ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

iPhone 8 yüz tanıma güvenli olacak mı?

iPhone 8/X'de Touch ID'nin olup olmadığı belirsiz. Onun yerini alacağı ve çok hızlı tanıma yapacağı iddia edilen yüz tanıma sistemi acaba güvenli olacak mı?

06.09.2017 / 13:00
iPhone 8 yüz tanıma güvenli olacak mı?

Son dönemde fotoğraf ve videolarla kandırılabilen yüz tanıma sisteminin güvenilirliği tartışılmaya başladı. Apple'ın önümüzdeki hafta tanıtacağı yeni iPhone modelinde de bu özellik olacak.

Yeni iPhone'da kilit açmanın yanı sıra Apple Pay için de kullanılması beklenen 3D yüz tanıma özelliği acaba ne kadar güvenli? Apple'ın satın aldığı Realface'in yüz tanıma Teknolojisini gösteren sunum videosu bize bu konuda fikir veriyor.

iPhone 8 yüz tanıma sistemi güvenli mi?

Apple'ın kullanacağı yüz tanıma sisteminin Samsung'un Note 8 ve Galaxy S8'de kullandığından çok daha gelişmiş olduğu iddia ediliyor. Şirket bu yılın başlarında satın aldığı İsrail kökenli Realface'in ileri yüz tanıma yazılımını kullanacak.

17-09/06/iphone-8-yuz-tanima.jpg

Realface'in yüz tanıma teknolojisini Samsung'tan ayıran özelliği, Realface'in yazılımının bir kişinin yüzünün 3D temsilini oluşturabilmesi. Buna karşın, Samsung'un Galaxy Note 8 ve Galaxy S8'deki sistem, kişinin yüzünün 2D haritasına dayanıyor. Bu nedenle fotoğraf ve video ile kandırılması kolaylaşıyor.

Realface, yüz tanıma teknolojisinin başarı oranının % 99.67 olduğunu iddia ediyor. Bu sebeple kandırılması neredeyse imkansız.
Sistemin kandırma amacı ile tasarlanmış fotoğrafları, videoları hatta heykelleri filtreleyen Karmaşık bir altyapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Aşağıdaki videoda yüksek kaliteli fotoğrafların ve videoların bile Realface'in yazılımını kandıramadığı gösterilmekte. iPhone 8'in kilidininin yetkisiz kullanıcılar tarafından fotoğraf veya video ile açılmasını önleyen kızılötesi özellikli kameraya sahip olması bekleniyor.

:: Sizce Touch ID mi yoksa yüz tanıma mı daha güvenli?

 

SDN - ShiftDelete.Net

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  07.09.2017 / 20:40:35

  timle konuştum çoh güzel olacağ çohda iyi olacah dedi taam mı?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.09.2017 / 21:24:57

  Sabah kalkıyoruz iphone akşam uyuyoruz iphone yeter yahu

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.09.2017 / 19:23:39

  Çok sağlam teknoloji ama bana yavaş çalışıyor gibi geldi. Daha hızlı olmalı.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.09.2017 / 14:28:31

  Videodan cidden etkilendim. Ozellikle adam onceden cekilmis videoyu oynatarak kandirmaya calisti ama yine de yemedi. Tasss gibi calisiyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.09.2017 / 13:06:32 0 / 10

  Apple bir işe el attığında en iyisini yapar. Bu hep böyle olmuştur. Batarya teknolojisine de el atmaları dileğiyle.

  YANITLA