Zoom kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıyor!


27 Mart 2020 Cuma 12:00
Zoom kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıyor!

Zoom‘un görüntülü arama servisi bir süredir popüler ancak Corona virüsü pandemisi sırasında evden çalışan çok sayıda insan, uygulamanın popülerliğini daha da artırdı. Bununla birlikte, Motherboard tarafından yapılan araştırmalar, Zoom’un iOS uygulamasının, kullanıcının sosyal medya platformunda bir hesabı olmasa bile, analitik verileri Facebook ile gizlice paylaştığını ortaya koydu.

Zoom uygulaması

Zoom video konferans uygulamasının popülaritesi Corona virüsü salgını sırasında patladı ve özellikle toplantılar için bir standart haline geldi. Zoom’un kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmasının nedeni, görüntülü arama uygulamasının Facebook’un yazılım geliştirme kitlerini (SDK) kullanması. Bu nedenle, Zoom indirilip açıldığında Facebook Graph API’sına bağlanıyor.

Paylaşılan bilgiler kullanıcı için önemli olabilir

Paylaşılan veriler ise kullanıcıların özelinde önem taşıyor. Kitle hedefine yönelik reklamlar oluşturmak için uygulamanın başlatıldığı zaman, cihaz ve yer bilgileri, telefon operatörü gibi analitik veriler Facebook‘a gönderiliyor. Ancak bu yeni bir uygulama değil. Geliştiriciler, uygulamalarına özellik eklemek için uzun süredir Facebook SDK özelliğini kullanıyorlar. Fakat, Facebook’un kullanım koşullarında veri paylaşımı hakkında kullanıcıları bilgilendirmesi gerektiği yer alıyor.

Bu ilk vaka değil

Zoom’un gizlilik sorunlarıyla ilgili bir geçmişi zaten var. 2019’da bir güvenlik araştırmacısı, Zoom kullanıcılarının web kameralarının hacklenmesine izin veren bir hata ortaya çıkardı. Ayrıca Corona virüsü pandemisinden dolayı hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere sosyal mesafe kuralını uyguladığından Zoom uygulaması özellikle İngiliz Hükümeti tarafından toplantılar için sık sık kullanılıyor. Ancak İngiliz Savunma Bakanlığı güvenlik kaygısı nedeniyle Zoom uygulamasının hükümet tarafından kullanılmasını yasakladı ve uygulama üzerinde güvenlik araştırmaları başlattı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zoom kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zoom kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zoom kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  2. 2 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  3. 3 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  4. 4 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  5. 5 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  6. 6 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  7. 7 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  8. 8 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  9. 9 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  10. 10 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme