Okunma

100 Çekirdekli Yeni İşlemci


22 Haziran 2011 Çarşamba 07:30
100 Çekirdekli Yeni İşlemci

Söz konusu Tilera olunca, 100 çekirdekli işlemciler pek de yeni bir haber sayılmaz. Adı daha önceleri pek duyulmamış olan firma, yaklaşık 1,5 sene önce 100 çekirdekli bir işlemci geliştirdiğini açıklamasıyla tanınmıştı. (Tilera’dan 100 Çekirdekli İşlemci)

Çok çekirdekli başka modelleri de olan Tilera, içinde 100 çekirdekli bir model de olan yeni serisini tanıttı.

Bu tip işlemcilerin, hepimizin kullandığı masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmadığını tahmin etmişsinizdir.

Sunucular için geliştirilen modellerde performansın yanı sıra güç tasarrufu da çok büyük bir öneme sahip. Tilera’nın yeni duyurduğu TILE-Gx serisi modellerin uzmanlaştığı alan da bu.

Bulut bilişim sunucuları için hazırlanan serinin en üst modeli olan 100 çekirdekli TILE-Gx 3100 (1,5 GHz) modeli sadece 48 Watt güç harcıyor.

Önündeki Engeller

Tilera böyle bir avantaj sunsa da yeni serinin çok yaygın bir şekilde kullanılmasının önünde engeller var. Bunların başında sunucu sistemlerin çoğunda x86 komut setinin kullanılıyor olması.

100 çekirdekli işlemcinin toplam harcadığı güç sadece 48 Watt

Tilera bundan farklı, kendine özel bir komut seti kullanıyor. Bu sebeple, Tilera işlemcilerini kullanmak isteyen veri merkezleri yazılımlarını da ona göre ayarlamak zorunda.

x86 komut setini kullanan Intel Xeon ve AMD Opteron serisi şu an için en sık kullanılan modeller. Intel Xeon serisinde en fazla 10, AMD Opteron‘larda da şimdilik en fazla 12 çekirdekli işlemciler var. Bu işlemcilerin harcadığı güç ise ortalama 130 Watt.

Düşük Güce Talep

Sunucu sistemleri Xeon ve Opteron hakimiyeti altında olsa da düşük güç tüketen işlemcilere olan talep her geçen gün artıyor. Intel bu yüzden Atom tabanlı mikro sunucular üzerinde çalışıyor. Öte yandan ARM tabanlı modeller de kullanılmaya başlandı.

Bu durum düşünüldüğünde Tilera‘nın yakın gelecekte, bu rakipler arasında kendine bir şans bulabileceğini söyleyebiliriz. Tilera TILE-Gx serisi 2012’nin ilk yarısında piyasaya çıkacak.

:: Tilera yakın gelecekte rakipleri arasında iyi bir yere sahip olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “100 Çekirdekli Yeni İşlemci”

  1. halil413 dedi ki:

    fiyatlarıda makul olursa tercih ederim

" 100 Çekirdekli Yeni İşlemci konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 100 Çekirdekli Yeni İşlemci ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 100 Çekirdekli Yeni İşlemci ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "