ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Akıllı Tahta Görücüye Çıktı. İzleyin!

Fatih Projesi kapsamında sınıflara yerleştirilmesi planlanan akıllı tahtayı yerinde gördük. Eleştirilen ihale hakkında merak edilenleri de Vestel'e sorduk. Özel röportajı izleyin.

16.01.2012 / 00:08
Akıllı Tahta Görücüye Çıktı. İzleyin!

8 milyar dolarlık devasa bütçesiyle daha kaliteli eğitim için sınıfları, eğitimcileri ve öğrencileri bilişim altyapısıyla tanıştıracak olan Fatih Projesi'nin en önemli bacaklarından biri de akıllı tahtalar.

Toplamda 85 bin adet akıllı tahtayı kapsayan ilk ihaleyi kazanan Vestel, sınıflara yerleştirilecek olan akıllı tahtayı tanıttı.

Özel röportajı izleyin

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, Vestel'in yol haritası (içinde 3 boyutlu tahtalar da var), ürünlerin ne kadarının yerli olduğu gibi önemli konuları ve tahtanın nasıl kullanıldığını izleyebileceksiniz.

Haber7.com'da yazdığım şaibeli ihale hakkında Ömer Yüngül'ün açıklamaları da yine bu videoda.

Sonraki Sayfa: Teknik özellikler

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  25.01.2014 / 14:48:36

  Tüm yorumları sabırla okudum, anlaşılan Türkiye nin teknolojiye geçmesi zor olacak. Dünyada Kore den sonra ilk bizde olan bu sistem bizler için bir lutüf.
  Değerini bilmek lazım çok başarılı bir çalışma. Bu gün için teknik olarak sorun çıkartabilir ama deck çalışan bir sistem olduğundan yenilenebilir.
  Bir Türk şirketinin bu teknolojiyi biz Türklere sunmasından gurur duydum.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.09.2013 / 15:37:50

  akıllı tahtalar anaokulları dahil okullarda kullanılmalı günümüz teknolojisinde avrupaya göre geride olmamalıyız herşeyin bir ilki vardır en yakın zamanda başlanmalı kullanılmaya..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.06.2013 / 17:11:50

  tamamı Türkiye de üretilen yerli akıllı tahta da var

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.05.2013 / 18:29:17

  Beyler Ya Kendi Bilgisayarım Windows XP ,Okuldakı Akıllı Tahta Wısta Ya Evde Hazırladığım Slaytı Okulda Libre Office Açmıyor Neden Kaynaklanıyor olabilir.... ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.03.2013 / 19:03:04

  pardus u kılavye taktıkdan sonra seçerek aça bilrisin

  YANITLA
 • n2141n
  21.11.2012 / 20:01:05

  Ben lise 1'e geçtim her sınıfta bunlardan var,açarken windows ve pardus seçenekleri var ama klavye olmadığı için otomatik olarak windowsu açıyor,yine klavye olmadığı için elektrik kesildiğinde de pc yi açamıyoruz(1 kere oldu) enter a basmak gerektiği için.Öğretmenler de kilitlemiyor zaten,boş derste,öğle arasında ve tenefüste müzik açılıyor,bi ara arkadaşlar porno sitesi açtı ama Allah'tan kapattık geçmişi sildik vs vs öğrencileri etkileyen (ben de dahil)cinselliği öne çıkaran müzik klipleri falan açılıyor bir ara gangnam açıyordu sınıf mecburen bende dinliyordum.Bir tane kablosu var,o kabloyu pc den çıkarınca tahta deliriyor,yani tek usb girişimiz var o da bilgisayardaki,duvara monte edilen usb panosu bozuk hoca söyledi hala servis gelecek,yaşlı hocalarımız var,biri çatır çatır kullanıyor starboard ı öğrenene kadar sabırla denedi,bir de geometrici var adam hiç dokunmadı tahtaya movie maker yükleyecektik şifre istedi keylogger yükleyecektik şifre istedi türk telekom un sansür olayı gıcık bir şey hotspot shield kullanıyoruz antivirüs sürekli siliyor vs vs...Olayın içinde olan biri olarak bunları sizinle paylaşayım dedim,sorunuz olursa sorun ben burdayım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.10.2012 / 23:14:54

  Bir liseli ve bu tahtaları kullama deneyimi yaşamış biri olarak söylüyorum vestel kendini aşmış dokumatik hassasiyeti inanılmaz güzel ayrıca normal kapasitif ekranlardaki gibi sadece parmak algılayan cinsten değil herhangibir sart cisimde işinizi görebiliyor. Güneşte kesinlikle parlama yapmıyor bu da önemli bir artı.Bu arada ekran LCD değil LED ekran teknolojisi kullanıyor. eksiklikler olarak ses kalitesi biraz düşük sesler boğuk geliyor bir de win7 dokunmatik için uygun bir yazılım değil win8'le de bu sorun halledilecek diye düşünüyorum..

  YANITLA
 • hamza5806
  19.10.2012 / 16:55:02

  vestel yanlış seçim ömrü kısa olur bence promethan bu konuda daha iyi

  YANITLA
 • vladislav
  19.10.2012 / 16:52:05

  Alıntı netfaruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hala çok kullanışlı olmadığını düşünüyorum. ekran daha büyük olmalı ve ömrünün uzun olması lazım
  Vestel'in aynen neden hala ömrü kısa hep sorarım. Aldığım monitörü 1 yıl olmadan yalan oldu bunlarda öyle olmaz inşallah

  YANITLA
 • xyz1234
  19.10.2012 / 15:49:08

  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Fatih Projesi kapsamında sınıflara yerleştirilmesi planlanan akıllı tahtayı yerinde gördük. Eleştirilen ihale hakkında merak edilenleri de Vestel'e sorduk.

  Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

  Ne diyorsunuz dostlar? İş görür mü bu cihaz?

  Yorumları alalım.
  üstad, haber 7 deki şaibeli ihaleden bahsetmişsin. bence yerinde bir karar. çünkü bu kadar büyük bir ihalede paranın yerli sermayeye gitmesi çok önemli. tablet ihalelerindede diğer bileşen ihalelerinde de yerli üretim olmasına dikkat ediliyor. benim çalıştığım firma apple kurumsal proje iş ortağı olmasına rağmen ve kendi distribütörü olduğumuz akıllı tahtamız olmasına rağmen böyle bir ihaleyi yerli bir markanın alması sevindirici.

  gözle görülmeyen maaliyetlerden bahsetmişsin. örnek vereyim. sadece 1700 okulun kablolama ihalesi yaklaşık 200 milyon TL ye sonuçlandı. var gerisini hesap et sen..

  YANITLA
 • DeepLune
  19.10.2012 / 00:18:37

  tahtayı bizzat denedim dokunmatik sanki 200 liralık bir dokunmatik telefon gibi ama kullanılışı hiçde fena değil birde açılışta pardus u seçebilseydik çok güzel olurdu D:

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.09.2012 / 20:32:38

  Bizim okulda bunlardan var da Ben bir şey öğrenmek istiyorum . Biz bunların Administrator şifresini nasıl öğrenebiliriz. .Mkv uzantılı bir dosyayı açmak istiyorum Kodek Paketi , Player gibi şeyler gerekiyor. Kurulumu başlatınca şifre istiyor. Öğretmenlere anlatmaya kalksam anlamazlar (daha HDMI kablosuyla Laptopu bağlamayı bilmiyorlar) . Bunun için bir çözüm var mıdır ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.08.2012 / 13:29:15

  Tam bir akıllı tahta olmasa da iş görür mantığı ile ortaya çıkmış bir ürün diye düşünüyorum.

  Şu an için Vestel görünsede Arçelik dokunmatik TV si vestele göre çok çok iyi eğer arçelik'in ürünüde gösterilse iyi olur.

  Şimdi piyasada şimdi Fatih projesi ile akıllı tahta furyası başladı, görünümde ürünün can alıcı noktaları zaten vurgulanıyor, bu ürünlerin sınıf ortamında kullanılması ve korunması nasıl olacak, örnek öğrenciler arasında bir su şakası yapılırken tahtaya gelmesi doğal olarak ürünün zarar görmesi olağandır. Çalınma riski vb sıkıntılarda zaman içinde ortaya çıkacaktır. Sistemi bence çok iyi değerlendirilmesi ve her yönü ile araştırılması g

  Gözlemlerine göre ürünün sınıf ortamında korunması için bir kayar kapak sistemi geliştirilmiş, öğretmen ders bittikten sonra kilitleyip gidecek. Önemli bir noktada hala güzide taşramızda daha soba ile ısınan sınıflar damı akan sınıflar mevcut, bence yatırım öncelikle sınıf donanımları ve iç yapısı yenilense daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. En basitinden gidin bir ist. veya ank. bir okula sırasına kapısına bir bakın hala miladi sıralarda eğitim gören yerler mevcut. Siz örnek bir eski bir arabaya 300 beygirlik bir motor takmaya uğraşılıyor. Araba nerye kadar gidecek göreceğiz.

