Okunma

Zune HD’nin İçinde Ne Var?


16 Eylül 2009 Çarşamba 10:00
Zune HD’nin İçinde Ne Var?

Microsoft her ortamda ezeli rakibi Apple’ın karşısına çıkmaya kararlı. Apple’ın iPod Tocuh ile gördüğü ilgiyi kendi üzerine çekmek için uzun bir süredir çalışan Microsoft nihayet dün itibariyle Zune HD’yi piyasaya çıkardı. Şu an için sadece yurt dışında satışa sunulan cihaz en büyük rakibi olan iPod Touch karşısında neler yapacak bunu zaman gösterecek. Ancak ürünün, sahip olduğu 3,3 inçlik OLED ekranı ve NVIDIA Tegra yongası ile gerçekten güçlü bir cihaz olduğunu söylemek gerek.

Microsoft’un büyük umutlar bağladığı bu ürünün içinde neler gizli, cihazı farklı kılan özellikler ne bunları daha yakından görmek için sizleri Zune HD’nin iç dünyasına yapılacak bir yolculuğa davet ediyoruz. İşte Zune HD ve içinde saklı olanlar:

Kutu

Zune HD’nin oldukça sade şekilde tasarlanmış bir kutusu var.

Zune HD

Zune HD’de 3,3 inçlik dokunmatik OLED ekran bulunuyor. 480 x 270 çözünürlüğe sahip olan bu ekranın en boy oranı ise 16:9

Vidalar

Apple’ın aksine Microsoft cihaz üzerindeki vidaları gizli tutmamış. Vidaları söküp, içini açmak cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olmuyor.

Arka kapak

Vidaları söktükten sonra Zune HD’nin arka kapağı kolayca yerinden ayrılabiliyor.

Hayati organlar

Tam ortada NVIDIA Tegra işlemcisi yer alıyor. Onun sağ tarafında SiPORT HD Radyo alıcısı bulunurken, sol üst tarafta ise Hynix Mobile DDR SDRAM’ler göze çarpıyor.

Küçük alt kapak

Cihazın üst tarafta bulunan pilini ve alt tarafta bulunan logic board’u çıkarmak için küçük kapağı çıkarmak gerek.

Logic board

iPod Touch’ta olduğu gibi Zune HD’de de pil lehimlenmiş olarak bulunuyor. Pil bir kabloyla logic board’a bağlanıyor.

Diğer önemli organlar

Zune HD’de bulunan NAND flash bellekler Toshiba markasını taşıyorlar. Onların altında bulunan küçük dikdörtgen ise bu bellekleri kontrol eden Phison Electronics PS8006 NAND Controller yongası. Sol tarafta yer alan ve üzerinde dalga benzeri bir logo bulunan yonga ise Wolfson Micro WM8352 Audio Codec oluyor. En alttaki logoda da görebileceğiniz gibi Zune HD’nin üreticisi Foxconn. Foxconn’un ayrıca tüm iPod ve iPhone modellerini de ürettiğini hatırlatalım.

Bir önceki resimde sağ taraftaki Toshiba belleğin altında bulunan metal korumayı kaldırınca altından Atheros AR6002 yongası çıkıyor. Kablosuz bağlantıyı sağlayan bu yonga iPod Touch’ın aksine 802.11n standardını desteklemiyor.

OLED ekran

Zune HD’de bulunan 3,3 inçlik dokunmatik OLED ekran yaklaşık 1 mm kalınlığa sahip.

Paramparça bir Zune HD

Zune HD’nin içinde dokuz farklı markaya sahip bileşenler bulunuyor. Bunların içinde NVIDIA, Toshiba, Samsung ve Atheros gibi dünya herkes tarafından bilinenler var.

:: Zune HD ile iPod Touch arasındaki rekabetten kim galip çıkar?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zune HD’nin İçinde Ne Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zune HD’nin İçinde Ne Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zune HD’nin İçinde Ne Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "