Okunma

123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları


11 Eylül 2013 Çarşamba 08:00
123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları

Farklı IP, farklı DNS, farklı lokasyon

Ev ve iş yerinizdeki ağ yapılandırması birbirinden farklı olabilir. Kimi zaman farklı mekanlarda farklı ağ ayarlarına ihtiyacınız olabilir. Örneğin evdeyken internete bağlanmak için 192.168.x.x havuzundan sabit bir IP ve 8.8.8.8 DNS ayarlarını kullanmayı tercih ederken, iş yerinizde 10.0.x.x havuzundan bir IP ve 10.0.0.1 DNS’ini kullanmanız gerekebilir.

Bunun için temel olarak yapılacak ve basit olarak görünen şey her defasında Sistem Tercihleri penceresindeki Ağ ayarlarından bağlantı noktanızdaki IP’yi ve DNS’i elle değiştirmektir. Anca belli bir süre sonra bu işlem oldukça sıkıcı bir hal alır.

 

MacOS X 10.5 ve üzeri sistemlerde bu ihtiyacınız için lokasyon bazlı ön ayarlar yapabileceğiniz bir menü bulunuyor. İlk olarak yapmanız gereken her lokasyon için ihtiyacınız olan ayarları bir kereye mahsus olmak üzere yapmak.

 

Sistem Tercihleri‘nden ayarlarını açarak Konum başlığını bulun. Eğer önceden bir ayar yapmadıysanız Konum bölümünün Otomatik olduğunu göreceksiniz.

Bu satıra tıklayarak, Konumları Düzenle…‘yi seçin. Sol alt kenarda bulunan + işareti ile yeni bir konum oluşturun ve istediğiniz ismi verin.

Yeni konum oluşturduktan sonra bu konumda kullanmak istediğiniz bağlantı metoduna göre ayarlarınızı yapın.

Bulunduğunuz konuma göre Wifi veya Kablolu bağlantınızın IP’lerini sabit IP olarak tanımlayın, DNS’inizi değiştirin.

Aynı işlemi bilgisayarınızı kullandığınız her farklı lokasyon için tekrar edin. Her farklı lokasyonda statik veya dinamik bir IP, farklı DNS ve farklı yönlendirici tanımlaması yapabilirsiniz.

     

Bu işlemi yaptıktan sonra bulunduğunuz ortamdaki ayarları kullamak için herhanbir ekrandayken elma menüsünde bulunan Konum menü öğesinden bulunduğunuz konuma ait oluşturduğunuz satırı seçin.

Hepsi bu kadar. Konum özelliği sayesinde her lokasyon için bir sürü ayarı elle değiştirme zahmetinden kurtulmuş olacaksınız.

     

:: Hangi işletim sistemini kullanıyor ya da tercih ediyorsunuz? Mac mi Windows mu?   
yazarKayhan Belek

Milenyumdan günümüze, mobil teknolojiler ve sunucu/masaüstü işletim sistemleri üzerine uzmanlaşan Kayhan Belek, hayatı kolaylaştıracak her türlü teknolojiyi yakından takip etmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu harbi iyiymis

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıllarca windows ta arayıpta bulamadığım özellik

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşte benimde tam aradığım şey buydu çok teşekkür ederim bu yazı için.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyiymiş

" 123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 123MAC! : Konuma Göre Ağ Ayarları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "