Okunma

123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları


15 Temmuz 2013 Pazartesi 06:10
123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları

1- Yinelenen (çift) kayıtları temizlemek

Kimi zaman adres defterimize yeni kayıtlar eklediğimizde farkında olmadan eski kayıtlarda bulunan bir kişinin bilgisini de eklemiş oluruz. Ya da hatalı bir senkronizasyon işleminden sonra tüm kayıtlarımızdan ikişer tane oluşur. Bunlardan kurtulmanın en pratik yolu Kişiler uygulamasında Kart menüsünü açarak Yinelenenleri Bul öğesini seçmek olacaktır. Uygulama yinelenen kayıtları bulacak ve size bu kayıtlar birleştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Böylece tek tıklama ile yinelenen kayıtlardan kurtulabileceksiniz.

2- Gruplar oluşturmak

Adres defterinizdeki kişileri belli gruplara ayırarak daha kolay yönetebilirsiniz. Bu gruplara “İş arkadaşları“, “Aile“, “Yakın Arkadaşlar” gibi isimler vererek aradığınız kişiyi daha kolay bulabilir, isterseniz tek tıklama ile tüm bir gruba mail gönderebilirsiniz.

Grupları tek tek elle oluşturabileceğiniz gibi otomatik gruplar da oluşturabilirsiniz. Örneğin çalıştığı yer Shiftdelete olan kişilerin yer alacağı bir grup oluşturmak için Dosya menüsünden Yeni Akıllı Grup öğesini seçip filtreleme penceresinde Şirket satırını seçerek sorgulama kutucuğuna Shiftdelete yazmanız yeterli olacaktır. Böylece çalıştığı yeri Shiftdelete olarak kaydetmiş olduğunuz tüm kişilerden oluşan bir grup oluşturmuş olacaksınız.

Farklı bir grup oluşturmak için yine Dosya menüsünde Yeni Grup‘u seçebilirsiniz. Bu gruba eklemek istediğinizi kişiler fareniz ile grup klasörüne sürükleyip bırakabilirsiniz.


3- Adres Defterini Yedeklemek

Özellikle adres defteri üzerinde denemeler/oynamalar yapmadan önce mutlaka yedeğini almanızı öneririz. Yedek almak için Dosya menüsünden Dışa Aktar öğesi alındaki iki seçenekten birini kullanabilirsiniz.

vCard, pek çok adres uygulaması tarafından okunabilen standart bir formattır. Adres defterinizi başka bir uygulamaya transfer etmek için bu dosya biçimini kullanabilirsiniz.

Kişiler Arşivi ise, Mac’inizdeki Kişiler uygulamasının anlayacağı bir dosya biçimi ile yedekleme yapmanızı sağlayacaktır.

Her iki şekilde de dışa aktardığınız kişileri, aynı menü altında içe aktar seçimi ile geri yükleyebilirsiniz.

:: İpuçları işinize yaradı mı?   
yazarKayhan Belek

Milenyumdan günümüze, mobil teknolojiler ve sunucu/masaüstü işletim sistemleri üzerine uzmanlaşan Kayhan Belek, hayatı kolaylaştıracak her türlü teknolojiyi yakından takip etmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzel yazı teşekkürler mac ile ilgili daha derinlemesine bilgi ve ayarlar da bekliyoruz tabiki : )))

" 123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 123Mac! Kişiler (Adres Defteri) İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "