Okunma

14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı!


27 Kasım 2017 Pazartesi 19:00
14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı!
Oyun dünyasının ortak problemi olan hileciler ile savaşmaya devam eden geliştirici firmalar, genellikle oyuncunun hesabını kapatsa da, bazen olayı mahkemeye taşıyabiliyor. Hileciler ile savaşı yargıya taşıyan firmalardan birisi de, popüler oyunlardan Fortnite’nin geliştirici olan Epic Games oldu.

Geçtiğimiz aylarda Fortnite Battle Royale adlı oyunda hile yaptığı tespit edilen iki oyuncunun hesabı kapatılırken, oyuncular mahkemeye verildi.

Ancak, mahkemede ortaya çıkan tablo geliştiricilerin mahkemeler yerine hile koruma yazılımlarına odaklanması gerektiği sonucunu ortaya çıkardı.

Anne oyunda hile için açılan davayı kabul etmiyor!

Mahkemeye verilen oyunculardan birinin, 14 yaşında bir çocuk olduğu ortaya çıktı. Çocuğun yaşı nedeniyle mahkemenin detayları paylaşılmadı. Ancak, yabancı basında yer alan haberlere göre durumdan rahatsız olan anne, firmanın çocuğunu mahkemeye vererek hata yaptığını savunuyor.

Zira, çocuğun annesi Epic Games’in oyuncular yerine hileleri geliştirerek internette yayınlayan kişileri mahkemeye vermesi gerektiğini dile getiriyor.

Bunun yanı sıra 14 yaşındaki birisi için oyunun ebeveyn izni gerektirdiğini ve kendisinin bu konuda herhangi bir onay vermediğini ifade eden anne, Epic Games’in oğlunun ismini paylaşarak yasaları çiğnediğini belirtiyor.

Firma ise, tüm hilelerin oyun sözleşmesine aykırı olduğunu ve bu nedenle hileciler ile savaşı yargıya taşımaya devam edeceklerini belirtiyor.

:: Sizce geliştirici firmalar hilelere karşı nasıl bir yol izlemeli?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı!”

 1. XGaiLoxc dedi ki:

  Asın gitsin hilecilere acımayın onlar yüzünden oyun oynayamıyoruz bence asılması bile gerekir yaşına bakmayın.

 2. Seni dedi ki:

  Helal olsun Epic Games’e daha fazla oyun firmasi bu yola basvursa hileci kalmaz.

 3. Kemal dedi ki:

  anne haklı. o yaşta bir çocuk sözleşme filan bilmez. ama oyun +13 se ve anne izin vermeden çocuk oyuna başlayabildiyse geçmiş olsun. suç epic game’e kalır..

 4. Grodio Dabbe Glodio dedi ki:

  hilebaz veled yaşının küçük olmasıyla yırtamaz… götürüldüğünde anlayacak…

" 14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 14 yaşındaki çocuğa oyun nedeniyle dava açıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "