Zotac’a Hoş Geldin Partisi


10 Ekim 2007 Çarşamba 13:00
Zotac’a Hoş Geldin Partisi
Zotac markası Nvidia için yüksek performanslı grafik kartları üretmek için yola çıkmış önemli bir marka. Yılın ilk yarısında tüm dünyada görücüye çıkmış olan Zotac, şimdi de ülkemizdeki grafik kartı pazarında ve kısa zamanda ses getirme potansiyeline sahip. Bu konudaki detaylı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz; çünkü biz yavaştan teste doğru yöneleceğiz.

Değer ve Katma Değer

Eminiz ki herkes bir grafik kartında öncelikle verdiği para karşılığındaki performansa bakar. Bu genel müşteri davranışını en iyi özetleyen olgu olsa gerek. Diğer taraftan bir de işin katma değer yönü var; bunun içinde ürünün satış sonrası hizmeti, yanında gelenler ve üreticinin kattığı nitelikleri değerlendirebiliriz. Dolayısıyla, bir ürüne sadece ürünün kendisi olarak bakmak pek makul değil. Zotac’ın elimize ulaşan grafik kartı da kendi öz değerini katma değerlerle iyice öteye taşıyan bir ürün. Kutu içeriği ve kartın sahip olduğu performans değerleri birbirine koşut şekilde, olabildiğince başarılı.


Tek yuvaya sığan soğutmasıyla 8600 GTS AMP! Edition

Dağıtım ve Fiyat

Zotac ürünleri kısa süre içinde bilgisayar mağazalarında olduğu gibi internet mağazalarında da satışa sunulacak. Ürünlerin şu an için dağıtımını büyük bilişim toptancılarından Penta yapıyor. Bundan dolayı Zotac markasını aynı anda birçok farklı satış kanalında görürseniz, şaşırmayın deriz.

Ürünün fiyatıyla ilgili bilgiyi de burada verelim. Şu an için, henüz raflara çıkmamış olduğundan ve farklı dağıtım kanallarında birkaç liralık oynamalar olacağından kesin bir fiyat almamız mümkün olmadı. FAkat aldığımız fiyat aralığı da, bu tür bir kart için olabildiğince iyi. Özellikle kutu içeriğini gördüğünüzde, bu konuda bize hak vereceksiniz. Burada testini yaptığımız Zotac 8600 GTS AMP! ürününün raflardaki fiyatı 180-190 dolar + KDV olacak.


Çift DVI arabirim.


Kutudan Gelenler

Şimdi buraya "hakikaten çıkıyor, bakın valla billa" dercesine fotoğraf çekip koymayacağız; velâkin eksiksiz bir liste vermek isteriz:

:: Sürücü CD’si
:: Kurulum kılavuzu
:: DVI -> HDMI çevirici
:: DVI -> D-Sub çevirici
:: S-Video çıkış kablosu
:: SPDIF bağlantı kablosu
::
PCI Express güç kablosu

Kartı Öne Çıkaranlar

Öncelikle Zotac’ın AMP! serisindeki bu 256 MB DDR3 belleğe sahip GeForce 8600 GTS, fabrika çıkışı olarak hız aşırtma yapılmış bir kart. Klasik 8600 GTS kartlarının üzerinde bir bellek, işlemci ve gölgelendirici (shader) birimi hızlarına sahip. Bizim ölçtüğümüz tam hızlar 720 Mhz çekirdek, 1512 MHz gölgelendirici ve 2203 MHz DDR bellek şeklindeydi. İşin güzel tarafı, grafik kartının soğutucusunun bu gazlama sonrasında dahi tek slotta kalması. Tek yuvalı soğutmanın da sesini (sistem başlangıcı hariç) pek fazla duymadığımızı söylemeliyiz.


Güç girişi ve kapasitörler. İşçilik kalitesi yüksek.
Zotac, kartın üzerine bağlanan bir SPDIF kablosunun ardından, DVI üzerinden HDMI çeviricisini taktığınızda (ki kutunun içinde bir tane geliyor) artık dijital ses ve görüntü konusunda Nvidia’nın genel eksikliği giderilmiş oluyor. Kartın renkleri konusunda da bir yorum yapmadan geçmeyelim: Turuncu ve siyahın birleşimi açıkçası hoşumuza gitti. Grafik kartına ayrı bir hava katıyor. Fakat bizim gibi uzay montaj çalışmayanların veya camlı bir kasaya sahip olmayanların bu detayları göremeyecek olması kötü.


Sayılar Konuşsun

Diyoruz ki, artık biz susalım; sayılar konuşsun; ardından da yorumlarımızı ekleyelim. Buradaki A ve B testleriyle ilgili ayar detaylarına ulaşmak isterseniz tıklayın.


3D Mark 2006 – Düşük Çözünürlük – DX 9.0 (Puanlar)


3D Mark 2006 – Yüksek Çözünürlük – DX 9.0 (Puanlar)
Lost Planet Demo – DX 9.0 (Kare/Saniye)
Call of Juarez – DX 10 (Kare/Saniye)
Company of Heroes – DX 10 (Kare/Saniye)

Son Sözler

180-190 dolar + KDV fiyat biçilen bir grafik kartı için oldukça iyi sonuçlar veren Zotac 8600 GTS AMP! Edition, alışılageldik saat hızlarına sahip ürünlere göre, testten teste oynamalar gösterse de, %5-10 gibi bir oranda daha fazla performans veriyor.  Ürünün kalitesi ve fabrika çıkışı şeklinde gelen yükseltilmiş performans ayarlarına bir de kutu içeriğini ekleyince bu seviyedeki önemli tercihlerden birisi hâline geliyor. Özetle, ShiftDelete.Net olarak Zotac 8600 GTS AMP! Edition ürününü, orta seviyede güvenilir ve yüksek fiyat/performans oranına sahip bir DirectX 10 çözümü arayan herkese öneriyoruz.

Bilgi İçin: Zotac
Dağıtıcı: Penta

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Zotac’a Hoş Geldin Partisi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ztac kullanıcısıyım. Seviyorum zotac’*****

" Zotac’a Hoş Geldin Partisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zotac’a Hoş Geldin Partisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zotac’a Hoş Geldin Partisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 2. 2 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 3. 3 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 4. 4 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 5. 5 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 6. 6 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 7. 7 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 8. 8 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 9. 9 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!