Okunma

Zotac İle Sıcak Dakikalar


31 Ocak 2008 Perşembe 22:00
Zotac İle Sıcak Dakikalar
Zotac piyasaya hızlı bir giriş yaparak AMP! serisi ürünleriyle rakiplerini hem performans hem de fiyat tarafında zorlayan bir marka olmuş durumda. Gerçi 8800 GT tarafında kıtlıktan dolayı elimize ürün ulaşamadı; ama 8800 GTS‘in AMP! sürümüyle oynama fırsatı elde ettiğimiz için kendimizi mutlu hissettik. Tamam; bir ürün için bu kadar duygusal yaklaşım yeterli. Şimdi esas işimize geçelim.

Neler Yaptık Neler!


Kartla her türlü fantezimizi gerçekleştirdik diyeceğiz ama gayet yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir beyan olacak; dolayısıyla bu karta birkaç test yapıp üzerine de küçük bir hız zorlaması yaptığımızı söyleyelim. Açıkçası, her ne kadar fabrika çıkışı olarak performansı artırılmış olsa da, hâlen biraz daha aşırtılması mümkün. Belki daha fazla voltaj ve daha iyi bir soğutucuyla bu mümkün olabilir; ama daha fazla masraf yapmadan da birkaç kare daha fazla performans almak mümkün. Bu arada bu kartın, yeni nesil bir 8800 GTS olduğunu ve içinde G92 yongasını barındırdığını belirtmemiz gerekiyor.

Sıcak ve Sessiz

Üst seviye bir grafik kartı olarak Zotac 8800 GTS AMP! sıcacık bir oyun deneyimi yaşatıyor. Hmm, yorgan reklamı gibi konuştuk, fakat kartın doğası gereği sıcacık çalışmasına rağmen soğutucusunun gürültüsünü duymuyorsunuz. En azından bizim testimizde, overclock yapıldığında bile, kendinden yönetimli fan, olağan hızın üzerine çıkmıyordu. Tabii burada uzay montaj çalıştığımızı belirtmemiz gerekiyor.

Bu arada yazıdaki ana başlığı açıklamak gerekirse; kartın çekirdek sıcaklığı sürekli olarak 50-70 derece arasında, yüke bağlı olarak gidip geliyordu. Daha düzenli hava akışı olan kasalarda kartın daha rahat soğuyabileceğini söyleyebiliriz.

Performans Testleri

Zotac 8800 GTS AMP! ürününü şu an için piyasada bulunan birkaç popüler kartla kıyasladık.


Zotac 8800 GTS AMP!

Grafik kartı

Grafik işlemcisi: NVidia G92 / 8800 GTS
Grafik belleği: 512 MB DDR3
Bellek veriyolu: 256 bit
Bağlantı arabirimi: PCI Express 16x
Görüntü çıkışları: 2x DVI ve S-Video
Harici güç girişi: 6 iğneli PCIe

Saat Hızları:

Grafik işlemcisi:   678 MHz
Bellek: 1944 MHz Etkin
Gölgelendirici (shader): 1728 MHz

Bilgi için: Zotac
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zotac İle Sıcak Dakikalar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zotac İle Sıcak Dakikalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zotac İle Sıcak Dakikalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "