Okunma

1 Milyar mobil uygulama tehlikede!


05 Kasım 2016 Cumartesi 20:00
1 Milyar mobil uygulama tehlikede!

Hepimiz akıllı telefonlarımızda onlarca farklı uygulamaya sahibiz. Akıllı telefon pazarını ayakta tutan en büyük etkenlerden birisi olan mobil uygulamalar tehlike saçıyor!

Neredeyse her uygulamada bulunan ve uygulamaya üye olmak yerine, Facebook, Google+ gibi sosyal ağlarla giriş yapmamıza olanak sağlayan bir sistem mevcut. OAuth 2.0 ismindeki bu sistem sektörde standart kabul edilmiş bir sistem.

Geçtiğimiz günlerde 3 çinli güvenlik araştırmacısı ve arkadaş olan Ronghai Yang, Wing Cheong Lau ve Tianyu Liu bu sektör standardı olmuş sistemde çok kritik bir güvenlik zaafiyeti keşfettiler.

16-11/05/trafi2_800x600.png

Güvenlik araştırmacıları yaptıkları testlerde, OAuth 2.0 sisteminin kullandığı doğrulama sistemine müdahale edebildiklerini keşfettiler. Bunun üzerine mobil uygulamalar üzerinde denemeler yapan araştırmacılar, bu denemelerinde de başarılı sonuçlar aldılar.

Güvensiz bir WiFi ağı veya virüslü bir uygulama sayesinde doğrulama sistemine müdahale edebildiklerini belirten 3 arkadaş, açık konusunda kullanıcıları uyardı.

Android üzerinde yaptıkları testlerde başarılı olan araştırmacılar, aynı mantığın iOS için de geçerli olduğunu belirttiler.

::iOS ve Android uygulamalarında keşfedilen bu açık hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “1 Milyar mobil uygulama tehlikede!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kendimizi güvene almak istersek. O zaman telefon kullanmayı bırakmamız lazım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ney güvenli ki sanki

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sahte haberlerle sizi baş başa bırakıyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Omo oos govonloSE kulanıyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Her hafta boyle 10 tane haber okuyorum napalim ne yapmamiz gerekiyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ne haliniz varsa görün. Windows mobile 10 kullanıcısı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Neye güvenelim bro

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Artık önüne gelene geliştirici sıfatı vermesinler. Belli bütçesi olan güvenlik yatırımı yapabilecek burada rakam 150.000dolarlardan başlıyor şirket statüsünde kurumlar uygulama geliştirmeli. Google Play bakıyorum tam facia bir noktadan sızıntı yapsan tüm marketi yakarsın herkezin mecbur Google hesabı olmak ***** kafaya koydumu 2 yıllık çalışmayla tozu dumana katar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Mobil sistemlerin açıklarından bıktım.Telefon üeeticimdende bıktım açık bulunuyor güncelleme 1 ay sonra ***** gemilerini beslemekten bize zaman kalmıyor tabi onlarda haklı.

" 1 Milyar mobil uygulama tehlikede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 Milyar mobil uygulama tehlikede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 Milyar mobil uygulama tehlikede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "