Okunma

120 milyon dolarlık rekor ceza!


12 Mayıs 2018 Cumartesi 19:32
120 milyon dolarlık rekor ceza!

Ülkemizde mobil operatör kullanıcılarının izni dışında gelen otomatik aramalar ve mesajlar halen tartışma konusu. Devletin bu izinsiz aramalara getirdiği yaptırımların düşüklüğü bugün bile tartışılırken, Amerika’dan rekor bir ceza haberi geldi. Tatil ve otel satış işini telefon üzerinden gerçekleştiren bir firmanın sahibi tam 120 milyon dolarlık rekor bir cezaya çarptırıldı.

Miami merkezli bir tatil satış şirketinin sahibi Adrian Abramovich, satış işlemleri için tam 90 milyon otomatik arama ile ABD’de binlerce kişiyi rızası dışında aradı. Bu otomatik aramalarda müşteriler öncelikle robo-call denilen bir sistemden otomatik ses duyuyordu. Eğer işlemlere devam etmek isterlerse şirketin canlı operatörü ile konuşabiliyorlardı. Bu otomatik aramalar peş peşe devam edince Amerikan Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) binlerce şikayet yağdı.

rekor ceza

Ceza bu kadar yüksek olunca caydırıcı etkisi olacak mı?

Şikayetleri inceleyen komisyon Abramovich‘e 120 milyon dolar tutarında bir ceza kesti. Cezaya itiraz eden iş adamı Amerikan yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle ret yedi ve bu cezayı ödemekle yükümlü hale geldi. FCC yetkilileri bu tarihi ceza ile yaptırım güçlerinin ne denli yüksek olduğunu göstererek diğer satış sistemleri üzerindeki baskısını da hissettirmiş oldu.

Bu cezadan sonra gözler ülkemizde de vatandaşları rızası dışında mağdur eden satış sistemlerine çevrildi. Acaba bu denli yüksek cezalar ülkemizde de verilse ısrarla aramalarına devam eden şirketlerin tutumu ne olurdu?
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “120 milyon dolarlık rekor ceza!”

  1. 1Vatandaş dedi ki:

    Evet bıktık artık bu korsanlardan. Telefonlarımıza keyiflerince ulaşıp bizleri rahatsız edenlerin cezasını devlet vermeyecek de bizler mi vereceğiz. Nerede bu devlet ve hukuk adamları.

" 120 milyon dolarlık rekor ceza! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 120 milyon dolarlık rekor ceza! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 120 milyon dolarlık rekor ceza! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "