Okunma

1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü…


22 Eylül 2014 Pazartesi 13:20
1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü…

Donanımın yıllardır ikinci plana düştüğünü, artık tüm teknolojilerin yazılım ve servisler üzerinden döndüğünü bir şekilde ıskalamış olan, donanım fetişine sahip teknoloji meraklılarına Apple’ın 9 Eylül tanıtımından aylarca konuşulacak malzeme çıktı: iPhone 6 ve 6 Plus 1 GB RAM bellek ile geliyor.

:: iPhone 6 Detaylı İnceleme

:: iPhone 6 ile iPhone 6 Plus arasındaki farklılıklar

:: iPhone 6 Plus Detaylı İnceleme

:: Geçmişten günümüze iPhone

Peki, bu gerçekten ne anlama geliyor? RAM miktarı bir telefonda neleri etkiler? Hangi işlemler RAM, hangi işlemler yonga (A7 ya da yeni haliyle A8) üzerinden yürür? Bu konularda bilgisi olsun veya olmasın herkesin Apple’ın 1 GB seçimiyle ilgili farklı bir yorumu var. Gerek sosyal medyada, gerekse dost sohbetlerinde tanık olduğum genel görüş ise şu:

Apple iPhone 6’yı yaptı. Tam seri üretime geçecekken son anda “Aaa, biz buna 1 GB RAM koyduk ya, onu artırmalı mıydık acaba?” şeklinde bir anlık tereddüt yaşadı. Ancak her şey için çok geçti. İlk iPhone’dan bu yana birçok kez daha önce yapılmayanı yapmış, en olmadı başarıya ulaşandan “esinlenmiş” olan, pazar verilerine göre en değerli teknoloji şirketlerinden biri, yeni akıllı telefonunda “mecburen” 1 GB RAM ile yetinmek zorunda kalmıştı.

iPhone 6’yı sadece donanım özellikleriyle eleştiren arkadaşların bunu neye dayanarak, nasıl bir senaryo üzerinden yaptıklarını düşündüğümde aklıma açıkçası başka bir öykü gelmiyor. Evet, Apple kesinlikle o ek 1 GB RAM’i eklemeyi unutmuş olmalı(!).

14-09/22/beach_buggy_blitz_01.jpg 

Donanımı bırak, yazılıma bak

Apple’ın bu tercihinin gerekçesine geçmeden önce, önemli bir farkı hatırlatmakta fayda görüyorum. Apple’ı tüm rakiplerinden ayıran en önemli unsur, California merkezli bu şirketin hem yazılım hem de donanımını kendisinin üretiyor olması. Hiçbir Windows bazlı bilgisayarın MacBook’a benzememesi gibi, hiçbir Android tabanlı cihazın iPhone ile aynı deneyimi vermemesinin de sebebi bu. Biri iyi, diğeri kötü anlamında söylemiyorum bunu. Sadece ikisi yapı olarak birbirinden çok farklı.

Samsung’u ele alalım. TouchWiz adlı başarısı tartışılır arayüzünü saymazsak, Güney Kore merkezli mobil üreticinin öne sürebileceği, “pazarlayabileceği” tek şey donanımı. İster Galaxy Note ister Galaxy S serisi olsun, Samsung’un ürettiği cihazla övünebileceği, dahası sınırsız müdahale edebileceği, kendi ürünü olan şey donanımı. Bu yüzden Samsung elbette cihazda kaç GB RAM olduğuyla, işlemcisinin saat hızını ya da kaç çekirdeğe sahip olduğunu vurgulayacak. Çünkü bunu işletmek, bundan verim sağlamak Samsung’un değil, telefonun üretildiği platform olan Android’in, yani Google’ın işi.

Çoğu teknoloji meraklısı ne yazık ki bu nüansı kaçırıyor, bu illüzyona aldanıyor ve yapılan pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşmasını sağlıyor. Hesap makinesinden bozma kalitesiz malzemelerden oluşan bir tasarımı ya da çabuk ısınan bir donanımı kimse önemsemiyor. Herkes “Snapdragon kaç işlemci var?” diye bakıyor. RAM miktarı kaç diye…

Bunun bir üst modeli, ekran kartlarını tamamen sahip oldukları bellek bazında değerlendirenler olsa gerek. Bir ekran kartı 1 GB, öteki 2 GB ise ikincisi her durum ve şartta üstündür. Veriyolu ya da mimari vb. çok önemli değildir bu kitle için. Bu benzetmeye bazı bilirkişi dostlarım kızacaktır ama, durum bundan çok farklı değil ne yazık ki.

 14-09/22/plunder.jpg

İşin sırrı Metal’de

iPhone konusuna geri dönelim. Hiç iPhone 5S kullandınız mı? Özellikle iOS 8 güncellemesinin ardından. Denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Haziran ayında tanıtılan iOS 8’in gizli kahramanı, “sadece 1 GB RAM” (!) belleğe sahip bir yıllık cihaza neler katıyor bir bilseniz… O gizli kahramanın adı mı?

Metal.

Bilgisayar veya yazılım mühendislerinin “metale yakın” deyişini baz alan Metal teknolojisi, bu deyişin hakkını verecek şekilde ister oyun olsun, ister diğer çoklu ortam uygulamaları, Apple’ın A7 mimarisinin bir parçası olan grafik işlemcisinden çok daha fazla verim almayı mümkün kılıyor. Böylelikle, sadece 1 GB RAM’i olan, yani Android platformunda olsa orta seviye kabul edilecek bir donanıma sahip iPhone 5S, iOS 8 ile birlikte muhteşem grafiklere sahip oyunları pürüzsüz biçimde oynatabiliyor.

Son dönemde App Store’u hiç gezdiniz mi? “iOS 8’e özel olarak, Metal ile geliştirildi” başlığı altındaki oyunlara göz atmanızı öneririm. Apple A7 kullanan iPhone 5S, iPad Air ve iPad mini Retina’da oynanabilen Plunder Pirates, Beach Buggy Racing ya da Modern Combat 5: Blackout’u indirin ve oynayın. Plunder Pirates’ın konsol kalitesindeki su efektleri, BB Racing’in patlamalarla dolu akıcı oynanışı sizi Apple’ın ne yaptığını bildiği konusunda ikna edemezse, bu yazı hiç edemez.

iPhone 6 elimizde, videosu için tıklayın!

Apple, Metal’i şöyle anlatıyor:

“A8 çip ve iOS 8’den en iyi grafik performansı almak için, METAL devrede. Geliştiricilerin iPhone için sürükleyici, konsol tipi oyunlar yaratabilmesini sağlayan yeni bir teknoloji olan Metal, CPU ve GPU’nun birlikte çalışarak ayrıntılı grafikler ve karmaşık görsel efektler sunabileceği şekilde optimize edildi. Böylece, oyun oynarken adım attığınız her sanal dünya, artık size çok daha gerçekçi gelecek.”

Evet, Metal teknoloji A8 işlemcide de kullanılıyor ve emin olun, çıtayı çok daha fazla yükseltiyor. iPhone 6 tanıtımında sahne alan Vainglory adlı MOBA oyununu hatırlayın. O donanımdan böyle bir görsel kalite ve akıcılık çıkmasını bekler miydiniz?

Apple’ın elindeki en büyük koz bu: Hem yazılımı hem donanımı kendi tasarlaması sayesinde, hangi uygulamanın donanımı nasıl kullanacağı üzerinde tam yetki sahibi. Böylelikle kağıt üzerinde ya da benchmark testlerinde ne kadar geriden geliyormuş görünürse görünsün, iPhone 6’nın ve 6 Plus’ın donanım olarak kullanıcılarını yarı yolda bırakmayacağına emin olabilirsiniz.

:: Konuyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

248 yorum - “1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü…”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1 GB ram hiçbir şekilde yetmiyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yanı bu yazının özeti şu altında ferrarin olsa bile bozuk yolda gidebileceğin hız 60-70 km
  Altında doğan dahi olsa yol asfaltsa gideceğin hız 90-100 km

 3. SDN Okuru dedi ki:

  apple ekran konusundada diretiyordu ne oldu peki sanki çok yeni birşey gibi ekranı büyüttü iphone 7s de ram 2gb olur keklik çok…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 4 lerde içinde birzamanlar 3000 liraydı şimdi kullananlara gına geliyor kasılıyo telefon samsungtada aynı sorun var en fazla 2 sene düzgün çalışıyo pazarlama taktiği bu firmaların telefonunu kullanıyorsanız 2 senede bir 750-2000 tl gözden çıkarın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ya arkadaş aplle dünyanın en büyük markasıyım diyor
  ama ne hikmetse 1 gb ramden daha fazla koymasını zorsunuyo heralde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  olum iponla diğer cihazlar aynı değil karşılaştırılamaz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  afedersiniz ama siz mal mısınız İPhone 6 ile SAMSUNG GALAXY S6 HİÇ KARŞILAŞTIRILIRMI İPHONE 6 YLA S5 KARŞILŞTIRILIR ANCA İPON ONA GÖRE ÜRETİO MESELA SAMSUNG.G S5 ÇIKMADAN İPON 6.ÇIKO OYLE

