11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı


12 Aralık 2020 Cumartesi 10:24
11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı

AMD’nin Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtmasının ardından, Intel ilk defa tekli çekirdek tarafında geride kalmıştı. Anlık olarak piyasadaki en iyi oyun işlemcileri olarak nitelendirilen Ryzen 5000 serisi işlemciler, Intel’i birçok konuda geri bırakmayı başardı. Ancak Intel, 2021 yılının ilk çeyreğinde yeni Rocket Lake işlemcilerini tanıtacak. Şimdi ise, 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı.

Zen 3 mimarisini mobil işlemcilerine de getirecek olan AMD’nin, 12 Ocak’da Ryzen 5000 serisi mobil işlemcileri tanıtması bekleniyor.

11. nesil Intel Core Rocket Lake işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı

Geçtiğimiz aylarda 11. nesil Rocket Lake işlemciler ile çift haneli performans artışı yaşayacağını belirten Intel, bu sözünde durmuş gibi görünüyor. Sızdırılan performans testlerine göre, işlemcilerin muadillerine göre ortalama yüzde 18 seviyesinde performans artışı yaşadığı görülüyor. AMD, Ryzen 5000 serisi ile tekli çekirdek tarafında ortalama yüzde 25 seviyesinde performans artışı yaşamıştı.

Bu da bize, aslında teknik detayların yanında mimarinin de ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu sebeple, Intel tarafında esas performans patlamasının 12. nesil Alder Lake işlemciler ile yaşanması bekleniyor. 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri arasında en dikkat çeken detay, i9-11900K işlemcisinin 8 çekirdek / 16 izlek ile geliyor olması. Bilindiği üzere i9-10900K, 10 çekirdek / 20 izlek bir işlemciydi.

Intel’in amiral gemisi modelinde neden çekirdek ve izlek sayısını düşürdüğünü henüz bilmiyoruz. Ancak 12. nesil Alder Lake işlemcilerin de 2021 yılının ikinci yarısında tanıtılacağını düşünürsek, Intel’in esas kozunu buraya saklaması normal karşılanabilir.

11. nesil Rocket Lake işlemciler ile gelen en büyük değişikliklerden birisi de elbette PCIe 4.0 desteği oluyor. Z490 anakartların da PCIe 4.0 destekleyeceği düşünülürken, bu desteğin işlemci üzerinden sağlanacağı tahmin ediliyor. İşlemcilerin tanıtılması ile Z590 anakartların da ortaya çıkması bekleniyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

M1 in piyasaya etkisi diyebiliriz. Karlı olan biz çıkacağız

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yanlışlık var. Tiger Lake 11. Nesil mobil işlemciler, Ryzen 5000 mobil işlemciler ile yarışacak. 11. nesil masaüstü işlemciler Rocket Lake S oluyor ve Mart 2021 de çıkacağı söyleniyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

firmalar m1 den sonra yarışa başladı. tüketicinin yararına olacak her şey.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

biride yazmış karlı olan biziz diye cebinden fazla para çıkmasına karlı olmak mı diyorsun sanki mevcut işlemciler yetmiyor daha fazla performans bebekliyor netfilixe 2ms erken girince ödül kazanacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

git hesap makinesi kullan o zaman

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

4690 super islemci 6 yil oldu..

" 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!