ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Windows Vista Kurtarma CD’si Oluşturun

Windows Vista’yı kurdunuz tüm ayarları yaptınız ve kullandınız. Sonra bir gün geldi işletim sistemi açılmıyor. Elinizde Windows kurtarma CD’si olsaydı bu durum sizi hiç endişelenmezdi.

30.04.2009 / 16:08 Windows Vista Kurtarma CD’si Oluşturun

Windows Vista kendi içinde bir çok gizli uygulamalarla dolu. Birçok isteğiniz üçüncü parti bir yazılım kurulmadan yapılabiliyor. Fakat Microsoft bunları pek ortaya çıkarmayı istemiyor. Oldukça önemli bir özellik Windows kurtarma CD’sini hazırlamak.

Bu yazımızda sizlere Windows Vista kurtarma CD’sini nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.Windows kurtarma CD’si esasında oldukça önemli bir özellik. Bu CD sayesinde dosyalarınızı düzeltebiliyorsunuz, sistemi bir önceki tarihe göre geri çağırabiliyorsunuz veya yedeklediğiniz işletim sistemini geri yükleyebiliyorsunuz.


İlk Adım

Bu kurtarma CD’sine sahip olmak için sisteminizde Windows Vista kurulmuş olmalı. Buna ek olarak Windows Vista DVD’sine de ihtiyacınız var.

Tabi sisteminizde kurulu olan Windows Vista sürümünü de bilmelisiniz. Sürüm için "Başlat" menüsünden "Denetim Masasına" tıklayın. Burada çıkan pencerede "Sistem" ikonuna giriş yapın. Karşınıza çıkan pencerenin üst kısmında Windows Vista sürümü yazar.


Vista’nın hangi sürümünü kullanıyorsunuz.


Service Pack ve sistemin türü önemli. 32 bit ve 64 bit işletim sistemlerinde farklı dosyalara ihtiyacımız var.


Recdisk Dosyasına İhtiyacımız Var

Kurtarma CD’si için "Recdisk.exe" dosyasına ihtiyacımız var. "Recdisk" adlı dosya "C:/Windows/System32" içinde bulunuyor. Fakat burada bulunan dosyayı ne yazık ki çalıştıramıyoruz. Bu yüzden "recdisk.exe" dosyasını başka kaynaklardan bulmamız gerekiyor.


Farklı kaynaktan recdisk.exe dosyasına ulaşın.


32 ve 64 bit sürümler için farklı "recdisk.exe" dosyalara ihtiyacınız var. Bu dosyaları indirdiğinizde şimdilik masaüstünde durabilirler.

Recdisk Dosyasını Değiştirin


İlk olarak "recdisk.exe" dosyasını değiştirmemiz gerekiyor.  C:/Windows/System32 altında recdisk.exe dosyasını bulun. Bu dosyaya sağ klikleyin ve özellikler seçeneğini girin. Çıkan pencerede "Güvenlik" sekmesine tıklayın. Ardından da altta bulunan "Gelişmiş" butonuna tıklayın. Çıkan pencerede "Düzenleye" tıklayın ve çıkan pencerede de kullanıcı adınıza çift tıklayın.


Kullanıcı adınız için tam denetim hakkına ulaşın.


Burada yapmanız gereken tek şey "Tam Denetim" kutucuğunu işaretlemek ve tamam butonuna tıklamak.  Açılan pencerelerin hepsini tamam ile kapatın. Bu işlem ile kullanıcı adınızla bu dosyaya tam denetime sahip olmuş oluyorsunuz. 

Recdisk’i Kopyalayın

Masaüstünüzdeki "recdisk.exe" dosyasını C:/Windows/System32 klasörünün içine kopyalayın. Çıkan pencerede "Taşı ve Değiştir" seçenğini tıklayın.


Recdisk dosyasını kopyala ve çift tıkla.


Bu işlem "recdisk.exe" dosyasını çalıştıracak hale getirir. Bundan sonra kurtarma CD’mizi oluşturmaya başlayabiliriz. Bunun için de "recdisk.exe" dosyasını çift tıklayın.


Programı Başlatın


Sıra geldi "recdisk.exe" programını çalıştırmaya. Dosyanın üstüne çift tıklayın ve bekleyin. Optik sürücünüzü ayarlayın ve "Disk Oluştur" butonuna tıklayın.


Optik sürücüsüne Windows Vista DVD’sini yerleştirin ve devam butonuna basın.Windows Vista DVD sistem dosyaları hazırlanacaktır. Ardından da size optik sürücüye boş bir CD/DVD takmanızı isteyecek. Bu işlemi yaptığınızda kurtarma CD’niz oluşturulmuş olacak.


Sistem Çöktüğünde Ne Yapılmalı

Sistem çöktüğünde ilk yapılacak iş kurtarma CD/DVD’yi sisteme takmak ve Boot’u optik sürücüden açmak. DOS penceresi ilk olarak Windows kuruluma benzer bir ekran görüntüsü veriri. Hatta sonraki pencere dil seçeneklerini size sorar. Bu pencereyi ileri ile geçebilirsiniz.


Kurtarmak için birçok seçeneğe sahipsiniz.


Sonraki pencere kuruluma geçer. Fakat alt bölümde "Repair" adlı bir seçenek çıkar. Bu bölüme tıkladığınızda farklı bir pencere çıkar. Bu pencerede sistem dosyalarınızı düzeltebilir, sistemi önceki bir tarihe geri alabilirsiniz veya sistemi BackUp (daha önce yedekleme yapılaması şart) ile üstüne yükleyebilirsiniz.

Yedekleme için "Başlat" menüsünden "Denetim Masasından" Yedekleme ve Geri yükleme merkezini çalıştırın. Çıkan pencerede sistemin yedeğini alabilirsiniz. Bu yedeği bir CD/DVD’ye yazın. Kurtarma seçeneklerinde seçtiğiniz sistemi tamamen geri yüklemek için bu yedeğe ihtiyaç vardır.

32 bit Recdisk'i indirmek için tıkla

64 bit Recdisk'i indirmek için tıkla

:: Daha önce kurtarma CD/DVD'si oluşturdunuz mu?

{AUTHOR}

Windows Vista Kurtarma CD’si Oluşturun ShiftDelete.Net Windows Vista’yı kurdunuz tüm ayarları yaptınız ve kullandınız. Sonra bir gün geldi işletim sistemi açılmıyor. Elinizde Windows kurtarma CD’si olsaydı bu durum sizi hiç endişelenmezdi. 10 0

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  08.06.2013 / 02:48:14

  uac i kapattım kutucuklar açıldı yyine de izinleri ver dedikten sonra recdisk üzerindeki yetki değişiklikleri kaydedilemiyor diyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.06.2013 / 02:34:53

  değiştirmeme izin vermiyor... kutucuklar tamamen pasif. tıklama şansım yok

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.06.2013 / 02:19:51

  buyrun http://www.vistax64.com/tutorials/141820-create-recovery-disc.html

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2009 / 13:55:37

  recdisk.exe nderden bulacagız bu konudada yardımcı olursanız çok seviniriz google dan arattık bulamadık şimdiden teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.10.2009 / 23:48:20

  sağol kardeşim emeğin için teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.05.2009 / 09:45:22

  Güzel bir bilgi teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.04.2009 / 21:10:01

  Windows 7 de bu olay sisteme dahil ediliyor, ekstra kurtarma DVD sine ihtiyaç yok bilginize...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.04.2009 / 18:01:43

  indirme linkleri nerede peki ?

  YANITLA