ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Snapdragon ile ilgili önemli değişiklik!

Qualcomm, bugüne kadar hep "işlemci" olarak andığımız Snapdragon markasıyla ilgili önemli bir değişikliği duyurdu. Şirket ile ilgili en son gelişmeleri ABD'de, yerinden takip ediyoruz!

16.03.2017 / 16:00
Snapdragon ile ilgili önemli değişiklik!

Genellikle ürettiği mobil işlemcilerinden tanıdığımız, ancak birçok farklı ürün ve servis geliştiren dünyanın öncü Teknoloji firmalarından biri olan Qualcomm, ABD'de gerçekleştirdiği etkinlikle birlikte şirketin son yeniliklerini basın mensuplarıyla paylaşıyor.

ShiftDelete.Net olarak yerinden takip ettiğimiz etkinlikle ilgili ilk önemli duyuru yapıldı. Bizim bugüne kadar hep "işlemci" olarak kullandığımız Snapdragon markası, bundan böyle bir "platform" olarak anılanacak.

"Snapdragon" sadece bir işlemci değil

Bugüne kadar bütün endüstrinin Snapdragon markası için işlemci kelimesini kullandığını belirten Qualcomm, buna karşın Snapdragon'un bir işlemciden daha fazlası olduğuna vurgu yapıyor ve bundan böyle markanın bir "platform" olarak anılacağını belirtiyor.

17-03/16/snap-platfrom.jpg

Aslında Qualcomm bu söyleminde fazlasıyla haklı. Çünkü Snapdragon dediğimiz sadece bir işlemci bileşeninden oluşmuyor. İçerisinde GPU, modem, yazılımlar ve farklı servisler bulunduran bir oluşum. Tam da bu sebeple, sadece "işlemci" kelimesinin doğru bir karşılık olmaması sebebiyle artık Snapdragon platformu diyeceğiz.

Bu deyişimle beraber sunulan özelliklerin daha doğru ifade edileceğine inanan Qualcomm; kamera, güvenlik, batarya ömrü ve bağlantı gibi birçok farklı yönü olan Snapdragon platformunun, her geçen gün gelişen yapısıyla kullanıcılara hizmet etmeye devam edeceğini belirtiyor.

:: Snapdragon ile ilgili bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  17.03.2017 / 20:32:41

  Yakında içine ram i de sokarlar. Birde işletim sistemini yöneten ayrı bir chipset yapsalar iyi olacak. Tüm performans bize kalmış olur.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.03.2017 / 20:16:29

  snapdragon bir chipset değilmiydi? çok karmaşık ._.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.03.2017 / 19:05:45

  En iyi mobil islemciyi apple yapıyo.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.03.2017 / 17:07:23

  Qualcomm'cular SoC diye bir şey duymamışlar mı da artık platform diyecekler.

  YANITLA