Okunma

1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar


12 Mart 2015 Perşembe 15:30
1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar

Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken, artık insanlar çok daha küçük yaşlarda akıllı cihazları kullanabilir hale gelmeye başladı, ancak bu kullanım sadece vakit geçirebilmek ve oyun oynamak için öğrenme hali adı altında gerçekleşiyor.

Herkesin bildiği gibi beyinler, küçük yaşlarda daha üretken ve yaratıcılardır fakat bilgi gerektiren işlere yoğunlaşmadıkları takdirde körelebilirler. Bu körelmeyi engellemek ve teknolojiye yeni beyinler kazandırmak amacıyla başlayan bu proje Birleşik Krallık’da eğitim gören 1 milyon, ortaöğretim öğrencisini hedefliyor.

Samsung, Microsoft, ARM ve Raspberry Pi Vakfı ortaklığında gerçekleşen bu projede amaç, Sonbahar’ın sonuna kadar 1 milyon çocuğa “BBC Micro Bit” adındaki bilgisayarları dağıtarak en kısa sürede programlama öğrenmelerini sağlamak ve küçük giyilebilir cihazlardan tutun da GTA oyunlarına kadar birçok farklı alanda ürün geliştirmelerini sağlamak olacak.

Ayrıca BBC projeyi anlatmak için yaptığı açıklamada, bu proje için ARM ile ortaklaşa yeni bir cihaz üreteceklerini de duyurdu. ARM tabanlı yeni micro bilgisayarlar, Raspberry Pi, Arduino ya da Kano gibi daha işlevsel bir cihaz olarak kullanıcıları için sunulacakmış.

Henüz bu cihazların çocuklar için kullanılıp kullanılamayacağını bilmiyoruz ancak, cihaz kadar verilen eğitimin de önemli olduğunu vurgulamak gerek.

15-03/12/bbc-micro-bit-1426171108.JPG

 

:: Sizce programlama öğrenebilmek için eğitim almak mı önemlidir, yoksa üzerinde çalışabileceğiniz bir cihazın olması mı?
yazarBetül Erden

Programlama eğitimine hali hazırda devam eden Betül, özellikle Android cihazlara karşı bir ilgi duyuyor. Teknolojiye dair tüm konuları yakından takip ederek, gelişmeleri sıcağı sıcağına sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İlim ve Bilim eşit gitmek zorunda dır arkadaşlar.

  Bilim ilim olmadan bir işe yaramaz !
  Çok ilim var ama kötüye kullanılan. İlim sahibi olunca, bilimde istediğiniz kadar ilerleyen sorun çıkmaz…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bilişim dersleri adı altında hiçbirşey yapılmadan geçiyorlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İkiside lazim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  zorunlu din dersleri yerine böyle uygulamalar yapsalar ülke olarak daha ileri gideceğiz ama nerdee..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Öğrenmek isteyenlere verilecek bunlar. İstekli kişi de programlamayı benim gibi kendi başına öğrenebilir. Kimsenin bir şey kaçırdığı yok aslında, vatandaş bir şey yapmak istemiyor sadece

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş demiş keşke Türkiye'ye de gelse diye gelmez . Türkiye azıcık akıllı olsun da her kademeye bilişim dersi koysun proramlama dersi koysun. Sadece 6 ve 7. Sınıftaki 2 saatlik zorunlu bilişim dersiyle mi çocuklar proramlama öğrenecek. Yazık ülkeme ki. Bu kafayla daha çok geride kalacak. Osmanlı sanayi devrimini kaçırdı Türkiye ise Bilişim devrimini.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de bilişim dersleri kaldırılıyor…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki gerekli sadece donanım herkesin elinde var zaten ayrıca ms dream spark ile öğrencilere iyi bir destek veriyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke türkiyeyede gelse , gelse bile belli bi kitleye özel okullara gibi verilecektir eğitim sisteminin baştan aşağı yanlış olan güzel türkiyem.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  resim eklemeyi unutmuşun yeni mod

" 1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Bilgisayar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "