Okunma

Dizüstü Seçerken?


24 Ağustos 2009 Pazartesi 16:00
Dizüstü Seçerken?

Hafta sonu bir teknoloji marketine adım attım. Dizüstü raflarının önünden geçerken birkaç müşteri ve birkaç satış danışmanı arasında geçen muhabbete kulak misafiri oldum. Burada duyduklarımı anlatmamın fazla bir önemi yok. 

Önemli olan bir ürün alırken fazla araştırma yapmadığımız. Rafların önünde bu mu iyi yoksa bu mu iyi diyerek alacağınız üründen ne köy olur ne de kasaba. Dİzütü bilgisayar seçimi yaparken merkezden başlamanız gerekiyor. Yani alacağınız dizüstü bilgisayarın işlemcisini iyi tanımalı ve onunla dost olmanız gerekmekte.

Raflara baktınız ve karşınızda Sony, Asus, Lenovo ve diğerler markalar deya kuzusu gibi duruyor. Tasarımı ikinci plana almalısınız. İlk başta teknik kriterler. Buarada da önemli bir konu var tabii ki. Intel mi? Yoksa AMD mi? Mağazaya gittiğinizde bu sorunuzun cevabı biraz daha netleşecek.

Çünkü AMD distü bilgisayar bulmakta zorlanacaksınız. Dizütü bilgisayar işlemcilerine baktığımızda Intel açık ara farkla liderliği göğüslemiş durumda. Bu yüzden makale ile Intel‘in Mobil işlemcilerinin isimleri ve yer aldığı ürünleri detaylandıracağım.

İsterseniz en yüksek teknolojili ürünlerden başlayalım. Intel2in en yüksek teknolojiye sahip mobil işlemcisi Core 2 Quad adına sahip ve bu işlemcinin dört ayrı çekirdeği bulunuyor. Intel’in dört çekirdekli ürünlere verdiği işaret “Q” ve “QX”. Burada ki Q işlemcinin Quad yani dört çekirdek olduğunu X ise Extreme olduğunu ifade ediyor.

Bu tarz işlemciler yüksek performans dizüstü bilgisayarlarının içersinde konumlandırılıyor. Bu işlemcilerin performansı özellikle oyun tutkunlarını sevindirecek düzeyde. Biz dizüstü bilgisayardan sadece performans istiyorsanız Quad işlemcili modellere bir göz atmalısınız.

Sıra geldi mağazalarda T, P, SP, SU ve SL adıyla satılan mobil işlemcilere. T veya P serisi, işlemcilerin isimleri 3000 ila 9000 (T7100 veya P5000) arasında yer alıyor. T ve P kod adına sahip işlemciler standart voltaja sahipler. İki seri arsındaki tek fark P serisinin güç iyileştirmesi. P serisinin güç tüketimi yalnızca 25W. T serisinin ise 35W. Bu iki işlemci serisinin modelleri arasındaki ana fark ön bellek boyutu, yüksek ve düşük hızlara sahip olmaları ve farklı FSB değerleri.

Mesela T6000 serisi 800 MHZ ve P7350 1066 MHz. Bu işlemcilerin performansı isimlerindeki son dört hane ne kadar büyükse o kadar artıyor. Serilerin en yüksek performansa sahip işlemcileri 9000 serisi. Bu serinin L2 önbelleği 6 MB. Bilgisayarım hem az güç tüketsin hem de performans sahibi olsun diyorsanız bu iki işlemci serisinden birini seçmelisiniz.

Eğer performansın yanı sıra güç tüketimini de önemsiyorsanız sizin için Intel’in geliştirdiği işlemciler başında U,L,SU, SL harfleri bulunan işlemciler. Bu işlemciler arasında temel olanlar ise SU ve SL. Bunlar Apple MacBook Air, Dell Adamo 4000, Acer 3810T Serisinde kullanılan işlemciler. Bu işlemciler ultra düşük voltaj adıyla isimlendirilirler. Yani bu işlemciye sahip dizüstülerin pil ömürleri normalden iki kat daha fazladır.

Ortalama sekiz saate yapın pil ömrü sunan bu işlemcilere sahip dizüstülerin fiyatları ise normal dizüstülere göre daha fazladır. L ve SL işlemciler 15 ila 17 watt arasında güç tüketir. U ve SU Ultra düşük voltaj işlemciler ise 5.5 ila 10 watt arasında güç tüketir.

Bu harf olayının yanı sıra Intel’in Celoron adı ile piyasay sunduğu işlemciler var. Celeron markası spesifik olarak giriş seviyesini tanımlar. Bu işlemcilerin önbellekleri azdır, hızı yüksek değildir, fakat aynı zamanda son teknolojileri üzerlerinde barındırırlar. Örnek: Celeron özellikleri,1 MB ön bellek, 800MHz FSB, 2.2 GHz hız.

Piyasada bulunan Celeron marklarına baktığımızda fazla bir ürün göremiyoruz. Celeron T1600/T1700 çift çekirdek ve 45 nm mimariye sahiptir. En son çift çekirdek Celeron işlemciler ise T3000/T3100. Bunlarında mimarisi 45nm. 3 rakamla belirtilmiş tek çekirdek Celeron işlemciler ise oldukça uygun fiyatlıdır, fakat piyasalarda az miktarda bulunur.

Bu rakamlar ve figürler külfetli görünebilir, fakat biraz dikkat ettikten sonra dizüstü piyasasının farkında olacaksınız. İşlemcinin performans özellikleri işlemci hızı, güç tüketimi, önbellek değerleriyle doğru orantılı. Tabii ki Q ve QX sınıfı işlemciler oldukça güçlü. Bu işlemcilerin güç tüketimi de bir o kadar fazla.

Kısacası yukarıda anlattığım harf isimlendirmeleri işlemcilerin kimlikleri için gerekli. İşlemci seçmeden önce dizüstü bilgisayar ile neler yapacağını listelemeniz gerekiyor. Daha sonra performans mı yoksa güç tüketiminin azlığımı buna karar vermelisiniz. Her işlemci sınıfı kendi içersinde düşük ve yüksek performans işlemcileri barındırıyor. Bunlar fiyatlara göre sınıflandırılmış durumda. İşlemci seçimini gerçekleştirdikten sonra dizüstü bilgisayarın diğer donanımları ve tasarımı konusunda seçim yapabilirsiniz.

Intel mobil işlemciler konusunda AMD’ye göre bir adım önde. Yüksek performans, daha iyi ısı dağıtımı, düşük enerji tüketimi konusunda size gösterdiğimiz harfler yol gösterecek.

:: Seçtiğiniz dizüstü bilgisayarı bizimle paylaşın.




yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dizüstü Seçerken?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    plazmalar hakkındada ayrıntılı bilgi verirseniz iyi *****

" Dizüstü Seçerken? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü Seçerken? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Seçerken? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "