Yeni internet tarifeleri nasıl olacak?


01 Mayıs 2017 Pazartesi 19:00
Yeni internet tarifeleri nasıl olacak?

Uzun zamandır beklenen BTK’nın AKK (Adil Kullanım Kotası) düzenlemelerinden ilki, bugünden (1 Mayıs 2017) itibaren yürürlüğe girdi. Bu bağlamda sizler için birçok kişinin aklında dolaşan “Peki, benim internet tarifem nasıl değişecek?” soruna yanıt aradık.

Yeni internet tarifeleri nasıl olacak?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerek: ister Super Online isterse Türk Telekom olsun Türkiye’deki tüm internet servis sağlayıcıları, var olan kullanıcılarını ekstra hiçbir ücretlendirmeye tabi tutmuyor (zaten isteseler de yapamazlar, ortada imzalanan bir sözleşme var).

17-05/01/1-mayis-2017-tarihinden-itibaren-yeni-internet-tarifeleri-nasil-olacak-1-1493661976.jpg

Hali hazırda herhangi bir internet servis sağlayıcısı üyesi alan kullanıcıların tümü, yeni BTK düzenlemesiyle beraber gelen kademeli hız düşümü hakkından yararlanabilecek.

17-05/01/vpn-virtual-private-network-hakkindaki-en-buyuk-yanilgilar-3.jpg

Yani bugünden itibaren maksimum hız sınırı 8 Mbps’a kadar olan tarifelerin hepsinin hızı belirtilen kullanım kotası (eski adıyla AKK) aşımından sonra 3 Mbps‘a, 16 Mbps’a kadar olan tarifelerin hızı 5 Mbps‘a, 24 Mbps’a kadar olan tarifelerin hızı 8 Mbps’a, 50 Mbps’a kadar olan tarifelerin hızı 16 Mbps‘a, 100 Mbps‘a kadar olan tarifelerin hızı 24 Mbps‘a ve son olarak 1000 Mbps‘a kadar olan tarifelerin hızı ise 64 Mbps‘a düşecek.

17-05/01/1-mayis-2017-tarihinden-itibaren-yeni-internet-tarifeleri-nasil-olacak-1493662063.jpg

Ayrıca yeni BTK düzenlemesiyle beraber, gece saat 02:00 ile sabah 08.00 arası yapılan veri kullanımı ve indirme işlemleri, AKK’dan sayılmayacak. Ve hatta bu gece saatleri boyunca, siz belirtilen kullanım kotasını aşsanız dahi, hızınız normal tarifeniz üzerinden verilecek.

17-05/01/1-mayis-2017-tarihinden-itibaren-yeni-internet-tarifeleri-nasil-olacak-1493662080.jpg

Bu değişikle beraber ortada dolaşan kota aşımı sonrası GB başına 1 lira söylentisi ise, şu ana dek bir resmiyet kazanmadı. Ancak düzenlemeden önce internet kullanmayan kullanıcılar için ise durum halen karışık. Zira servis sağlayıcıların bundan sonra nasıl bir strateji izleyecekleri halen tam olarak belli değil.

Son olarak, bugünden itibaren uygulanmaya başlayacak bu yeni AKK düzenlemesinin ardından, Aralık 2018 tarihinde ise AKK‘nın tamamen kaldırılacağını belirtmeden geçmeyelim.

NOT: Super Online yeni düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı!

:: Sin bu yeni düzenleme hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

44 yorum - “Yeni internet tarifeleri nasıl olacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi uydunet bunlardan para alcak felan diyorlar siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  söz ona akn kaldırdılar ama şimdi kotayı aştığınız zaman her gb başına 2 tl alıyorlar. tüketicilere iyilik mi yaptılar şimdi!!! anlaşılan btk insanların internet kullanmasını pek istemiyor gibi

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  diğerleri hazirandan sonra geçirecekler merak etmeyin kablo net devlet kuruluşu olduğu için hemen yaptı diğerleri haziranda geçicek bu tarifelere özel sektör oldukları için ek süre istemişler devletten

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  sadece bir internet için ülkenden nefret ediyorsan defol git senin gibilere yer yok güzel ülkemde

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki İSS'ler limitsiz interneti ortadan kaldırmak için talimat almış gibiler.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiber ya da bütün altyapı turk telekoma imtiyaz sözleşmesi ile verilmiş ve izinsiz altyapı kurma yetkisi ve diğer operatorlere kiralama yetkisi telekomda toptan satış yapıyor ve altyapıyı işletiyor ancak o da 2001 yılından başlamak üzere 25 yıl geçerliymiş ve 2026 da telekom kurduğu kullandığı altyapıyı btk ya bedelsiz devredecekmiş bunu turkcell ceo su söyledi bundan dolayı telekomuda eleştirmek yanlış çünkü yaptığı yatırımı bile çıkaramıyor dedi yani telekom para harcasa acayip altyapı kursa bunu nasıl devrediyor anlamadım hani telekom özelleştirilmişti işlettiği altyapı olmadan telekom ne kadar değerli olur ya da telekom olur mu

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ülkeden ve bu ülkeyle alakalı herşeyden artık nefret ediyorum

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi böyle saçma şeylere hiç gerek yoktu. Hala altyapı sorunu diyorlar yukarda allah var bak bunun hesabını bu dünyada değil belki ama öbür dünyada göreceksinizdir. Akn denen saçmalığın 2019da kalkması fiyaskodur. Bakın söylüyorum o akn kalkmayacak başka şekilde yine paramıza göz dikecekler.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu akk lerin kaldirlimasi iyi mi kotu mu

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  gece saat 2 ila 8 arası kotadan sayılmıyorsa bu saatlerde indirme yapılırsa aslında kotalı tarifelerde çok pahalı değil

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk telekom 4mbit 20gb limitsiz internet ki o da 20gb tan sonra 3mbit e düşüyormuş ev telefonu dahil 29.90tl iyi gibi

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  En azından yarı yarıya düşüş olsaydı. Bir şey de tam yapın YOK ARTIK diyelim. Ana yook illa halk sürünsün, acık çeksin.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  16 mb

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  En azından 3 MBPS'e düşmeyecek hızım 8 MBPS'e düşecek bu bile iyi ***** Adil Kullanım Kotasının tamamen kaldırılmasına..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  yapılan iyileştirmeler (sözde) neden hiç vatandaşın faydasına olmaz ?

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  ama varolan tarifeler bitince, kazığı sokacak yeni tarifelere mecbur bırakıcaklar

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Telekomdan ayrılıp turknete geçtiğimden beri internet kullanıyorum resmen 75mbit normal zamanda , kotayı aştım şu an 24mbit kullanıyorum 60 tl ödüyorum telefon parası falanda yok. Alt yapınızda sorun yok ise turknete geçmemek için hiç bir sebebiniz yok. Alt yapınız sorunlu ise turknete geçerseniz sıkıntı yaşarsınız çünkü ilk elden müdahale edemiyorlar.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Beynim yandı , hele bu ay geçsin işi rengi belli olur .

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlışınız var, isterseniz bi btk'nın sitesine bakabilirsiniz. 100 mbit 32 mbit sn alıyor. 500 mbit ve üstü de 64 mbps alıcak.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  akn lerin kalkması aleyhimize olacak görünüyor. kablonete bakıyorum sınırsız 10 mbps internet 67 lira. napıyım 10 mbps interneti. 50 mbps 75 GB internet daha iyi. benim işimi görür. hemde hızı iyi. akn li tarifeler tamamen kalkarsa düşük hızlı tarifelere kalıcaz yada fahiş fatura ödemeye razı olacaz…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  uydunet ve kablonet kullanıyorum tüm kanallar sinema dizi belgeseller açık 40 küsür hd kanal, internetim de 25mbps/150gb hepsi 62 tl idi şu an 82 olmuş. Halbuki yılda bir zam geliyordu bu ocak ayında gelmişti yine gelmiş, anlamadım bu işten bir şey. Kota aşımını da 1gb için 2tl yapmışlar.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar çok çakal 2019 da akk kalkınca yine böyle birşey yapabilirler şimdilik tepkiden geri adım atmışa benziyorlar

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  iyide bizim hız olayı zaten böyleydi. yani değişme 02-08 saatlari hariç değişmiyor 🙂 dsmart internet 8 mb kullanıyorum, kota dolunca zaten 3 mbye düşüyordu 😀 yani bizi alakadar etmiyor 🙂

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  50mb 16mb mı olucak yoksa 24 mb mi

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Kablo net ek ücretlendirme yapıyor gb başı 2 tl olarak

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  dünyada pahalı internet kullanan ülkelere bakın afrika ü***** zaten en pahalı ü***** yıllık ödediğimizi kübada aylık ödü***** taahüt olmazsa daha pahalı.devlet şu işe el atıp biraz daha fiyat ayarlaması yaparsa daha iyi olacak

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam olarak gelecegin komutanı ol diye bişeyler çıkıyor, Türk ordusunun saygınlığı kaldı mı, askere gitmemek için 50takla atan büyük Osmanlı torunuyuz.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Kablonet i atladınız sanırım.Adamlar kota aşımında GB başına 2 TL ***** bir rezalet.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  gereksiz tartismalarda tek gecerim bu insanciklari sanki hepsi hizli internet kullanip atomu parcaciklarina ayiran zeki bir surum 🙂 hepimiz biliyoruzki bahattin dayinizi buyutceksiniz ☺

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezillik akk en kısa zamanda kalkmalı

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezalet üstüne rezalet, bu ücretler nedir?

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya ne degismemesi açın kablonete bakın ***** kablonet iyi dedik en uygun dedik en çakal kablonet çıktı.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  benimkisi 32megabite kadar ben hangısınden yararlanıcam? 24 olandan mı? 50 olandan mı?

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  8 mbps zaten 3 e düşüyordu. ben 4.5 a düşecek diye bekliyorum. bir yanlışınız olmasın

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuraya yazıyorum taahhütü olanlar için diyorlar bunu, yeni abonelik alımlarına kapatacaklar AKK'li tüm paketleri. Yani ya 90 liralık 25 Mbps tam sınırsız alacaksın, yada geriye sadece kotalı paketler kalacak yani atıyorum 150 GB aşınca ekstradan para alacaklar. Şimdilik bizi susturmaya yönelik bir açıklama bu ilerleyen günlerde göreceksiniz hiçbir AKK li paket kalmadığını! REZALET

" Yeni internet tarifeleri nasıl olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni internet tarifeleri nasıl olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni internet tarifeleri nasıl olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?