  Ayrıca akıllı tahta sistemleri ile ilgili olarak

  Akıllı tahta sistemini kullanacak öğretmen alt yapısı da bu devrime biraz ters düşüyor. Öğretmen daha bilgisayarı tam olarak tam anlamı ile kullanamıyor bunun örnekleri her yerde görülebilir, öğretmenlerimizi rencide etmek için söylemedim ama yıllardır bir eğitim sisteminden çok farklı boyuta geçilmek isteniyor, bu sistemi geçmiş veya geçen ülkeleri bizim MEB biraz yanlış örnek alıyor bence, kademeli olarak geçilmesi gereken bir eğitime tepeden inme bir geçiş sağlanması beklenemez herhalde.

  Ayrıca ihalenin KİK çıkartılması da ayrıca tartışma konusu neden ihale yasasının dışında tutuldu çok tartışılır, adrese teslim ihale olduğu çok belli oluyor, siyası olarak konuşmak doğru değil ama görünen köy klavuz istemez.

  Gözlemlediğim bazı ufak noktalar,

  Öğretmenin ve öğrencinin akıllı tahtaya parmağı ile yazı yazdığında normal yazı yazarken hızı ile ekrana gelen yazı arkadan geliyor, öğrenci tahtayı kullanırken bir şekilde diğer eli veya kolu ile tahta üzerine dokunabilir ve bu kullanımı zorlaştırabilir!

  Tahtanın korunması bir şekilde bir kasaya sığdırılmış ama her hangi bir sıvı temasında ürünler arızalanabilir, koca sistem sökülüp servisemi gönderilece yoksa servis yerindemi servis verecek tartışılır, sistem arızalarına karşı hiçbir konuda bahsedilmiyor.

  Hırsızlara karşı çalınma riskide bence taşıyor.

  Avantajları yanında dezavantajlarını da belirtelim lütfen.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.08.2012 / 23:45:38

  1- lcd panel kırılmaz kalın cam ile korunuyor
  2- eğitim sağlık gibi konular parasız olmuyor
  3- projeksiyon da kontrast oranı belli devir 3 d devri vebu pojeyle türkiye dünyayı 5 adım ileri geçti yani akıllıca dostum....

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.04.2012 / 17:31:29

  vestelın cıkardıgı bu akıllı tahta umarım bız gelclere hayırlı olur umıdıylee cok basarılı bır konuya degındıler yanıı amam sper otesı bısey yanı

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.02.2012 / 09:00:27

  Bizim Dershanede Kullanılıyor anladığım kadarıyla tahtada önemli olan yazılım programı birde projeksiyomsuz olmasıda sevindirici. http://www.akilliadim.com.tr incelemek isteyenlere

  YANITLA
 • Troy
  31.01.2012 / 21:47:13

  Süleyman Şah üniversitesinde davetliydim. Orada kullandım sınıfta. Çok kullanışlı ve de faydalı bir şey bu akıllı tahta.

  YANITLA
 • OnLT
  28.01.2012 / 23:50:31

  Dersanemde "Smart Board" akıllı tahtalar kullanılıyor. Dersin içeriğine göre ekipmanları falan var etkileşimi yüksek bir tahta. Win7 işletim sistemi + tahtaya özel programı kullanılıyor.

  http://smarttech.com/Home%20Page/Sol...Btn1_Ed_072610

  YANITLA
 • Qanser
  28.01.2012 / 23:34:15

  Merhabalar, akıllı tahtalarda Pardus ve Windows 7 işletim sistemleri bulunmakta. Pardus konusunda yazan arkadaşlara bilgi amaçlı yazıyorum. Üretiminde çalışıyorum.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.01.2012 / 14:10:43

  Öncelikle SDN'i başarılı ve duyarlı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Ben de tahtanın, lcd panel yerine projeksiyon sistemiyle yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Böylece öğrenci ekrandaki görüntünün üzerine klasik kalemle yazabilir. Tahtanın ömrü uzun olur. Bu proje PARDUS için çok iyi bir fırsat; mutlaka PARDUS kullanılmalı. Devlet PARDUS'a gereken önemi vermeli. CEO beni de tatmin etmedi. Teşekkürler.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.01.2012 / 01:43:04

  patenti alıp sonra meb e devretme olayıda çıkınca vestele hiç güvenim kalmadı. bunlar ellerindeki malzemeyi itelediler gibi geliyor bana. ayrıca sunumdaki sistem de beş para etmez. projeksiyonlu akıllı tahtalar buna göre daha kullanışlı ve dayanıklı

  YANITLA
 • LaWa
  18.01.2012 / 10:41:11

  Akıllı tahta öyle veya böyle eğitim ortamına girmesi gerekir.İlk zamanda mutlaka çok farklı sorunları olacaktır,bunların aşılması biraz zaman alacaktır.
  Bir de bunların taş gibi sağlam olması lazım çünkü öğrenciler çok kurcalayacaktır bunu.
  Yaşı geçmiş öğretmenler bunu hayatta kullanamaz bu ayrı bir sorun.
  Son olarak öğrenme faaliyeti ne kadar eğlenceli ve çekici olursa olsun,okullarda öğrenmeye istekli öğrenci limitimiz de çok düşük.

  YANITLA
 • vladislav
  18.01.2012 / 09:56:53

  Alıntı rtsbora Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  gönlüm isterki, akıllı tahtaları Samsung, LG gibi dünya devi şirketler üretsin. ancak bu tahtalar okullarda çok çabuk bozulacaktır. bu durumda servisin yaygınlığı ve kalitesi bakımından yerli firmalar bir adım öne geçiyor.
  Lg Pentouch tv leri Türkiye ye geldi teknosa mağazalarında
  Ayrıca samsung da dokunmatik ekranını tanıttı ces 2012 fuarında. Vestel in kullanım ömrü yetersiz 2 yıl içinde monitörüm kör edecekti beni nerdeyse bu da aynı olacak.

  YANITLA
 • antimatter
  18.01.2012 / 09:40:21

  Alıntı Headhunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İhalenin adil olup olmadığını bilemicem fakat bana göre sizin dediğiniz sistem o kadar da ucuz değil.Sadece bir projeksiyonla bitmiyor o iş. Dokunmatik hassasiyetli bir tahta,projeksiyon ve bir tanede laptop lazım. E bunlara verilen para zaten az paralar değil. Onun yerine hepsinin bir yerde toplanmış ve dokunamtik hassasiyeti daha iyi olan bir tahta çok daha kullanışlı. Ayrıca tahtanın çok çok büyük olmasına gerek yok, tahtada ki görüntü zaten öğrencilerin tabletlerine verilebiliyor. Bu sistem işe yarasa da yaramasada sonuçta eğitim için çok güzel bir adım atılıyor. Basit düşünmeyin.
  emin ol daha ucuza gelirdi ve daha kullanışlı olurdu, konunun diğer boyutuna gelince daha ihale yapılmadan üretime başlanmıştı ;)

  YANITLA
 • Elbruz46
  18.01.2012 / 00:49:58

  Quote Originally Posted by ykaduman View Post
  ben tahtanin iş yapip yapmayacagindan çok bunu kullanacak ögretmenlerin var olup olmadigindan endişe ettim teknoloji ile iç içe oldugumuz için herkesin hemen anlayip kavrayabilecegini düşünüyoruz ama bir çok ögretmenin bu tahtayi verimli kullanabilecegini düşünmüyorum derslerin anlatimi için de yeni programlar ve içerikler geliştirilmesi gerekir bakanlik tarafindan bence kurslar açilip önce kullanacak kişilerin egitilmesi gerekli yoksa 50-60 yaşlarinda emekliligi gelmiş bir ögretmenin yanda ki beyaz tahtayi kullanacagindan şüphem yok.

  Zaten o öğretmenler emekli olsa bir çok sorun çözülecek ama onların emekli olması ne kendilerinin ne devletin işine gelmiyor!

  YANITLA
 • ykaduman
  18.01.2012 / 00:25:26

  ben tahtanin iş yapip yapmayacagindan çok bunu kullanacak ögretmenlerin var olup olmadigindan endişe ettim teknoloji ile iç içe oldugumuz için herkesin hemen anlayip kavrayabilecegini düşünüyoruz ama bir çok ögretmenin bu tahtayi verimli kullanabilecegini düşünmüyorum derslerin anlatimi için de yeni programlar ve içerikler geliştirilmesi gerekir bakanlik tarafindan bence kurslar açilip önce kullanacak kişilerin egitilmesi gerekli yoksa 50-60 yaşlarinda emekliligi gelmiş bir ögretmenin yanda ki beyaz tahtayi kullanacagindan şüphem yok.

  YANITLA
 • Jojoba
  17.01.2012 / 20:10:43

  pardusu resmen devlet kendi öldürdü hala milli savunma bakanlığına bağlı birimlerde 2007 gibi eski sürümleri kullanılıyor. ancak bu fatih projesi daha sağlam duruyor. bakalım zamanla göreceğiz.

  YANITLA
 • Elbruz46
  17.01.2012 / 19:48:03

  Akıllı tahta aslında gördük ki 3 tahtadan oluşuyor
  1 akıllı ekran
  2 kalem kullanılan beyaz tahta
  3 tebeşir kullanılan kara tahta dediğimiz yeşil tahta...

  Dersin yapısına göre istenilen tahtanın seçilebiliyor olması büyük avantaj...

  Tahta boyutuna takılan arkadaşlar var...
  Daha büyük olmalıydı falan filan diye...

  Tahtanın boyutu dersi anlatan kişinin rahat kullanımı için gayet ideal...
  Zaten tahtadaki görüntü direk olarak öğrencilerin ellerindeki tabletlerden görüntülenebildiği için öğrenciler tahtadaki her şeyi önlerindeki tabletlerden rahatlıkla görebilecekler o halde sinema ortamı yaratmaya gerek yok...

  Bu arada bir şeyin tam anlamıyla çok iyi olması için üzerinde çalışılması iyi ve eksik yönlerin görünmesi gerek...
  Bu iş bir başlangıç...
  Başlangıçtan herşeyin mükemmel olmasını beklemek hayalcilik olur...

  Zamanla ihtiyaçlar ortaya çıktıkça bu proje geliştirilecektir.

  Önemli olan bir işe başlamak ilk adımı atmak gerisi elbette gelecektir.

  YANITLA
 • Headhunter
  17.01.2012 / 19:17:04

  Alıntı antimatter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu ihalenin adil olduğunu söyleyen beri gelsin... Daha ucuza ve daha dayanıklı ve daha büyük alan kullanımına imkan verecek projektör ve dokunmatik tahta kullanmak varken sadece bir üreticisi(yerli) olan bir alanda ihale! yapılıyor... pehh
  İhalenin adil olup olmadığını bilemicem fakat bana göre sizin dediğiniz sistem o kadar da ucuz değil.Sadece bir projeksiyonla bitmiyor o iş. Dokunmatik hassasiyetli bir tahta,projeksiyon ve bir tanede laptop lazım. E bunlara verilen para zaten az paralar değil. Onun yerine hepsinin bir yerde toplanmış ve dokunamtik hassasiyeti daha iyi olan bir tahta çok daha kullanışlı. Ayrıca tahtanın çok çok büyük olmasına gerek yok, tahtada ki görüntü zaten öğrencilerin tabletlerine verilebiliyor. Bu sistem işe yarasa da yaramasada sonuçta eğitim için çok güzel bir adım atılıyor. Basit düşünmeyin.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.01.2012 / 18:24:30

  Akıllı tahtayı şuanki miili eğitim kadrosundaki öğretmenlere eğitimde verilse dahi olsa verimli kullanabilecegine inanmıyorum çümkü onlar bu yenilgin icinde olmadılar ve olmayacaklar. Bu problemin çözümü henüz üniversiteye yeni başlamış tüm bıranşların mezun oluncaya kadar yogun bir şekilde eğitimine entegre edilmesidir o gecen sürede akıllı tahta ne olur onu bilmeyeiz tabi Öğrencilerin ise tabletleri efektif şekilde kullanacagı mechuldur. Fatih projesi ile BÖTE öğretmeni uyutulmuştur, harcanmıştır acıkca görülüyorki ihtiyaç yoktur. Şu andaki zihniyet oldukca ben BÖTEnin gelecegini karanlık görüyorum. Deniyorki bötecide öğretmen olmasın piyasada çalışsın tamam peki 4 sene boyunca ne gösteriyorlar donanım veya yazılım üzerine ? diyorsunki kendini geliştirsin.... yüz üstü bırakılacagını bilseydi zaten kendi çapında bişeyler yapardı :) yazık 6000 mezuna :D

  YANITLA
 • antimatter
  16.01.2012 / 16:49:15

  Bu ihalenin adil olduğunu söyleyen beri gelsin... Daha ucuza ve daha dayanıklı ve daha büyük alan kullanımına imkan verecek projektör ve dokunmatik tahta kullanmak varken sadece bir üreticisi(yerli) olan bir alanda ihale! yapılıyor... pehh

  YANITLA
 • anilekinci
  16.01.2012 / 12:54:22

  bence bu akıllı tahtaları genel satışa sunmaları lazım...Dünyada ve Türkiye' de alıcısı çok olur....

  YANITLA
 • orcnd
  16.01.2012 / 12:19:35

  Troy xxxxxxx

  3d Akıllı tahta konusu heyecan verici. biyoloji dersinde dna'yı 3d dönerken görmek gibi fantastik dersler söz konusu olabilir. bence 3d konusu öğrencilerdeki derse dikkat sorununu bir süre için ciddi oranda çözecektir.

  yalnız akıllı tahtanın sunumundaki yazılım çok basit geldi. çok daha gelişmiş bir hale getirilmeli.

  tablet entegrasyonu ile ilgili kısım çok iyi olmuş. başlangıç için gayet yeterli özellikleri var.


  fatih projesinin bu aşamaya gelmesi beni çok mutlu etti. artık projeye olan inancım çok daha güçlü.
  hatta fatih projesi için bir uygulama marketi geliştirilirse bende yazılım geliştirmek isterim. fakat proje yazılım açısından henüz buna çok uzak.

  YANITLA
 • EnverYigit
  16.01.2012 / 11:58:07

  Eksiklikler var tabi ki demo ürün birde gösterimde olan akıllı tahta, @Troy peki senin yorumun nedir dokunmatik özelliği nasıldı? Tahtaya yazdığına çok güldüm nerden aklına geldi

  YANITLA
 • rtgrlndr
  16.01.2012 / 11:07:23

  hayırlısı olsun, uygulamaya geçilsin daha net yorumlar yapılacaktır. benim en çok dikkatimi çeken iki tahtayı da kullanma imkanı vermesi. Burada dikkat edilmesi gereken yine bu tahtaların tüm türkiye de kullanıma geçilmesi şimdi şu iller sonra şu iller en son şu iller gibi bir sıralamaya inş gidilmez.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 10:57:06

  Tamamda bu akıllı tahtalar 60 kişilik sınıflar için küçük kalmıyormu bildiğin LCD tv ekranı tamamen israf teknoloji kirliliği bu işe yatırılan parayla çocuklar için daha iyi şeyler yapılabilirdi.

  YANITLA
 • y_ates
  16.01.2012 / 10:49:50

  Alıntı karizmaxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Pardus olmalıydı bu makinelerde MS kullanıldığı için hiçbir anlamı yok tamemen ms'i zengin etme işi başkada birşey değil yarında çıkıp yüzsüz yüzsüz konuşurlaar biz şunu yaptık diye
  Pardus bitme noktasına getirildi birileri tarafından, şu an sadece adı kaldı Pardus'un. Başlangıçta bu proje Pardus'a verilecek deniliyordu, Pardus ekibi de çok istekliydi. Sonra birden artık ne olduysa Pardus ekibi büyük oranda dağıldı proje de Microsoft'a kaldı. Klasik Türkiye...

  YANITLA
 • karizmaxi
  16.01.2012 / 10:43:30

  Pardus olmalıydı bu makinelerde MS kullanıldığı için hiçbir anlamı yok tamemen ms'i zengin etme işi başkada birşey değil yarında çıkıp yüzsüz yüzsüz konuşurlaar biz şunu yaptık diye

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 09:06:32

  ceo tam koylu edasinda..bilgisi bi yana hitap yetenegi yerlerde..panel yurtdisindan imis..yalana bak..icindeki entegre diyot kondansator..nerden ..bilmeyen insanlari gaza getirme oyunlari bunlar..ve hic gorsel degil yazilim..berbat otesi..bence akilli tahta icin cok erken..10 sene sonra daha ideal yada 5 sene sonra..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 06:53:38

  akıllı tahtanın biraz daha geliştirilmesine ihtiyaç var. fizik alanında bunun gibi bişey yapılabilir : http://www.youtube.com/watch?v=NZNTgglPbUA

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 04:02:49

  bu akıllı tahtaları öğrenciler hackler! derste pat diye porno filmi çıkabilir, kitlenebilir yada daha saçma şeyler olabilir! Teknolojisi kadar yazılımı da çok önemli! kiosklar gibi bir arabirim yapılmalı!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 03:33:40

  ben kendi lise dönemimi biliyorum,en fazla 1 hafta dayanırdı bizim dönemimizde olsa,ha şimdi nolur bilemem bakarsınız 2000 li yılların çocukları bilinçlenmiştir :)

  YANITLA
 • watchers
  16.01.2012 / 01:56:23

  Ceo Tamamen lafı dolandırıyor birşey bildiğide yok kanımca nekadarı yerli diye sorduğunda hakkı bey sadece paneli dışardan alıyoruz diyor iide diğerleri dışardan değilmi yani board üzerindeki tüm parçalarda dışarda geliyordur siz burda montajını yapıyorsunuzdur... ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 01:48:37

  hadi ii günler siz işinize bakın :)))

  YANITLA
 • hüseyin123
  16.01.2012 / 01:43:07

  akıllı tahta çok önemlidir. çok büyük bir gelişimdir... fakat tahtanın yarısı akıllı, yarısı akılsız...
  lcd panel kullanmak çok yanlış kanımca.
  neden? çünkü çok kolay zarar görebilir.. çok fazla elektrik harcar ve tüm tahtayı dokunmatik lcd panel yapmaya karlkarsanız, bu çok çok pahalıya mal olur ki zaten tahtanın yarısı akıllı. yarım akıllı. buyüzden burada bir ikilem yaşanabilir. entegrasyon vs bilemiyorum...
  Sözümoki, projeksiyon cihazı kullanılsaydı daha mantıklı olurdu. tüm tahta dokunmatik olurdu.. dokunduğunuz alan sert, ve bozulmayan çizilmeyen bir alan olurdu.. yani lcd panel gibi hassas bir yüzeye dokunmazdınız.. elbette bendeki şahsi deneyimlerim ve gözlemlerim üzerine kurulu bir düşünce.. belki lcd daha akıllıca ama bana hiçte öyle gelmiyor malesef...

  YANITLA
 • uma350
  16.01.2012 / 01:07:09

  CEO'nun nedense çok da birşey bilmediği hissine kapıldım..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 01:02:47

  Çok başarısız.. Çoooook ama çok geride... Olması bile bir şey tabii ki ama neden daha iyis olmasın?

  YANITLA
 • rtsbora
  16.01.2012 / 01:03:08

  gönlüm isterki, akıllı tahtaları Samsung, LG gibi dünya devi şirketler üretsin. ancak bu tahtalar okullarda çok çabuk bozulacaktır. bu durumda servisin yaygınlığı ve kalitesi bakımından yerli firmalar bir adım öne geçiyor.

  YANITLA
 • netfaruk
  16.01.2012 / 00:54:53

  hala çok kullanışlı olmadığını düşünüyorum. ekran daha büyük olmalı ve ömrünün uzun olması lazım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2012 / 00:45:23

  kusura bakmayında öğrenciler daha bu teknolojiye layık değil bence..daha devlet malına zarar vermeme gibi bi kafa yapısını kazanamadık malesef ve o tahtaların büyük bi çoğunluğu daha ilk ay öğrencilerin gazabına uğrar..keşke tahta yerine şu kafaları değiştirseler 8 milyar dolara..daha etkili olur..

  YANITLA
 • Headhunter
  16.01.2012 / 00:39:12

  Konsept çok başarılı ve kullanışlı olmuş. Vestel bu konuda ince düşünmüş gerçekten sistemin yenilenmesi olsun iki tahta tipinin de dahil olması olsun öğrenci kontrol sistemiyle gerçekten çok başarılı. Eğitimde çok büyük bir adım atılıyor inşallah kaliteyi arttırır.

  YANITLA