanıma sistemi de hayatımıza giren bilim kurgu teknolojilerinden yalnızca biri. Ancak Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin yaptığı test, sistem hakkında kötü sinyaller veriyor.

Yüz tanıma teknolojisi senatörleri suçlu olarak tanımladı

Yüz tanıma bir süredir bazı Amerikan Polis teşkilatı birimlerinde denenmeye başladı. Bu teknolojinin suçluların belirlenmesinde ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği devreye girdi. Birlik, Amerikan Senatosu üyeleri üzerinde yaptığı testlerde skandal sonuçlarla karşılaştı.

Yüz tanıma sistemi 535 Senatörü taradı ve elindeki suçlu profilleriyle eşleştirmeye çalıştı. Aslında taramada hiçbir Senatör aranan suçlu listesinde görünmedi. Ancak 28 Senatör yüz tanıma tarafından sabıkalılarla eşleştirildi.

yüz tanıma teknolojisi

Amazon yetkilileri bu sonuç üzerine Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne yüklendi. Yetkililer birliğin yüzde sekseni doğru eşleşme olarak kabul ettiğini söyledi. Amazon, Polis’in bu sistemi ancak yüzde doksanbeş ve üzerinde kullanmasını tavsiye ediyor. Ancak bu hatalı eşleşmelerin özellikle siyahi Senatörler üzerinde yoğunlaşması da yüz tanıma teknolojisi hakkında kötü sinyaller veriyor.

Polis teşkilatı da Amazon’un paylaştığı verileri doğruluyor. Teşkilattan gelen yorumlarda yüz tanıma sisteminin ancak yüzde doksanbeş ve üzeri eşleşmelerde tespit amaçlı olarak kullanıldığı yönünde.

Ancak Polis teşkilatı bu sisteme aylık 12 Dolar gibi cüzi bir ücret ödüyor. Bu kadar yüksek teknolojiye sahip bir sistemin bu kadar ucuz olması da akıllarda soru işareti bırakıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    sistem doğru calişıyor

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Person of interest dizisi gerçek oluyor desenize

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Yüz tanıma tek başına güvenlik amacıyla kullanılacak kadar gelişmedi. 3-5 yöntem var ama hiçbiri net sonuç vermiyor

" Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz tanıma teknolojisi büyük bir skandala imza attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "