12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı


06 Ekim 2020 Salı 17:00
12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı

Masaüstü işlemci tarafında AMD ile sıkı bir rekabete giren Intel, pazar payında darbe yaşamıştı. Ancak mobil pazarda üstünlüğü büyük ölçüde elinde bulunduran Amerikalı silikon devi, aynı hatayı bu tarafta da tekrarlamak istemiyor. Geçtiğimiz günlerde, Intel’in 11. ve 12. nesil işlemcilerinin genel özellikleri hakkında ortaya çıkan bazı detayları sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise, 12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri ortaya çıktı.

Alder Lake serisinde mobil tarafı S, masaüstü tarafı P serisi temsil ediyor.

16 çekirdekli Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı

12. nesil Intel Core işlemciler, birçok yeni özellik ile birlikte geliyor. Masaüstü tarafında da 14 nm litografiyi geride bırakan Intel, nihayet 10 nm litografiye geçebilecek. Alder Lake serisi ile birlikte, masaüstü işlemci tarafında ilk defa farklı bir tasarım tercih edilecek. Aynı güce sahip çekirdekler yerine 8 büyük ve performans odaklı, 8 küçük ve güç tasarrufu odaklı çekirdek mimarisi kullanılacak.

Intel bu tasarımı, Eylül ayında tanıtılan 11. nesil Tiger Lake işlemcilerde kullanmıştı. Sızdırılan Intel Core Alder Lake-S işlemci özellikleri arasında en dikkat çeken detay ise, 16 çekirdek ve 32 izlek olması. Büyük ve performans odaklı çekirdekler Golden Cove (GRT) mimarisine dayanırken, küçük ve güç tasarrufu odaklı olan çekirdekler Gracemont (GRC) mimarisine dayanacak. Bu tasarımın, oyunlar ve büyük güç gerektiren işlemler için ne kadar etkili olacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Sızdırılan diğer Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri arasında, 10x 1.25 MB boyutunda L2 önbellek ve 30 MB boyutunda L3 önbellek yer alıyor. Daha önce sızdırılan özellikler arasında, 12. nesil Alder Lake işlemcilerde DDR5 belleklerin destekleneceği belirtilmişti. Ancak bugün sızdırılan testte, DDR4 bellekler kullanılmış. Belki de Intel, DDR5 bellekleri ilk etapta sadece masaüstü işlemci platformu için sunabilir.

12. nesil işlemcilerde büyük bir değişim yaşayacak Intel, bağlantı tarafında da Thunderbolt 4 ve Wi-Fi6E gibi zengin özellikleri kullanıcılara sunacak. Bunlara ek olarak, PCIe 5.0 desteğinin de Alder Lake işlemcilerle birlikte sunulması bekleniyor. AMD tarafında ise, PCIe 5.0 desteği ile ilgili herhangi bir bilgi yok.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki bizde bunu alacak para ?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  vAY CANINA. Dandik bir işlemci ailesi daha.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha 11. nesili göremedik dizüstülerde 🙂

" 12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 12. nesil Intel Alder Lake-S işlemci özellikleri sızdırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)