Okunma

1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır


11 Temmuz 2011 Pazartesi 06:30
1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır

Avrupa Uzay Ajansı 2000’li yılların başında giriştiği Samanyolu‘nda bulunan yaklaşık 1 milyar yıldızın üç boyutlu görüntüsünü elde etme projesinde çok önemli bir adım attı.

Bu görüntüyü elde edecek olan GAIA adlı çok özel kameranın üretimi tamamlandı. GAIA bildiğimiz kameralardan çok farklı bir yapıya sahip. (268 MP Çekim Yapan Kamera)

Cihazın üzerinde, her biri bir göz olarak çalışan ve nerdeyse bir saç teli kalınlığında olan 106 adet CCD (charge coupled device) yer alıyor. Silikon karpitten yapılan bu gözler elde ettikleri ışığı tek bir piksel olarak kaydedebiliyorlar. Elde edilecek görüntülerin 1 Gigapiksel (1 milyar piksel) olacağı belirtiliyor.

GAIA, Samanyolu’nun 3 boyutlu fotoğraflarını çekecek

İnanılmaz Detaylı

Bu da elde edilecek görüntünün inanılmaz detaylı olacağı anlamına geliyor. Yetkililerin belirttiğine göre GAIA, Dünya üzerinden Ay’daki bir adamın el tırnaklarını bile görebilecek kapasitede.

Bu yıl içerisinde yörüngeye fırlatılacak olan GAIA beş yıl boyunca, insan gözünün görebileceğinden bir milyon kat daha düşük güçteki ışığı algılayarak Samanyolu’nun haritasını çıkarmaya çalışacak.

:: Elde edilecek görüntülerin nasıl olacağını merak ediyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İlginç

  2. virtual worms dedi ki:

    Yetkililerin belirttiğine göre GAIA, Dünya üzerinden Ay’daki bir adamın el tırnaklarını bile görebilecek kapasitede.

    vay. dedikleri gibiyse harika.

" 1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 Gigapiksellik GAIA Fırlatılmaya Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "