ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Bose casusluk ile suçlanıyor!

Müzik tutkunları tarafından üst düzey kulaklıkları ile bilinen Bose, bu defa gündeme casusluk suçlaması ile geldi. Eğer iddialar kanıtlanırsa Bose'u zor günler bekliyor

20.04.2017 / 11:00
Bose casusluk ile suçlanıyor!

Üst düzey ses çözümleri ve kulaklık modelleri ile tanınan Bose, çok ciddi bir suçlama ile gündeme geldi. Ortaya atılan iddia ise Bose markasının casusluk yaptığı yönünde.

Bose casusluk ile suçlanıyor!

Pazardaki üst düzey kulaklık modeller ile bilinen Bose markasını zor günler bekliyor. Gündeme gelen iddia ise Bose'un casusluk yaptığı ve kulaklık sahiplerinin verilerini izinsiz olarak takip ettiği yönünde. Bose markasının mobil cihazlar için geliştirdiği Bose Connect uygulamasının, arka planda kişilerin bazı verilerini kayıt altına aldığı ortaya çıktı.

Bose markasının QuietComfort 35, SoundSport Wireless, SoundSport Pulse Wireless, QuietControl 30, SoundLink Around-Ear Wireless Headphones II ve SoundLink Color II gibi modelleri ile kullanılan Bose Connect yazılımının, cihazların seri numaralarını, konumlarını, telefonlarında dinledikleri müzikleri, müzik türlerini ve podcastleri, veri madencilği ile uğraşan Segment.io gibi markalara verdiği iddia ediliyor.

Bu tip veri madenciliği ile uğraşan şirketler için big data oluşturma anlamında çok kritik olan bu bilgilerin ise izinsiz olarak kayıt altına alınıp sonrasında yine izin olarak dağıtılması çok ciddi bir kriz oluşturacaktır. Kullanıcıların dinledikleri müziklere ek olarak yapılan görüşmelerin de kayıt altına alınıp alınmadığı ise henüz bilinmiyor ancak bu iddialar kanıtlanırsa Bose'u zor günlerin beklediği kesin.

:: Hangi marka kulaklık kullanıyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe ürün incelemeleri, sektörel röportajlarla kariyerine devam ediyor. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kaan Arlı, video incelemeleri, haberleri ve röportajları ile SDN'de yer alacak.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  21.04.2017 / 07:31:39

  Bence casusluk yapmazlar. Çünkü üst düzey kulaklık ve ses baya kaliteli. Bir de ben kulaklığı en az 1 yıldır kullanıyorum. Sesi bir gıdım bile azalmadı.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   13.05.2017 / 17:47

   haa tamam o zaman yapmazlar.

 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 20:13:06

  Buy Another Sound Equipment

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 14:33:10

  Bose'u zor günler mi bekliyor? İddialar doğruysa Bose kullanıcılarına zor günler yaşatmış. Oturup Bose'un zor günlerini mi düşünmeli okur? Hem kullanıcı olmayanları da ilgilendiren bir haber bu. Neden sadece Bose markasını ilgilendirirmiş gibi sunuyorsunuz ki? Haber diliniz yanlış tarafta!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 12:39:27

  Trust marka kulaklık

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 11:29:36

  ooo çok güzel haber. umarım Bose etkilenir ve QC35 fiyatı düşer :D 1 senedir bekliyorum indirimi

  YANITLA