ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

TBMM'de güvenliği Aselsan ürünleri sağlıyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, son dönemde terör olaylarında sıklıkla kullanılan drone ve insansız hava araçlarına karşı anti drone sistemi ile donatıldı.

10.09.2017 / 08:00
TBMM'de güvenliği Aselsan ürünleri sağlıyor!

15 Temmuz 2016 günü yaşanan hain darbe girişimi sırasında bombalanan ve oldukça ağır hasar alan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde güvenliği en üst düzeye çıKarmak için çalışmalar yapıldığını daha önce duyurmuştuk.

Bu çalışmalar kapsamında atılan ilk somut adımlardan birisi, son dönemde oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşan drone veya bir diğer adıyla insansız hava araçlarına karşı anti drone sisteminin kurulması oldu.

TBMM, drone savarlar ile donatıldı!

10 Eylül 2017 Güncelleme: TBMM'ye yerleştirilen anti drone sisteminin, Aselsan tarafından kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki insansız hava araçlarının yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunması için geliştirilen ' İHTAR ' hava savunma sistemi olduğu öğrenildi.

17-09/09/tbmm-aselsan-ihtar.jpg

AirportHaber tarafından paylaşılan bilgilere göre, meclis yerleşkesinde farklı noktalara konumlandırılan anti drone veya bir diğer adıyla drone savarlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yaklaşmakta olan drone'ların kolayca fark edilerek etkisiz hale getirilmesini sağlayacak.

17-09/09/tbmm-drone-savar.jpg

Meclisin güvenliğini en üst düzeyde tutmak için 150 personelin görev aldığı yeni bir kriz yönetim merkezi oluşturulduğu ve bu birimin 24 saat boyunca güvenliğin sağlanması için görev başında olacağı belirtiliyor.

TBMM İdare Amiri Salim Uslu ise konu hakkında şu açıklamaları yaptı;

Meclise yerleştirilen drone savarların görevi, helikopter ve drone gibi küçük araçların meclis yerleşkesi üzerindeki uçuşunu tespit etmek ve imkan varsa sinyal karıştırıcılarla engellemek.

Meclis’in korunması için uçaksavar ya da füze savar gibi cihazların getirilmesi ve konulması söz konusu değil. Çünkü biz burada özgürlük ve güvenlik dengesini eşitlemeye çalışıyoruz.

Böyle bir yerde bizim tutup da salt güvenlik tedbirleri alırcasına ve Meclis’i adeta kışla gibi donanımlı hale getirmek gibi bir niyetimiz yok.

:: TBMM'ye anti drone sisteminin kurulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Mobil cihazlara ve donanıma oldukça fazla ilgi duyan Mehmet Ali, aynı zamanda sıkı bir Battlefield 4 oyuncusu ve sporcu.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • ahmetbaskoylu
  10.09.2017 / 19:17:37

  Gazi meclisimize en iyi savunma sistemlerini yerleştirip, dışarıdan gelecek her türlü saldırılara karşı güvenli hale getirmek gerekir. Sadece drone savar yetmez. Askeri kuvvetler de sürekli meclisimiz de hazır halde beklemesi gerekmektedir. Düşman heryerde. İçeride ve dışarıda...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.09.2017 / 15:36:35 0 / 10

  Halkin meclisini halktan korumak? İnanilmaz ...

  YANITLA
  • ahmetbaskoylu
   10.09.2017 / 19:14

   Halk drone ile mi meclise giriş yapıyor. Sen kalkıp drone ile uçulması yasak bölge de uçuş yaparsan sonuçlarına katlanırsın. Şunu unutma ki devletimiz savaş halinde ve devletimiz kendi meclisini korumak için her şeyi yapmalı. Oraya füze savar yerleştirse bile bu en doğal şey. Senin evine bir saldırı olsa, ya da saldırı ihtimali olsa nasıl önlem alırsın. ? Put gibi evinde oturup beklemezsin herhalde gelip bana saldırsınlar diye. Yorum yaparken biraz mantıklı olun. Ufacık aklınızdan gelen her şeyi yazmayın!

 • SDN Okuru
  10.09.2017 / 11:28:25

  Azerbaycan ile turkiye birlesse rusya ile zorunla ittifaklar olur

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.08.2017 / 10:38:09

  Fuad Alıyev Yüce Türk Milleti! Azerbeycanlı olarak Türklerin kanatları altında olmak isteriz! Topraklarımız Türkiye ile birleşsin! İNŞALLAH! ALLAH TÜRKÜ KORUSUN!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.08.2017 / 09:48:52 0 / 10

  Kim bilir kimin cebine para girdi yine

  YANITLA
  • SDN Okuru
   10.09.2017 / 11:57

   Babanın cebine girmiştir para! Aselsan tarafından üretilen cihazlar diyor. Okuma özürlümüsün arkadaşım ?