14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci göründü


01 Şubat 2021 Pazartesi 21:45
ABONE OL
14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci göründü

Masaüstü tarafta 11. nesil Rocket Lake-S işlemci ailesi için hazırlıklarını sürdüren Intel, aynı anda mobil tarafta Tiger Lake H serisi işlemciler için de çalışmalarına devam ediyor. CES 2021’de H35 serisi işlemcilerini tanıtan Intel’in, H45 ailesini de Mart ayında tanıtması bekleniyor. Bir yandan da Eylül ayında tanıtılacak Alder Lake işlemciler için hazırlıklar devam ederken, 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci sızdırıldı.

Amerikalı silikon üreticisi, Alder Lake serisi ile hibrit tasarıma geçiyor.

Intel Alder Lake-P mobil işlemci hibrit tasarım ile geliyor

Twitter’da @BenchLeaks tarafından sızdırılan işlemcinin Geekbench testi, teknik detayları da ortaya koyuyor. 14 çekirdek / 20 izlek tasarımı ile gelen işlemci, Intel’in yeni hibrit tasarımını kullanıyor. 10 nm SuperFin üretiminden geçecek olan işlemciler, Intel’in 2021 yılındaki en büyük silahı olacak. Hibrit tasarımın bilgisayar işlemcilerinde nasıl performans vereceği ise merak konusu.

Hibrit tasarımı açmak gerekirse, performans ve verimlilik odaklı çekirdeklerin bir arada kullanıldığı bir tasarım diyebiliriz. Geekbench testinde ortaya çıkan Intel Alder Lake-P işlemci, 6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeğine sahip. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, verimlilik çekirdekleri ise bu özelliği sahip değil. İşlemcinin çekirdek ve izlek tasarımı ise şu şekilde:

 • 6 çekirdek / 12 izlek -> Performans bölümü
 • 8 çekirdek / 8 izlek -> Verimlilik bölümü
 • Toplamda 14 çekirdek / 20 izlek işlemci tasarımı

4.7 GHz maksimum frekansa sahip işlemci, temel frekans tarafında 0.8 GHz hıza sahip. Bu noktada programın işlemciyi tam olarak tanıyamaması sonucu sorun çıkmış olabileceği gibi, verimlilik çekirdeklerinin 0.8 GHz frekans hızına sahip olma imkanı da var. Performans çekirdeklerinin ise tepe noktada 4.7 GHz hızına ulaştığı düşünülüyor. İşlemcinin ortalama hızı ise 4.27 GHz.

Test, bu noktada işlemci gücü yerine dahili grafik birimine odaklanmış durumda. GT2 dahili grafik birimi ile gelen işlemci, grafik tarafında 1.15 GHz frekans hızına ve 96 adet hesaplama ünitesine sahip. Testten 13446 puan alan işlemci, NVIDIA GTX 660 Ti ile benzer bir güce sahip diyebiliriz. Ancak, bu sonuçlar henüz erken aşama testlerine ait olduğundan herhangi bir yargıda bulunmak için oldukça erken.




yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

24 izlek değil 20 izlek olacak haberde yanlışlık var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İntek ht yalanı ile yıllarca sömürdü.İyiki AMD birşeyler yaptı.10 sene önceki işlemcileri yeni diye yutturacaklardı. Zamanında Koç un 70 li yılların teknolojisi şahinleri doğanları 30 sene boyunca sattığı gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yaşasın rekabet. Yoksa dört hatta iki çekirdek neyinize yetmiyordu.

" 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci göründü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci göründü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci göründü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
 2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
 3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
 4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
 5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
 6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
 7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
 8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
 9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
 10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!