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple iPhone 6 larýn düþük fiyata mal edilmesine karþýn yüksek fiyata satýldýðýný söyleyenler bunun sebebi
  1- Apple iPhone larýn çalýnma tehlikesine karþý en güvenilir ayný zamanda en pahalý kargo firmalarýna baþvurmasý
  2- Ülkemizdeki vergi sistemidir
  Bu saydýklarým bile baþlý baþýna 1000 tl fark yaratýrken daha Apple gibi bir markanýn telefonlarýna saðlayacaðý servis/tamir ücretleri ortada en kötü ihtimal telefonun camý kýrýlsa bunu orjinal Apple store lara götürüp 378 tl sýfýr iphone vermesiyle birlikte telefon fiyatýna katacaðý 378 tl yi saymadým.bu farký Apple telefonu satarken zaten aslýnda sizden alýyor ama buda Apple’ýn ibneliði ki siz camý kýrdýktan sonra bir 378 tl daha giydiriyor bunlarý göz önünde bulundurarak 1gb ram yetmiyor diyenlere cevabým ios un yeterliliði 1gb yi 4 gb yapýyor ama siz diyorsanýz ki hala 2 gb 2gb ozaman inþallah Apple bir dahaki iphone a 2gb ram koyarda sizde artýk macbook fiyatýna iphone alýrsýnýz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İphone madem işin sırrı yazılımda ios 7 yüklenen iphone 4 niye ***** biri bin para olmuş o zaman yükleyin iosu hesap makinasına bırakın bu ayakları da. Adam gibi donanım koyun telefona

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Lan olum çocuk mu kandırıyonuz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben galaxy s4 kullanıyorum. 2 gb rami var güzel bir telefon ama 2 yıldır kullandığım için sıkıldım değiştireyim diyorum. Şimdi sorarım size eyy ateisssleeerrr 2 gblı s4 gibi hiçbir guncellemede kasmamış bir telefondan 1 gblı iphone 6ya 3 katı para vererek nasıl geçeyim? Üstelik biliyorum ki ios9da kasacak ios 10da iphone 6 hurda olacak.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  selam arkadaşlar, ram muhabbeti aldatıcı dikkat etmeniz gerekir… bende note 3 var şu an ram 3 gb diyor ama 1,56gb/2,66 gb gibi saçmalık var yani boş ram 1,1… ve ebn telefonumu 2700 tlye aldım halen taksitleri bitmedi şimdi 1600 e sıfırını satıyorlar ve ikinci el olarak elimden çıkartabilirim zararımın haddi hesabı yok… ama git x mağazaya iphone 4s 1250 tl yazıyor… bu herşeye yeter… adamların 10 sene önce çıkardığı telefon benim daha borcunu bitiremediğim telefondan pahalı 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Birakin bu bos laflari gercek bir test soyleyeyim onu yapin. Safariyi ac youtube gir bir video baslat daha sonra yeni sekneye grl birkac site gez 4 dakija sonra ilk actigin youtube sekmesine gel. Aaaaa safya bos ramden silinmis yeniden yukleniyor. Sonrada gel burda 1gb ram optimizasyon falan yetmez kardesim 1gb yetmez

  CEVAP : Iphone 6 sahibiyim ve dediğin işlemi safari'de, youtube'un üstüne 3 sekme daha açarak yaptım ve aaa ne göreyim youtube hala aynı yerinde bıraktığım gibi hiçbir değişim olmadan duruyor ram'den silinmemiş. Saygılar !

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce iphone 6 plus aldım tamamen hiç beğenmedigim bir cihaz aldığıma degilde giden 2800 lirama yanı***** app store diger android cihazlara yüklenen uygulamaların boyutunun daha fazla olması bence çok kötü işim gereği yaklaşık 20 uygulama yükledim ama telefon öyle bir kasıyorki neredeyse kırıp atacak seviyeye geldim iphone nede 1gb ram koymuş anlamadım iphone 4 de 1gb ram var iphone 5 de 1gb ram var ama iphone 6 dada 1gb ram olması çok saçma dediğim gibi arkadaşlar bu telefonu hiç önermiyorum talefonu boşuna alıp paranızı ziyan etmeyin gerçekten bu mesajı okuyupta gidip iphone 6 alanın aklından şüphe ederim 5 kuruş etmeyecek telefon umarım mesajımı dikkate alırsınız teşekkürler 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  La yürüyün işinize be kardeşimde samsung s4 var ilk düşmede ekran gitti bak adam telefonu büktü ekran hala çalışıyor apple yetişemezler ne derseniz diyin

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazıya sadece gülerim. Apple'nin açıkladığı 2014 yılı karını gördüyseniz ve birazcık yorumlama yeteneğiniz varsa neyin ne olduğunu oradan bile görebilirsiniz. İşlemçi, ram, hafıza, çözünürlük, kamera, batarya hepsinde çok geride ama her nasılsa bu kadar insana satabiliyor. İphone kamerası 8 mp benim ön kameram 8 mp. Çözünürlük iphone 750×1334 benim telefonun 1080×1920 yok neyin tartışmasını yapıyorsunuz onu anlamıyorum bile. Arabanda klima yoksa tabiki klimayla alakalı sıkıntın olmaz sayın toros kullanıcısı.

" 1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 GB RAM iPhone 6’ya Yetecek, Çünkü… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "