12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek


07 Mart 2021 Pazar 09:28
ABONE OL
12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek

AMD’nin Ryzen işlemcilerle rekabeti artırması, masaüstü pazarda Intel için pek iyi sonuçlanmadı. Kırmızı takım, masaüstü işlemci pazarında mavi takımı geçmiş durumda. Aynı durumu mobil pazarda da yaşamak istemeyen Intel, 12. nesil mobil işlemciler ile AMD’ye erken cevap vermenin peşinde. Sızdırılan bilgilere göre, Alder Lake mobil işlemciler 16 çekirdeğe kadar çıkıyor.

12. nesil ile hibrit tasarıma geçecek olan Intel, bir nevi Arm tabanlı işlemcileri referans alıyor.

12. nesil Intel Alder Lake mobil işlemciler ortaya çıktı

AMD’nin pazardaki agresif çekirdek politikası, son kullanıcıların işine yaradı. Rakibinden geri kalmak istemeyen Intel, bu süreçte mecburen çekirdek sayısında artışa gitti. İki firma arasında doğan rekabet sonucunda mobilde de 8 çekirdekli işlemcileri görebiliyoruz. Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemciler ile hibrit tasarıma geçmesi, çekirdek sayısında önemli bir artış yaşanmasına neden olacak.

Intel, hali hazırda bu ayın sonunda tanıtacağı Tiger Lake mobil işlemcilerde çekirdek artışına gidecek. Ortaya çıkan sızıntılara göre i5 serisinde 6, i7 baz versiyonda ise 8 çekirdek kullanılacak. Ancak bununla yetinmeyen Amerikalı üretici, 12. nesil Intel mobil işlemciler ile yeniden çekirdek artışına gidecek. Çekirdek sayısındaki artışın yanı sıra 3 farklı işlemci grubunun da geleceği belirtiliyor.

Alder Lake ile hibrit tasarıma geçen Intel, burada iki farklı çekirdek türü tercih ediyor. Bunlardan birisi performans, diğeri ise güç tasarrufu çekirdeği. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, tasarruf çekirdekleri bu desteğe sahip değil.

Alder Lake işlemcileri temelde 3 kategoriye ayıran Intel, kategorileri de gruplara ayırmış. M5 ve U9 kategorileri, tablet ve aşırı ince bilgisayarlar için dizayn edilmiş. M5 grubu 1 büyük çekirdek ve dört tasarruf çekirdeğine sahip. U9 grubu ise en tepede 2 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğine sahip.

Alder Lake P serisi ise U15, U28, ve H45 olmak üzere üç gruba ayrılıyor. TDP değerlerine göre değişiklik gösteren işlemciler, en tepede 14 çekirdekli bir yapıya sahip. Bunlardan i7 ve i9 serisi 6 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğiyle geliyor.

12. nesil Intel mobil işlemciler ile gelen bir diğer kategori de S-BGA oluyor. 45-55W arası TDP değerine sahip bu işlemciler, dahili grafik birimi tarafında geride kalıyor. Bu sebeple, yeni serinin oyuncu bilgisayarlarında kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Bu kategorideki işlemciler ise 8 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeği ile geliyor. H45 kategorisinin i5 serisine sahip olup olmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

 • M -> M5: 5 çekirdek / 6 izlek — U9: 10 çekirdek / 12 izlek
 • P -> U15: 10 çekirdek / 12 izlek — U28: 14 çekirdek / 20 izlek — H45: 14 çekirdek / 20 izlek
 • S-BGA -> H55: 16 çekirdek / 24 izlek

Alder Lake mobil işlemcilerin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hem amd hemde intelden çok daha güçlü işlemciler bekliyoruz rekabet bize yarıyor 🙂

IceDragon
IceDragon
1 ay önce

Snapdragon olmasa ikiside bu kadar gelişemezdi hele intel 20 yıldır millete aynı yapıyı kakalayıp yeniymiş gibi sunması yok mu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  IceDragon

Sesli Güldüm.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Apple gibi yapacaklarsa yapmasınlar:) ucuzlayan ve standartlaşan teknolojiyi, hafıza arttırımını çok yeni ve çok pahalı gibi gösterip ucuzlayan ve standartlaşan ürünlerin fiyat arttırıp bize satmasın:D

" 12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
 2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
 3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
 4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
 5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
 6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
 7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
 8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
 9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
 10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!