Okunma

1,2 Milyar Şifre Çalındı!


06 Ağustos 2014 Çarşamba 10:00
1,2 Milyar Şifre Çalındı!

E-posta ve sosyal ağ parolalarınızı değiştirmenizde fayda var. Uzmanlık alanı veri sızıntılarını tespit etmek olan Hold Security adlı ABD merkezli güvenlik şirketi, Rus hacker’ların dünya genelinde 500 milyonun üzerinde e-posta adresine bağlı olan 1,2 milyar kullanıcı adı ve parola kombinasyonunu ele geçirdiklerini açıkladı.

Hold Security bu saldırıyı tarihteki en büyük veri sızıntısı olarak tanımlarken, ilgili verilerin 420 bini aşkın web sitesinden çalındığını da öne sürdü. Hack saldırısından etkilenen şirketler açıklanmazken, “dünya genelindeki tüm sektörlerin liderleri listede mevcut” ifadesi kullanıldı.

Kişisel siteler de mağdur

Habere göre sahip olduğunuz blog sayfasına bile Rus hacker’lar dadanmış olabilir. Zira hedefte sadece iş dünyası yok. Küçük ölçekli yayınlar ve hatta kişisel web siteleri, kimlik avının kurbanı olmuş durumda. 

14-08/06/guvenlik-2.jpg 

Ne yapmak gerekiyor?

Mevcut teknolojiler dahilinde, “kırılması imkansız” bir parola bulunmuyor. Ancak daha zorlayıcı bir parola belirleyerek, hacker’ların işini uzatabilir ve size bulaşmamalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun için özellikle sosyal medyada tüm kişisel verileriniz diziliyken, kendinizle ilişkili şeyleri parola olarak seçmemeniz (hayvanınızın adı, doğum tarihiniz vb), parolada mutlaka büyük-küçük harfler, sayılar ve özel karakterler barındırmanız ve sözlükte yer alan bir kelimeyi tercih etmemeniz öneriliyor.

:: Sızıntı sizce neleri etkileyecek?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “1,2 Milyar Şifre Çalındı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  biz hala twitter ne zmana kapandı ne zaman acılacakk… konu çöp

 2. SDN Okuru dedi ki:

  siz zannediyorsunuzki adam hash ı alıp dic ile veya bruto ile tek bir pc den kırıyor, hayir öyle bişi yok, kırılmış hash içinde yoksa örneğin 10bin zombi(trojan bulaşmış bilgisayar) üzerinden cpu %1 kullanacak şekilde aralıklar dağıtılarak kırdırılıyor, öyle sandığınız gibi o 10 20 basamaklar yıllar değil günler içindede kırılıyor… adamın elinde 500bin makine var sizin 20 basamaklı keyiniz zorlarmı saniosunuz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kim neyi nerden çalmış bu nasıl haber yaaaaa

 4. SDN Okuru dedi ki:

  esas şifre değiştirirken ele geçiriyorlar, önden bu tarz haber salıp sonra sniff etmeye başlıyorlar ve değiştirmeye çalıştığınız anda ele geçiyor. bi daha düşün ve min 16 karakterli bir parola koyun. Ör: Bugun_sicaklik_32C

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ruslarla ilgili bişey koyun sifreyi yazamasınlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  brutforce sadece sözlükteki kelimelere dayalı şifrelerde işe yarar… gerçek şifrede işlemez…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bruteforce noobları toplanmış.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Nahhhh kırarlar diyecem onlara. Çünkü ben şifrelerimi icloud ile otomatik tanımlatıyorum. Hepside özel karakterli şifreler ve birbirlerinden farklılar. İcloud bilgilerimi ele geçirmeleri lazım önce.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İstediğimiz kadar değiştirelim ama brute force ile her şifre kırılır 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne lan benim explorer haberi görüntüleyemiyor. yaptığınız işe başliyim… eski haline dönün mındar etmişiniz siteyi..

" 1,2 Milyar Şifre Çalındı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1,2 Milyar Şifre Çalındı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1,2 Milyar Şifre Çalındı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "